Проти лому нема прийому?
Дніпропетровці здають на металобрухт навіть... цвинтарні огорожіПравоохоронні органи Дніпропетровщини ведуть недостатню роботу з виявлення та закриття нелегальних пунктів скупівлі металобрухту. Про це говориться в депутатському зверненні на ім’я начальника УМВД України у Дніпропетровській області генерал-лейтенанта А. Бобильова. Ініціатор звернення депутат Дніпропетровської міськради Олександр Муренко стверджує, що ввірена генералу область «з цієї проблеми» займає першу позицію в Україні. За офіційними оцінками, які прозвучали на нещодавній сесії міської ради, 70% заготівлі брухту постачається на легальні пункти... зі скупівлі краденого.
Ці пункти скупівлі, що діють у різних районах міста, завдають величезної шкоди як територіальній громаді Дніпропетровська загалом, так і окремим громадянам. Саме через них здаються на металобрухт вирізані телефонні кабелі, обладнання ліфтів, кришки люків, ѓрати зливової каналізації та навіть цвинтарні огорожі й пам’ятники. Незважаючи на те що місцева влада намагається закрити нелегальні пункти прийому металобрухту, говориться в депутатському зверненні, невдовзі вони знову відкриваються за колишніми адресами і продовжують скупівлю краденого.
Тим часом ще 26 березня, повідомив на прес-конференції О. Муренко, депутати міської ради виступили з запитом щодо цієї проблеми, намагаючись звернути увагу керівництва міліції на діяльність нелегальних пунктів зі скупівлі краденого металу. Але Дніпропетровськ і зараз займає в цьому «бізнесі» провідні позиції. Більше того, сюди вирушили ділки з інших регіонів. Усього, за словами депутата, на території області сьогодні діє 57 легальних пунктів, що мають ліцензії на роботу з металобрухтом. Водночас нелегально існує ще п’ять тисяч пунктів скупівлі, з них дві тисячі в самому Дніпропетровську. «Вони ростуть, мов гриби після дощу, — каже О. Муренко, — оскільки ціна на тонну металобрухту за останній рік зросла майже втричі. Якщо раніше тонна коштувала 300 гривень, то зараз — 2000. Кольорові метали вдесятеро дорожчі. При цьому в нелегальних пунктах скупівлі крадений метал у бомжів приймають удвічі дешевше за існуючу ціну. Бізнес — надзвичайно прибутковий, тому деякі господарі тримають від 30 до 40 пунктів. І їм нічого не варто відкупитися від будь-якої перевірки». Депутат запевняє: щонайменше три нелегальні пункти зі скупівлі металу знаходяться на вулиці Червоній — поряд із будівлею... обласного управління МВС. «Цілком можливо, — каже О. Муренко, — що їх можна побачити просто з вікон кабінету генерала А. Бобильова».
Начальник відділу дільничних міліціонерів обласного управління МВС у Дніпропетровській області Ігор Внуков, який був присутній на прес-конференції, вважає проблему боротьби з нелегальними пунктами скупівлі металу «дуже непростою». Торік, говорить він, було порушено 196 карних справ і укладено 810 адміністративних протоколів, однак законодавство не передбачає особливо суворого покарання. Сума адміністративного штрафу, яку можна накласти на порушника, стверджує він, становить 170 гривень. У карному порядку покарання дещо вагоміше, та судді, як правило, обмежуються грошовим штрафом або умовною судимістю. І. Внуков погодився з тим, що головною дійовою особою в боротьбі з незаконними пунктами зі скупівлі металобрухту має бути дільничний міліціонер. Але через невисоку зарплату багато досвідчених працівників, за його словами, покидає лави міліції. З цієї причини три чверті дільничних сьогодні мають досвід роботи від одного до трьох років. «Ми намагаємося зробити все, щоб вони стали Аніськіними, — каже І. Внуков, — але поки не завжди це виходить». Водночас він відкинув підозри, що саме дільничні в погоні за додатковим заробітком «кришують» нелегальні пункти скупівлі металобрухту, як і незаконні пункти прийому склотари, вуличну торгівлю та кіоски. «Вся біда в тому, — вважає начальник відділу дільничних, — що на кожного з них припадає величезна територія, особливо у приватному секторі». Наприклад, у Ленінському районі Дніпропетровська, де на багатьох подвір’ях діють нелегальні пункти з прийому металобрухту, працює всього 30 дільничних. «Не дивно, — зауважує І. Внуков, — що у дворах приватних будинків покрали навіть собачі миски, часто зловмисники лізуть до будинків, забирають відра і пічні плити». Водночас дільничний не може зайти й оглянути двір, де незаконно скуповують металобрухт, без відповідної санкції прокурора. «Міліція, — скаржиться головний дільничний, — дуже часто зв’язана по руках».
І все ж, на думку депутатів, правоохоронні органи нерідко просто бездіяльні на місцях. «Ми неодноразово, — зазначив О. Муренко, — пропонували вжити конкретних заходів боротьби з незаконними скупівлями. Наприклад, провести оперативну роботу в момент завантаження лому на автомобіль. Або зобов’язати комунальні служби маркірувати карбуванням металеві частини й агрегати ліфтів, аби потім їх можна було виявити на ринках і пунктах прийому металобрухту, проте нічого так і не робиться». Тим часом, зауважив депутат, справа дійшла вже до того, що нещодавно біля будівлі облдержадміністрації з чорнобильського меморіалу було вкрадено бронзовий дзвін вагою в півтора центнера. Зважаючи на чималий громадський резонанс, міліція знайшла зловмисника, проте дзвін лежав уже в пункті скупівлі й був розпиляний на сімнадцять частин. Тепер чорнобильці, відновивши свій благовіст, бояться вішати його на колишнє місце. На всяк випадок вони продумують різні заходи безпеки. Не виключено, сказав А. Муренко, що до чорнобильського дзвону і меморіалу підключать... звичайну сигналізацію.