Перейти до основного вмісту

Обама заручився підтримкою Клінтон

Чи достатньо цього для перемоги над досвідченим Маккейном?
10 червня, 00:00
БАРАК ОБАМА: Я СТАВ КРАЩИМ ЯК КАНДИДАТ, МАЮЧИ ЧЕСТЬ ЗМАГАТИСЯ ПІД ЧАС КАМПАНІЇ З ГІЛЛАРІ КЛІНТОН / ФОТО РЕЙТЕР

У Демократичної партії США нарешті визначився кандидат у президенти — ним став молодий сенатор Барак Обама. Унаслідок попередніх виборів, що тривали півроку, Обама випередив Гілларі Клінтон, якій на початку кампанії пророкували беззастережну перемогу. Набравши необхідну кількість голосів, демократ Обама став першим в історії США афроамериканцем, який балотуватиметься на посаду президента. У суботу колишня перша леді США оголосила про припинення своєї участі в президентських перегонах і заявила про повну й всебічну підтримку колишнього суперника Барака Обами. За її словами, головною метою її кампанії було відвоювати президентське крісло в республіканців. «Саме це ми повинні зробити, досягнувши того, щоб у січні Барак Обама увійшов у двері Овального кабінету», — заявила Клінтон перед тисячами своїх прихильників на спеціальному заході у Вашингтоні.

Одним з активно обговорюваних зараз моментів є те, кого Обама назве своїм кандидатом на посаду віце-президента. Для вибору цього кандидата Обама сформував спеціальну групу, до якої входить, зокрема, дочка колишнього президента США Джона Кеннеді Керолайн. Сама ж Клінтон дала зрозуміти, що не рветься стати кандидатом у віце-президенти, але розгляне цю пропозицію, якщо вона надійде.

За даними соціологічних опитувань громадської думки, чорношкірий сенатор Обама випереджає свого суперника-республіканця Джона Маккейна на 2 %. Чи зможе 37-річний сенатор Обама перемогти досвідченого 71-річного ветерана в’єтнамської війни й великої американської політики, стане відомо 4 листопада.

КОМЕНТАР

Юрій ЩЕРБАК, екс-посол України в США:

— Насамперед, треба підкреслити, що відбулася одна з найбільш драматичних в історії Демократичної партії кампаній. Практично з початку всі шанси віддавали саме Гілларі Клінтон. Це було щось нове для Америки — жінка, яка має досвід, яка є сенатором, яка була першою леді Америки, яка має дуже популярний в Сполучених Штатах бренд Клінтона. Все це ніби однозначно свідчило про її перевагу. Але велич американської відбіркової виборчої кампанії полягає в тому, що під час праймеріз іде боротьба за серця і душі простих виборців у Штатах, і кандидат у президенти проходить всебічну обкатку. Недаремно кілька сенаторів вже на перших етапах відійшли від претендентства. На мій погляд, Гілларі Клінтон, просто по-людськи зламалась. На середині кампанії було видно, як вона натужно веде боротьбу. Це був біологічний стан втоми. Жінка немолода, і вона не змогла дати ту енергію, якої прагнуть від кандидата в президенти. Було видно наскільки вона вичерпана, вона повторювалася, вона була зациклена тільки на одних гаслах.

Обама абсолютно легко почав вигравати. Хоча він молода людина, яка не засвітилася у великій політиці. Тепер питання, чи має Обама перевагу над суперником з Республіканської партії Джоном Маккейном. Америка зараз поділена. З одного боку є консервативна Америка, яка голосувала за Буша, хоча в ньому й розчарувалася, а з іншого — демократична Америка, яка не має жодних комплексів щодо того, що чорношкірий американець може стати президентом. Це не викликає вже сенсації, оскільки якби 10 років тому сказали, що президентом буде чорношкірий американець, цьому б ніхто не повірив.

Слід зазначити, що Маккейн має дуже великі переваги. По-перше, це людина, яка вражає своєю послідовністю і своїм розумінням геополітичної ситуації, зокрема роллю Росії. Він також прекрасно розуміє українську ситуацію, бо кілька разів був тут і дуже ретельно знайомився з тим, що таке Україна. Фактично, він розуміється на тих відмінностях, які існують між Україною і Росією. Маккейн матиме ту перевагу, що він має досвід ведення справ з Європою, приміром, з Саркозі він зустрічався чотири рази. Обаму ж Європа не бачила. Але на Маккейні буде лежати печатка старих неоконсерваторів, які підтримували Буша, і це може йому завадити. Дуже велику роль відіграє те, кого Обама обере своїм віце-президентом. Бо якщо він обере людину, яка може певною мірою нейтралізувати вплив Маккейна у міжнародних справах, у справах геополітичної безпеки, то це буде виграшний козир у руках Обами. Я не думаю, що Обама запропонує цю посаду Гілларі, яка повністю програла, адже в Америці тих, хто програє, дуже не люблять. Маккейн у принципі не залежить від віце-президента. Він може взяти собі молоду людину, яка займатиметься внутрішніми або фінансовими справами, а сам представляти міжнародну позицію США. Ще попереду важка боротьба — три або чотири раунди прямих дебатів, де буде видно, хто може виграти.

Що стосується змін, які були обіцяні ключовим виборчим гаслом Обами. Америка потребує тільки одного, щоб відновилася довіра всього світу до США. Америка робила величезні помилки, коли одноосібно вирішувала цілий ряд проблем, це дратувало європейських союзників, це викликало ворожнечу арабських країн. Америка розтратила той капітал, здобутий після подій вересня 2001 року, оскільки тоді вона була підтримана практично всіма країнами. Тепер США почали більше покладатися на грубу силу, на hard power, аніж soft power. Зникла та аура, яка оточувала Америку як дуже демократичну країну, яка подає надію всьому світові. Тепер завдання полягає в тому, щоб відновити цю довіру. Проблема ще в іншому — з’явилися багато сумнівів, чи зможе Америка й далі бути лідером економіки, технологій, хоча вона безперечно може. У зв’язку з коливанням долара, Америка також багато втратила. Головний обов’язок наступного президента — відхреститися від спадщини Буша.

На мій погляд, для України кращим президентом був би Маккейн. Він приходив на українські конференції у Вашингтоні, де всі могли його послухати. Барак Обама був в Україні, коли група сенаторів на чолі з Гілларі та Маккейном були тут. Але Обама приїхав з байдужим обличчям. Взагалі кажуть, що Обама не дуже цікавиться міжнародними справами.

Українська діаспора завжди голосувала за республіканців. Винятком став Клінтон, який приділяв багато уваги Україні. Мені здається, що вихідні позиції для України будуть кращими при Маккейні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати