Перейти до основного вмісту

Ще одна заява,

або Спроба законсервувати придністровське врегулювання
20 березня, 00:00
РЕЗУЛЬТАТОМ ПЕРЕГОВОРІВ ЛІДЕРІВ РОСІЇ, МОЛДОВИ ТА ПРИДНІСТРОВ’Я СТАЛО ПІДПИСАННЯ ЧЕРГОВОЇ ЗАЯВИ ЩОДО АКТИВІЗАЦІЇ ПЕРЕГОВОРІВ ІЗ ПРИДНІСТРОВСЬКОГО ВРЕГУЛЮВАННЯ / ФОТО РЕЙТЕР

У підмосковній резиденції російського президента в замку Майєндорф була зроблена чергова безуспішна спроба покласти кінець конфлікту в Придністров’ї, який триває вже 15 років. Лідери Росії, що зібралися тут, Молдови та Придністров’я — Дмитро Медведєв, Володимир Воронін і Ігор Смірнов — досягли прогресу. Їм вдалося за підсумками переговорів ухвалити спільну заяву щодо придністровського урегулювання.

У заяві, що складається з п’яти абзаців, говориться про намір сторін продовжувати прямі контакти й активізувати переговорний процес і роботу експертних груп із вироблення заходів довіри, а також створення умов для найшвидшого поновлення роботи у форматі «5+2». Крім того, як наголосив голова МЗС РФ Сергій Лавров, «сторони акцентували увагу на стабілізуючій ролі нинішньої миротворчої операції у Придністров’ї та домовилися, що доцільно за підсумками урегулювання трансформувати її у світогарантійну операцію під егідою ОБРЄ».

Свідченням відсутності прогресу в придністровському урегулюванні є слова президента невизнаної республіки Ігоря Смірнова, який заявив після трьохсторонньої зустрічі: «Наші позиції з Молдовою не зблизилися, і вони не могли зблизитися, бо Молдова сповідує унітарну побудову держави».

Проте придністровський лідер скористався тристоронньою зустріччю, щоб вручити президентові Молдови угоду про основи системи гарантій у молдово-придністровському урегулюванні. Документ передбачає, що на період пошуку остаточної моделі урегулювання конфлікту буде збережено нині діючий формат операції з підтримки світу та безпеки в регіоні. Згідно з угодою Молдова та Придністров’я будуть взаємними гарантами даного документа та прагнутимуть до розв’язання всіх спірних питань на взаємоприйнятній рівноправній основі, в рамках досягнутих і майбутніх угод переговорного процесу. А Росія, Україна, ОБРЄ, будучи гарантами, робитимуть необхідні зусилля, направлені на недопущення порушення та (або) для відновлення нормального режиму виконання цієї угоди.

Тим часом президент Молдови, восьмирічний термин перебування на посаді якого завершується за кілька днів, не коментував результатів тристоронніх переговорів. На зустрічі з російським президентом Воронін заявив, що для нього ця зустріч є знаковою, оскільки 2001 року, після обрання президентом, свій перший візит він здійснив до Російської Федерації, до Москви, де зустрічався з Володимиром Володимировичем Путіним.

КОМЕНТАР

Сергій ПИРОЖКОВ, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Молдові:

— Якби лідери Росії, Молдови і Придністров’я заперечили формат «5+2», тоді дійсно можна було б говорити, що нас повністю усунули. А що вони підписали проміжний документ, то це їхнє право. Ми розглядаємо цю зустріч як попередні консультації перед початком переговорів у форматі «5+2».

Що стосується включення в заяву пункту про доцільність трансформації «нинішньої миротворчої операції в регіоні в мирогарантійну операцію під егідою ОБСЄ за підсумками придністровського врегулювання», то вони його дослівно взяли із заяви президентів Віктора Ющенка і Володимира Путіна 2005 року. Але зараз це виглядає як закріплення цієї миротворчої місії у нинішньому складі на невизначений період. Оскільки невідомо, коли буде це політичне врегулювання. Заява консервує ситуацію.

Що стосується дій України як одного з учасників придністровського врегулювання, учасника формату «5+2», нам потрібно активізувати роботу, домагатися відновлення формату «5+2» і чітко проводити політику координації у наших міністерствах і відомствах щодо придністровського врегулювання і стосунків із Молдовою в цілому.

Я вважаю, що придністровське врегулювання не зможе здійснюватися швидко. Адже, по суті, ніяких принципових і кардинальних домовленостей по зближенню позицій сторін не досягнуто. Крім того, у заяві відсутня теза про територіальну цілісність Молдови. А це теж свідчить про те, що врегулювання йде не в потрібному для Молдови руслі. Причому в кожному пункті опосередковано визнається рівноправність сторін.

Україна підтримує будь-які заходи, спрямовані на вирішення придністровського конфлікту, але реальних практичних кроків тут не спостерігається. Ще одна заява. Це, мабуть, потрібно відповідно до поточного моменту для всіх сторін. Але найменш актуальною заява виглядає для молдавської сторони. Крім того, після 5 квітня в Молдові буде новий уряд, і все це доведеться узгоджувати з новими керівниками держави.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати