Як оживити економіку?
В Україні різко скорочуються інвестиції в основний капітал. За перше півріччя — на 43,3%. Це означає, що найближчим часом у країни не буде надійної основи для подальшого економічного розвитку. Практика ці висновки підтверджує. Як зазначалося на VI з’їзді Федерації роботодавців України, скорочення обсягу виробництва за вісім місяців становило в машинобудуванні 52,2%, в металургії — 39%. Як відзначив голова організації роботодавців Харківської області «Граніт» Анатолій Гіршфельд, «вихід з кризи — це коли зростає експорт машинобудування...».
Одна з головних причин цього — відсутність кредитного підживлення українського бізнесу. За січень-серпень цього року кредитні вкладення в економіку скоротилися майже на 30%, тоді як усі сектори виробництва й торгівлі мають дуже високу залежність від позикового капіталу (співвідношення кредитних активів до номінального ВВП країни в недалекому минулому наближалося до 70%). Поновлення нормальної роботи підприємств можливе лише шляхом реанімації кредитування реального сектора економіки, зазначається в зверненні з’їзду. «Ми не маємо статистики ліквідованих підприємств — ми намагаємося допомогти тим, хто ще працює», — заявив журналістам голова Федерації роботодавців України Юрій Бойко. Роботодавці також наполягають на максимальному здешевленні кредитів, вимагають захистити вітчизняного виробника та внутрішній ринок митними зборами, розробити механізм пільгових кредитів для імпортерів товарів українського виробництва, розпочати регуляторну реформу, створити спеціальні фінансові установи для обслуговування малого й середнього бізнесу.
Схоже завдання того ж таки дня обговорювали на круглому столі «Доступ до кредитного капіталу й фінансування для бізнесу», організованому Асоціацією сертифікованих головних (генеральних) бухгалтерів (АССА), а також відповідних асоціацій Канади й Австралії, що тісно співпрацюють з нею. В основі цієї дискусії — глобальне дослідження, проведене під егідою цієї організації. Ось один з його висновків: «Приватним підприємствам треба ретельніше проаналізувати, які навички й можливості їм знадобляться в міру того, як економіка виходитиме з кризи: без інвестицій і допускаючи, що зростання продуктивності може не статися. Важливо планувати такі ресурси в середньо- й довгостроковій перспективі, а інакше короткострокова оптимізація може, зрештою, завдати більше шкоди, ніж принести користі».
Усі розуміють, що сьогодні найголовнішим ресурсом для українського бізнесу є участь у експортних операціях. Але чи створює держава відповідні умови? Відповідаючи на це запитання, вітчизняні експерти, які брали участь в обговоренні, не змогли зазначити реальних можливостей для того, щоб розірвати зачароване коло, в якому підйом економіки обмежений рівнем кредитування, а реанімація кредитування, в, свою чергу, — відновленням реальної економіки. «Я не хочу плекати ілюзій, щоб не було розчарування», — говорить Керівник групи радників голови Нацбанку Валерій Литвицький. Його прогноз полягає в тому, що стійкого поліпшення ситуації не слід чекати доти, доки не поновиться зовнішній попит на вітчизняну продукцію, а бізнесу необхідно орієнтуватися здебільшого на власні інвестиції. Життя не в кредит, а за коштами, на жаль, стає гаслом дня.
Але ще актуальнішим гаслом бізнесу має стати експортна експансія. Питання лише в тому, щоб вона підтримувалася державою. Шкода, але факти свідчать про інше. Навіть на 2010 рік уряд закладає умови, що заважатимуть вітчизняному виробникові пробиватися на закордонні ринки. Про це йшлося на з’їзді Федерації роботодавців, де наголошувалося на небезпеці погіршення умов роботи для бізнесу. Федерація ухвалила спеціальне звернення до глави уряду. У ньому, зокрема, зазначається, що в проекті бюджету-2010 істотно занижені показники компенсації експортерам податку на додану вартість. На ці цілі передбачено всього 20,8 мільярда гривень, що на 15,7 мільярда менше, ніж 2009 року. Федерація, до складу якої входить понад 10 тисяч підприємств-експортерів, вважає, що додаткові труднощі з поверненням ПДВ, що свідомо закладаються до бюджету наступного року, можуть призвести до нових загроз економічної безпеки країни й стати перешкодою на шляху відновлення української економіки.
У Федерації також зазначають, що передбачені проектом бюджету показники повернення ПДВ прямо суперечать оприлюдненим у вересні цього року прогнозам уряду України, відповідно до яких 2010 року передбачається зростання реального ВВП на рівні 3,7% і зростання експорту товарів і послуг на 9,5%. Тенденція до зростання експорту виявилася вже й цього року. Лише за вісім місяців українські підприємства заявили до компенсації цього податку 37,2 мільярда, що вже перевищило плановий показник 2010 року (36,5 млрд. грн.). «Україна може власними руками знищити надії на економічне відродження», зазначають автори звернення.