Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Споживання — сьогодні чи перспективa росту на завтра?

Як стан вітчизняної економіки оцінити звичайному громадянинові
02 липня, 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Стан економіки держави завжди був, є і, мабуть, буде надто заполітизованим питанням... Проте діаметрально протилежні думки й шляхи розвитку вітчизняної економіки висловлюють не тільки політики, що, залежно від «сторони барикад», зацікавлені в позитивних чи, відповідно, негативних оцінках. У своїх прогнозах стосовно теперішнього й майбутнього економіки України нечасто знаходять спільну мову й експерти галузі, щодо деяких питань навіть висловлюючи зовсім протилежні думки. Проте на що з їхніх головних аргументів має зважати суспільство, якому, зрозуміло, хочеться мати об’єктивну інформацію, а не популістські політичні вислови?

«Багатьма офіційними особами декларується, що нема чого хвилюватися, мовляв, продовжується економічне зростання, уповільнюється інфляція й подібне. Але якщо ми спробуємо подивитися на ситуацію з боку загальних характеристик (сукупна пропозиція і сукупний попит), то побачимо, що в Україні спостерігаються надзвичайно негативні тенденції», — акцентує директор Інституту трансформації суспільства, професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління Олег Соскін на засіданні Українського клубу економістів. Він, зокрема, відзначає такі негативні процеси в українській економіці, як скорочення інвестицій, очікування від’ємного сальдо платіжного балансу тощо.

Наступні аргументи Соскіна — це зменшення на 20% продажу автомобілів у травні, практичне зупинення ринку житла, падіння акцій на фондовому ринку України тощо. Тобто експерт робить невтішний висновок: «Ми бачимо, що «сповзаємо» в системну кризу... Українська економіка — транзитивна, перехідна. В неї є три сектори: офіційна економіка (близько 35% всієї економіки), неофіційна, тіньова економіка (50%) і так звана натуральна економіка (15%), де продукт праці не приймає форму товару... У нас зараз немає економічного зростання, лише його залишки. За рахунок чого відбувається економічне зростання? Це коли життя кожного пересічного українського громадянина стає більш заможним. Отже, економічне зростання в країні є тоді, коли є економічне зростання дрібної та середньої національної буржуазії, яка використовує власну працю на своїх власних засобах виробництва. Сьогодні в Україні ця верства звужується. І це катастрофа. І те, що впав продаж автомобілів на 20% у порівнянні з травнем, те, що стоїть ринок житла, те, що люди стали менше купувати, — це означає, що економічне зростання фактично припиняється. І треба думати, що зараз потрібно негайно робити, щоб ми від стагнації не впали в яму. Сьогодні це має бути головним завданням уряду, Президента, Нацбанку і Верховної Ради».

Однак, на щастя для панівної частини суспільства, є і оптимістичніша точка зору... «Я з 90% того, що сказав Олег Соскін, не згодний, — заявив керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький на тому ж таки засіданні Клубу та додав своїх аргументів: — Я з лютого говорив про те, що інфляція буде уповільнюватися, — вона й уповільнюється, я говорив, що економічне зростання буде прискорюватися, — воно і прискорюється». При цьому, за словами Литвицького, інфляція уповільнюється різко, а економічне зростання відбувається помірковано.

«Ситуація така: номінальний ВВП за січень—квітень — 47,6%. У минулому році за цей період — 40,3%. Це при тому, що реальний ВВП не 7,9%, як було, а 6,4%. Але ціни зросли не на 18%, як рік тому, а на 33%. Номінально ВВП зростає швидше, ніж у минулому році. Як це впливає на динаміку реальних доходів? За п’ять місяців минулого року інфляція була 1,9%, у цьому році — 14,6%. Здавалося б, за цих умов доходи мали б зростати повільніше, ніж у минулому році, але за рахунок того, що було таке сильне підвищення номінальних доходів (на 46%), навіть така інфляція ще не «з’їла» динаміку зростання. Іде уповільнення реальних доходів. Висновок такий: якщо ми не візьмемо під контроль інфляцію, то цей інфляційний податок врешті-решт може перевагу зростання реальних доходів уповільнити. Але головна проблема, що уповільнюється динаміка інвестицій, а інвестиції — це середні і довгострокові перспективи. Ми можемо сьогодні мати більш високу динаміку реальних доходів, але тоді в наступні роки буде уповільнення. Питання в тому, що ми хочемо: жити сьогодні на високому рівні споживання, але завтра за це заплатити уповільненням середньострокових перспектив, або сьогодні більш помірковано зростати у споживанні, але мати перспективу довгих років зростання?» — риторично запитує Литвицький.

Тобто, хоч би як намагалися «прості смертні» дізнатися об’єктивну експертну думку щодо загальних справ економіки, завжди знайдеться думка «на вибір». Хоча, як показала веб-конференція Українського клубу економістів, більшість тих, хто запитував експертів через iнтернет, на жаль, можна зачислити до песимістів... Адже звичайний пересічний громадянин оцінює економіку насамперед за рівнем своєї зарплати та цінами в магазинах чи на ринках. Останні ж поки викликають лише песимістичні настрої. Оптимізм же може викликати тільки добрі перспективи наших галузей, щодо яких експерти, на жаль, часто не мають спільної думки...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати