Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

До кризи не готові

Нафтотрейдерів роблять цапами-відбувайлами
28 березня, 00:00

Підписано меморандум про співпрацю керівників десяти компаній, що працюють на ринку нафти й нафтопродуктів з головою Державної митної служби України Валерієм Хорошковським. Нафтотрейдери, зокрема, зобов’язалися надавати митній службі різну інформацію, зокрема й про обсяги ввезення нафтопродуктів у режимі імпорту на подальші періоди, вартість енергоносіїв на світовому ринку, а також «кількісно виражену» інформацію про принципи формування вартості нафтопродуктів у терміни, об’єктивно зумовлені коливанням цін на українському й світовому ринках, при митному оформленні. А митна служба зобов’язується оперативно реагувати на заяви й звернення учасників ринку.

Словом, меморандум спрямований не на зниження бензинових цін, а дещо навіть навпаки — на те, щоб нафтотрейдери зазначали при розмитненні реальні ціни, й митниця могла збільшувати свій внесок у державну скарбницю. Що й казати, Хорошковський діє цивілізовано. Але його справа брати гроші, а якщо й боротися з інфляцією, то лише шляхом полегшення доступу іноземних товарів на український ринок.

Тим часом уряд, схоже, збирається піти дещо іншим шляхом. Заступник міністра палива й енергетики України Бурзу Алієв говорить про те, що він «планує створити сприятливіші умови для переробки нафти в Україні». За його словами, «нині імпортери нафтопродуктів, на відміну від виробників, працюють у пільговому режимі, що не сприяє розвитку вітчизняної промисловості й наповненню бюджету держави».

При цьому не видно, щоб держава дуже допомагала власним виробникам, але те, що вона намагається, як то кажуть, підкрутити гайки для нафтотрейдерів, дуже помітно. Для цього використовується Антимонопольний комітет, що розглядав учора питання про накладення «багатотисячного» штрафу «за минулі заслуги» на ТОВ «Торговий дім «Континіум-Галичина» (Луцьк) і ТОВ «НК «Альфа-Нафта» (Київ).

Не упускає свого шансу у зв’язку з ціновою ситуацією на ринку нафтопродуктів і опозиція. Заступник голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Юрій Бойко звинувачує саме нинішній уряд у дестабілізації ситуації. «Україна стоїть на порозі масштабної кризи на ринку нафтопродуктів. Тимчасовий передих у зростанні світових цін не має вводити в оману ні уряд, ні споживачів. Україна абсолютно не готова до кризи, що насувається. Запаси палива в країні в березні на 20% менші, ніж рік тому — країна фактично беззахисна перед світовим подорожчанням палива», — сказав екс-міністр. Він назвав «короткозорою» політику уряду й провів паралель з політикою 2005 року, яка тоді призвела до повного зникнення бензину з продажу. «Ми вже чуємо знайомі посили — прокуратурі й Антимонопольному комітету доручено розібратися зі спекулянтами, прем’єр-міністр заговорила про змову трейдерів», — зазначив заступник голови профільного парламентського комітету. А вчора агентства повідомили: нафта в світі знову подорожчала на 5%.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати