Шантаж чи економіка?
Російський газовий монополіст погрожує Україні Міжнародним судом![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20081125/4214-5-2.jpg)
Чи буде в українських оселях тепло після Нового року? Замислитися над цим запитанням змушують останні заяви основного постачальника газу до країни. Нагадаємо, що наприкінці минулого тижня голова «Газпрому» Олексій Міллер під час зустрічі з президентом Російської Федерації Дмитром Медведєвим заявив, що газовий борг України становить $2,4 мільярда. Причому заборгованість не тільки не погашається, а й зростає. Бажаного ж прогресу в російсько-українських газових переговорах він не бачить. На такий рапорт Медведєв доручив керівнику «Газпрому» стягнути борг з України у «добровільному або примусовому порядку».
Президент України Віктор Ющенко дав уряду п’ять днів для проведення розрахунків за спожитий російський газ. При цьому гарант зазначив, що борг НАК «Нафтогаз України» — це відповідальність саме Кабміну. На це прем’єр-міністр Юлія Тимошенко заявила, що Україна не має заборгованості за спожитий природний газ. «На мою думку, Президент повинен знати, що борги, про які він говорить, — не борги України, а борги RosUkrEnergo, які залишилися з попередніх періодів. Україна RosUkrEnergo нічого не винна», — сказала вона. Головною ж умовою успішного завершення газових переговорів з російською стороною вона назвала викорінення корупції у газовому секторі та перехід на прямі прозорі контракти з «Газпромом».
Офіційно факт боргів українська сторона визнала, щоправда їхня сума, за підрахунками «Нафтогазу», вдвічі менша від заявленої «Газпромом». Однак, за неофіційною інформацією одного з видань, український газовий борг, поставлений в Україну газотрейдером RosUkrEnergo A.G., оцінюється в $2,25 мільярда. Саме цей борг і міг стати основою для заяви президента Російської Федерації Медведєва.
Якщо ж вірити речникам російського монополіста, то до прямої українсько-російської співпраці справа може і не дійти, принаймі до Нового року. Без контрактів поставляти газ в Україну «Газпром» не збирається. «Останні півтора місяця ми дуже інтенсивно працювали з нашими колегами з «Нафтогаз України» з реалізації на практиці положень меморандуму, який був підписаний 2 жовтня двома прем’єрами, — повідомив прес-секретар правління «Газпрому» Сергій Купріянов. — В ньому було чітко обумовлено, що основною умовою для підписання довгострокових прямих контрактів на постачання і транзит газу через територію України і поступового переходу на ринкове ціноутворення для України було повне і беззастережне погашення всієї заборгованості українською стороною. Проте поки цього так і не відбулося». Тож, якщо напруження у газовому питанні не знімуть до Нового року, то, можливо, урядовцям доведеться шукати переконливих пояснень уже для своїх громадян.
А тим часом учора перший заступник голови правління російської монополії Олександр Медведєв повідомив, що «Газпром» вже нібито підготував документи для звернення до одного з міжнародних судів зі скаргою на українські дії. Однак до якого саме суду буде поданий позов, він не уточнив. Напевно, за допомогою такого роду заяв росіяни намагаються додати жару й у без того гарячі українські відносини між різними гілками влади. Для Росії це вигідно з кількох причин.
По-перше, їй необхідно якнайшвидше з’ясувати, яка ж сила візьме гору на політичному полі бою. Адже від кольору переможця залежатиме і ступінь лояльності українського керівництва для вирішення «глобальних питань російської політики». Свідченням на користь такої тези виступають слова того ж таки Олександра Медведєва про те, що сторони зможуть знайти газовий компроміс і без судів. «У нас є не дуже добра традиція зустрічати Новий рік за переговорним столом з колегами з України. Але цього року ми все ж таки сподіваємось на краще», — сказав він.
По-друге, для Росії важливо якнайдовше відтягнути укладення довгострокових газових договорів, адже ціна на нафту (до якої прив’язується ціна газу) сьогодні стрімко падає і вже впала нижче $50 за барель. Для російського газового лобі це означає втрату частини прибутків.
Таку думку підтримує перший заступник міністра палива й енергетики України Олег Бугайов. «У Європі ціни на газ у 2009 році серйозно знизяться. Україна при прив’язці до ціни нафтопродуктів могла б розраховувати на гарну ціну, однак під час відсутності такого підходу ціна на газ як і раніше багато в чому залишається політичним питанням. Тому Росія може заявляти і про $400 за 100 кубічних метрів», — говорить він.
Уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовский теж пояснює затримку з довгостроковими контрактами низькою ціною бареля нафти. На його думку, газова ціна в $400 за 1000 кубічних метрів містить більше емоцій, ніж реальної економіки.
Зі свого боку українці можуть певний час не боятися таких заяв. Сьогодні до українських підземних сховищ газу закачано близько 30 мільярдів кубічних метрів блакитного палива, з яких понад 15 мільярдів належить «Нафтогазу». Якщо ж росіяни таки візьмуться за закручування газового вентиля, то різкого скорочення постачання тепла ми не відчуємо.
Хто, кому і скільки винен, повинні з’ясувати між собою господарюючі суб’єкти: російський «Газпром», український «Нафтогаз» та посередник «Росукренерго», вважає депутат від БЮТ Сергій Шевчук. «Пам’ятаючи досвід наших колег з Прибалтики, краще місяць пережити шок після європейської ціни на газ і потім жити спокійно, ніж постійно поступатися нашому східному сусіду. Але для цього нам слід скорегувати наші плани з енергозбереження», — вважає він.
У процесі здачі номеру зясувалося, що уряд відправив до Москви делегацію «Нафтогазу України», яка повинна домовитися про надання «Газпромом» Україні кількох місяців для погашення заборгованості. За словами Тимошенко, головна теза у питанні газової розстрочки полягає в тому, що «раніше, до 1995—1996 років, завжди закладалася відстрочка виплати за газ, який закачаний в ПСГ, але ще не був спожитий». Оскільки ж українські борги виникли в жовтні 2008 року за газ, закачаний в підземні газові сховища, то це правило можна застосувати, вважає вона.