Перейти до основного вмісту

Ротація Кабміну скасовується?

У коаліції поки що немає голосів, щоб призначити нову кандидатуру на посаду міністра
12 лютого, 00:00

Завтра, у п’ятницю 13, відбудеться нарада коаліції. Як очікується, обговорюватимуть ротацію в Кабінеті Міністрів. Потрібно сказати, що тема оновлення персонального складу уряду вже давно мусується в пресі. Серед претендентів на пости віце-прем’єрів називають імена Віталія Гайдука, Петра Порошенка і Сергія Тігіпка. Багатьох здивувало висунення Петра Порошенка на посаду гуманітарного віце-прем’єра. Хоча, можливо, це чергова «качка»... Але річ навіть не в цьому. Головне питання: а чи має, власне, коаліція можливість провести ротацію уряду? Як відомо, в коаліції зараз лише 217 багнетів. Згідно з Конституцією, зміна міністрів і віце-прем’єр-міністрів можлива лише після згоди Верховної Ради. Можна не сумніватися, що з відставкою чинних міністрів проблем не буде. Голосів вистачить і з надлишком. Опозиція з радістю проголосує за відставку будь-якого міністра. А ось призначити нову кандидатуру на посаду міністра буде значно проблематично.

Тут можливі декілька варіантів. Обидва швидше гіпотетичні, ніж реальні. Перший: мобілізувати не менше ніж 51 голос із фракції НУ-НС. В ідеалі фракція НУ-НС повинна всередині себе узгодити, чи ухвалює вона рішення про заміну міністрів. Усім відомо, як саме було призначено міністрів за квотою НУ-НС. Була позиція Президента, а фракція була змушена підтримувати його позицію. Зараз же, якщо є претензії до якогось міністра, фракція повинна ухвалити рішення. Ось тут головна проблема. А чи здатна «Наша Україна — Народна Самооборона» приймати будь-які рішення? Ця політична сила зараз нагадує циганський табір. Нунсівці розбилися на різні внутрішні групи, які мають протилежні погляди. Важко собі уявити, щоб вони змогли знайти компроміс щодо якої-небудь кандидатури.

Другий варіант — пакетне голосування. Був план, щоб у одному пакеті проголосувати й кадрові зміни в уряді і часткову ротацію президії Верховної Ради, замінивши Лавриновича на Адама Мартинюка. Але зараз на комуністів розраховувати не випадає. Голосування комуністів за міністрів в уряді Тимошенко означало б, що вони де-факто стають членами коаліції. Що вони підтримують уряд. На цей ризик вони навряд чи підуть. Тим більше, що з процедурного погляду голосування за часткову ротацію президії Верховної Ради і Кабміну викликає сумніви.

Виходить — із ротацією доведеться почекати. Хоча, в принципі, в українській політиці можливо все. Приблизно тиждень тому Тимошенко заявила, що необхідно створити «уряд однодумців». «Всі політичні сили, які захочуть запропонувати свої кандидатури та захочуть увійти до коаліції, зможуть це зробити», — зазначила вона. Хто знає, може, в Юлії Володимирівни вийде. Вона ж і не таке провертала.

Ігор Жданов, президент Аналітичного центру «Відкрита політика» вважає: «За умов кризи влада повинна консолідуватися. Я вже наводив приклад, коли під час Другої світової війни Черчилль створив військовий кабінет, куди входили і лейбористи і консерватори. Такий уряд пропрацював до перемоги. На жаль, ідея створення уряду національної єдності не знайшла підтримки в інших політичних силах. Але уряд може поповнитися за рахунок професіоналів у індивідуальному порядку. Не має значення, до якого політичного табору належить кандидат. Головне, щоб кішка ловила мишку, а якого вона кольору — вже не важливо. Наприклад, робота Державного комітету підприємництва значно пожвавилася після приходу Олександри Кужель. Сьогодні говорять про призначення на посаду віце-прем’єра Порошенка, Тігіпка чи Гайдука. Це люди, які відбулися, вони професіонали. Вважаю, що вони посилили б роботу уряду. Моя логіка така: маєш можливість, знаєш що робити — йди працюй. А сидіти в кущах і критикувати все, що ворушиться — це не та позиція, яка потрібна країні».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати