Перейти до основного вмісту

Зимненський монастир... сповзає зі Святої гори

10 грудня, 00:00
ФОТО ОЛЕКСАНДРА ПРИМАКА

На Святій горі, що над річкою Лугою неподалік давнього міста Володимира, монастир, за переказами, заснував ще князь Володимир, той, котрий і Русь хрестив. Зимненська обитель — ровесниця київської Десятинної церкви. Її архітектурний комплекс є пам’яткою національного значення. Тисячі паломників приводить сюди віра у чудотворну ікону Зимненської Богородиці, яка зцілює від хвороб очей, онкозахворювань, безпліддя і яку подарував монастирю все той же князь Володимир.

Нині численних прочан уже не пускають у печери під Свято-Успенським храмом: вони закриті з розпорядження ігумені Стефани, бо можуть бути небезпечними для великої кількості людей. Свято-Успенський храм знаходиться у найбільшій небезпеці, бо споруджений на краю кручі над Лугою. Пригадую, як кілька років під час перших відвідин обителі вразили великі тріщини на стінах щойно відновленого храму. Їх стягували спеціальними обручами. Тоді казали, що споруда не витримала ваги бань, але будівництво все ж продовжили. Зимненський монастир було відроджено у 90-ті роки минулого століття, на Святій горі не один раз бував тодішній президент України Леонід Кучма, котрий начебто мав до цього святого місця з його благодаттю певний пієтет. Тому проблем з фінансуванням не було. І хто міг подумати, що процес зсуву ѓрунтів не просто піде — він уже загрозливий. Коли у Зимне з візитом приїжджав Патріарх Кирило, то перед натовпом просто закрили ворота: боялися, що від великої кількості прочан Свята гора зазнає шкоди.

На початку літа в обителі побувала комісія Волинської обласної держадміністрації, яка визначила, що технічний стан архітектурного комплексу дуже далекий від ідеалу. Оскільки рятувати пам’ятку національного значення лише місцевій владі не під силу, звернулися за допомогою до держави. Нещодавно на Волинь надійшли кошти для укріплення схилу корінного берега Луги. Днями тут побували представники державного підприємства «Волинські старожитності», які сканували небезпечний схил, монастирське подвір’я георадаром. А вже проектанти мають за отриманими даними визначити, як укріплювати Святу гору, аби вона разом з усіма храмами і пам’ятником святому Володимиру не поїхала просто в Лугу... Щоправда за археологами стан гори будуть виясняти ще й геологи.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати