Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

...Плюс героїзація всієї країни

Нотатки небайдужого громадянина
12 вересня, 00:00

«З нагоди Дня незалежності Президент Віктор Ющенко нагородив понад три сотні осіб орденами, іншими відзнаками та почесними званнями. Одинадцять осіб удостоєні звання Герой України» (з інформаційних повідомлень)

Не будемо докопуватися й уточнювати, скільки цій хворобі століть і як вона називається, де й коли виникла та скільки поколінь нею перехворіло. Важливо, що з тих пір, як в обіг, наче грошові одиниці, увійшли нагороди (ордени і медалі), людство не має душевного спокою.

І що ж робити? Обов’язково хочеться не стільки морального, скільки матеріального заохочення. Навіть якщо його доводиться чекати аж до пенсійного віку. Який вихід? Взяти за приклад інші країни (за винятком СНД) — раз і назавжди відмовитися від усіх цих відзнак і тим більше їхнього матеріального підкріплення, в тому числі й довічного. Але це рівнозначно стихійному лиху, особливо в рядах чиновництва, яке є основним збирачем і колекціонером всіляких нагород. У багатьох із них — по чотири-п’ять орденів і медалей, від найнижчого до найвищого ступеня. За те в інших, набагато достойніших, жодної.

А хіба з присвоєнням звань «заслужених» і «народних» інша ситуація? Тут теж усе в руках тих самих чиновників та громадської комісії з нагород при Секретаріаті Президента, членів якої ніхто не знає. Тож процес присвоєння всіх нагород відбувається кулуарно, за непрозорими кулісами і за одним і тим же сценарієм, виписаним ще в радянські часи. Хоча згідно цих правил ініціатива нібито йде знизу — від місцевої влади, яка знає, хто, за що і якого «пряника» заслуговує.

А думка, слово колективу, а тим більше широкої громадськості — чиста формальність. Правда, найчастіше цим колективним словом є слово керівництва й, здебільшого, в одній особі, яке оскарженню не підлягає. Прізвища переважної більшості «героїв», ордено- та медаленосців, заслужених і народних стають відомими лише після указів Президента. Інколи навіть в голові не вкладається, як у список нагороджених, особливо орденами й медалями, могли потрапити ті, в кого перед Україною аж ніяких заслуг немає. Навпаки, більше шкоди для неї зробили і продовжують робити. Причому люди це бачать, обурюються, а ті, кому народ дав право ставити останню крапку в цьому процесі, наче навмисне збільшують когорту нагородоносців за рахунок лжепатріотів України, якщо не сказати її недругів та злочинців. І водночас імена тих, хто своє життя поклав на вівтар свободи й незалежності України, піддаються історичній експертизі, а то й сарказму, зокрема, й нинішніми героями та орденоносцями.

Хіба це не схоже на театр абсурду? Хіба можна таке делікатне і відповідальне в моральному та соціальному вимірах питання ставити на службовий конвеєр? Адже до кожного професійного свята, а їх буває по два-три щосуботи й щонеділі, до кожного Дня незалежності, видається «на-гора» ціла низка героїв, орденоносців, заслужених, народних. Хіба у проміжку між цими датами немає не просто достойних, а най-найдостойніших претендентів на ці звання? А якщо немає, то теж не біда. Почекаємо, поки з’являться. Бо, наприклад, чому для визначення лауреатів різних державних премій, хоч часто формально, але все-таки оголошуються публічні конкурси, а стати Героєм України чи удостоїтися орденів Ярослава Мудрого та княгині Ольги усіх ступенів можна без усякої конкуренції протягом кількох років підряд?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати