Україну «понизили»...
У міжнародному рейтингу сприяння бізнесуСвітовий банк знизив рейтинг України в оцінці сприяння розвитку бізнесу в черговому річному звіті «Ведення бізнесу-2009». «Почесне» 145-е місце серед 181-ї економіки світу. А в лідери вибилися три держави СНД та Африки. Економісти Світового банку настійно радять українській владі повернутися, нарешті, до бізнесу лицем і негайно впровадити необхідні реформи.
Так, звичайно, міжнародні експерти не могли не помітити того, що протягом 2007—2008 років в Україні таки були впроваджені деякі позитивні зміни щодо регулювання ведення бізнесу. Так, наприклад, певного полегшення зацікавлені гравці ринку та державний регулятор домоглися у сфері отримання кредитів і ведення міжнародної торгівлі. Зокрема, нове бюро кредитних історій спростило можливість отримання кредитів, забезпечивши обмін інформацією між фінансовими установами. Сьогодні банки можуть ефективніше оцінити кредитоспроможність потенційних позичальників. Удосконалення портової інфраструктури та поліпшення послуг дозволило на три дні скоротити час, який підприємці до цього витрачали на здійснення імпорту. Змінивши кілька ставок податків у фонди спеціального забезпечення, включаючи Пенсійний фонд та інші, Україна також частково полегшила податковий тягар, що лежить на плечах підприємців. Крім того, завдяки впровадженню електронної системи податкової звітності, час, що витрачається на оплату податків, скоротився, за підрахунками фахівців, на 1237 годин на рік.
Однак, за словами представника Міжнародної фінансової корпорації Олени Волошиної, усі перераховані зміни помітно не вплинули на загальний стан бізнесового клімату в державі. Адже українським компаніям усе ще доводиться платити 99 видів податків і витрачати на це 58,4% свого прибутку, тоді як середній європейський показник витрат часу на ці цілі становить 40%. Тому за показником оплати податків у глобальному рейтингу серед 181-ї держави Україна займає критичне 180-е місце. Такою ж «небезпечною» є наша позиція в оцінці Світового банку у сфері отримання дозволів на будівництво — 179-е місце. На 142-му місці Україна із захисту інтересів інвесторів, на 140-у за реєстрацією власності, на 131-у за веденням міжнародної торгівлі, на 128-у за процедурами створення компаній. Відносно «терпимі» позиції у міжнародному рейтингу поточного року Україна зайняла за виконанням контрактів і, як уже зазначалося, за отриманням кредитів.
На думку Волошиної, провиною невтішних оцінок експертів — закостеніла чиновницька система у владі «в середовищі керівників середньої руки», яка при цьому «ніяк не хоче сама себе ламати». Однак часу для розкачування, тобто для пошуку відповідей на запитання: «Хто винен?» і «Що робити?», вже практично не залишилося. Директор Світового банку щодо України, Білорусі та Молдови Мартін Райзер підкреслив, що якщо Україна не почне вже сьогодні впроваджувати ефективні реформи, то остаточно розгубить свою інвестиційну привабливість. Експерти радять негайно прийняти новий Податковий кодекс, корінним чином скоротити і спростити режим видачі ліцензій та дозволів, у тому числі й на будівництво. Крім того, український бізнес сьогодні гостро потребує прийняття Закону про акціонерні товариства, покликаного встановити чіткі правила щодо відповідальності директорів, розкриття інформації та захисту інтересів міноритарних акціонерів. Також Світовий банк радить переглянути законодавство щодо стандартизації та сертифікації з метою зменшення кількості процедур і скорочення часу їхнього проходження.
А поки українська влада думає та гадає, як, нічого не роблячи, зірвати «джекпот», Україну, яка так потребує інвестицій, у десятці лідерів рейтингу Світового банку успішно випередили сусіди з СНД Азербайджан, Білорусь та Республіка Киргизія, а також три африканські країни — Сенегал, Буркіна-Фасо і Ботсвана, активно проводячи реформи як на рівні державного управління, так і на рівні регіонального управління бізнес процесами.