Влада проти... влади
Володимир ФЕСЕНКО: Коаліція все ближче й ближче наближається до межі офіційного розлучення![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080514/482-1-1.jpg)
Від самого ранку під стінами парламенту вишикувалася довга шеренга машин з дипломатичними номерами, зібралися практично всі губернатори. Як з’ясувалося, даремно... Президенту не дали виступити із щорічним посланням. І хто? Вперше роботу парламенту заблокувала коаліційна більшість. Причина — неприйняття трьох антиінфляційних законів, один з яких повинен розблокувати ввезення в Україну 250 тисяч тонн дешевого аргентинського м’яса. Хоч усім, звичайно, зрозуміло, що для прем’єра сьогодні головне прибрати Валентину Семенюк та встановити контроль над Фондом державного майна. Але, ймовірно, цей мотив для блокування визнали недостатньо електорально привабливим.
— Ми сьогодні хочемо звернути увагу Президента та всього суспільства на неможливість працювати в такому режимі, коли йде саботаж, — прояснив мотивацію бютівець Володимир Бондаренко. — Зрештою, що Президент може сказати в цьому посланні? Що інфляція висока? Так він і так її розкручує кожним своїм висловлюванням. Кожним своїм кроком, кожною своєю дією, налаштовуючи населення України на ще гірші часи.
Те, що сьогодні робить Президент, залишаючи фактично представників старої влади на ключових посадах у країні (Фонд держмайна, Антимонопольний комітет та ін.), хіба це не говорить про те, що Президент руйнує коаліцію.
— А вас не бентежить сама абсурдність ситуації — частина коаліції, фактично частина влади, блокує роботу парламенту?
— Це, звичайно, маразм. Але ми не винні, що нам попався такий Президент.
Сам Президент з’явився на прес-поінте (спеціальному місці для брифінгів) десь об 11.15 і повідомив, що якась «політична сила», яку він не назвав, виступає «проти національних інтересів». При цьому Віктор Ющенко висловлюється категорично проти дострокових парламентських виборів та переформатування коаліції. «Жодні авантюри з переформатування коаліції не пройдуть». Ющенко також відмітив, що «в Україні повинен бути політичний спокій».
Слідом за Президентом прес-конференцію провела прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Вона заявила, що «починає діяти — і діяти досить жорстко». За її словами, «протягом чотирьох місяців йде повне блокування роботи уряду, йде повна зневага антиінфляційних законопроектів, йде повний саботаж з боку губернаторів». «Ми не відійдемо від трибуни, поки не будуть прийняті три антиінфляційні закони... Пакет антиінфляційних законопроектів місяцями лежить в парламенті, й ніхто жодного разу не поставив його на порядок денний», — заявила прем’єр.
Регіонали, тим часом, злораділи й відверто знущалися над Президентом. Що й говорити, учора було свято на їхній вулиці. «Ющенку немає чого дивуватися: він хотів послання в Раді — Рада його й послала, — не зовсім вдало скаламбурив Нестор Шуфрич. — З іншого боку він хотів виступити в парламенті — ну що ж, у нього вийшло, він був в парламенті, зміг виступити на брифінгу».
Треба чесно визнати, що мотив для злорадства у Регіонів є. Навряд чи зараз знайдеться хоч один оптиміст, який візьме на себе сміливість стверджувати, що коаліція існує та здатна ефективно працювати. Пацієнт швидше мертвий, аніж живий.
На думку політолога Володимира Фесенка, вчорашні події у Верховній Раді — це не просто парламентська криза, це криза особистих стосунків Президента Ющенка та прем’єра Тимошенко. «Крім того, треба сказати, що вчорашні події в Раді — це криза коаліції. Навіть лідер фракції НУ- НС Вячеслав Кириленко це визнав, і він також використовує термін «криза парламентської коаліції». І мені здається, що коаліція все ближче й ближче до межі офіційного розлучення. Проблема полягає тільки в тому, що ніхто з коаліціонерів не хоче брати на себе ініціативу цього розлучення: ані БЮТ, ані «Наша Україна» (повне інтерв’ю з Володимиром Фесенком читайте в наступному номері «Дня»).