Російський екзамен для Обами
«Запам’ятайте мої слова. Світ лише за півроку почне випробовувати Барака Обаму... Я вам це гарантую». Знамените передвиборче пророцтво-ляп Джо Байдена збулося рівно на півроку раніше. Те, як Обама відреагує на нещодавню провокацію Кремля, дасть нам важливе розуміння підходів його адміністрації до зовнішньої політики.
Виступаючи в середу зі щорічним посланням до Федеральних зборів, президент Дмитро Медведєв поклав провину за війну з Грузією, за падіння російських ринків і погіршення двосторонніх відносин на Америку, що приймає «помилкові, егоїстичні, а часом просто небезпечні рішення». Можливо, для більшого ефекту виступ Медведєва перенесли з жовтня на цю середу. Він почався і закінчився антиамериканськими тирадами.
Російський президент також оголосив про плани розгортання ракет в анклаві Калінінградської області, що знаходиться між членами НАТО Польщею та Литвою. Він заявив, що це буде зроблено, якщо Америка не відмовиться від своїх намірів розмістити систему протиракетної оборони у Європі. Медведєв додав, що Росія здійснюватиме радіоелектронне придушення американської РЛС. Почнеться війна, якщо іранські ракети, що є метою для системи ПРО, прослизнуть крізь протиракетну мережу і завдадуть удару по Америці або її союзникам.
США уклали угоди з Польщею та Чехією про розгортання антиракет і радіолокаційної станції на їхніх територіях. Сталося це після тривалих переговорів. Ці країни пішли на такий крок із певним політичним ризиком для себе, і Кремль сподівається, що зуміє примусити нову адміністрацію відмовитися від своїх зобов’язань. Слід іще раз зазначити, що ця система ніяк не ослабляє потенціал ядерної заборони самої Росії.
Державний департамент відповів традиційними гучними заявами, назвавши промову Медведєва «такою, що викликає розчарування». Президент Буш, який буде главою держави ще два з лишком місяці, взагалі нічого не сказав. Помічники Обами кажуть, що обраний президент не хоче підривати позицїй Буша в період передачі повноважень і наразі займається створенням власної адміністрації.
Це добре. Але він непогано прислужився б інтересам США і своїм власним інтересам, якби просто дав зрозуміти, що Америка на чолі з Обамою не злякається загрозливих вигуків російських лідерів і залишиться надійним партнером для своїх європейських союзників. Будь-який натяк на сумніви в лавах наступної адміністрації викличе страх у наших союзників із НАТО і спровокує Росію й інші країни на нові погані вчинки. Кремль робить Обамі послугу, починаючи екзаменувати його вже зараз.
Це важливо, бо демократи в Конгресі своїми діями створюють таке враження, ніби американська підтримка Польщі або Україні та Грузії, які прагнуть вступити до НАТО, може бути предметом торгів. У травні демократи скоротили обсяг асигнувань на програму ПРО, заявивши, що загроза з боку Ірану виникне ще не скоро, і операція з Польщею не була підписана. Обсяги фінансування були частково відновлені, коли Польща в серпні погодилася розмістити у себе десять ракет-перехоплювачів. Від представників ліберального табору ми також чуємо слова про те, що це Америка несе відповідальність за погіршення відносин із Москвою. Кремль ці слова також почув.
Не має значення, хто головний у Білому домі, — доки Росія душить у себе політичні свободи й загрожує сусіднім демократіям, США навряд чи будуть із нею ладнати. На щастя, Америка вже створила міцні союзи з вільними європейськими країнами, які, у свою чергу, висловлюють готовність захистити США та Європу від ракетної загрози деструктивних держав. Було б непогано почути від нового президента, що він збереже вірність цим союзам.
Випуск газети №:
№203, (2008)Рубрика
День Планети