Нюанси іпотеки
Частка житлових кредитів у національній валюті зростатимеУкраїнський іпотечний ринок за 2007 рік виріс до 57,3 мільярда гривень, що становить 9% ВВП і дорівнює 12,4% усього кредитного портфелю банків. Ще років із три-чотири тому банкіри скромно говорили про 2—3% від ВВП. Нинішні темпи зростання іпотеки президент Української національної іпотечної асоціації (УНIА) Ігор Юшко пояснює «зміною акцентів». Про що ж ідеться?
Минулого року більше ніж третину суми кредитів комерційних банків видано на придбання житла. Але у третьому-четвертому кварталах, за словами Юшка, популярності набрала видача іпотечних кредитів на споживчі цілі. При цьому незмінним залишилося бажання клієнтів брати позички в іноземній валюті. Водночас намітилася нова тенденція: частка гривневої іпотеки за підсумками 2007 року збільшилася з 11,6% до 16%. Посприяла цьому активізація діяльності Державної іпотечної установи (ДІУ), яка рефінансує банки за державною програмою здешевлення житла. За словами першого заступника голови правління ДIУ Сергія Москаленка, цього року відомство планує збільшити об’єм таких кредитів у 3,1 разу. Якщо пригадати натяки голови Нацбанку Володимира Стельмаха на наявність підстав для зміцнення гривні, то стає зрозуміло: повільно, але впевнено національна валюта входитиме в іпотечний сегмент.
У розмові з банкірами «День» дізнався, що ситуація з кредитуванням житла буде позитивною, щоправда, темпи зростання сповільняться. Амбіційні плани топової іпотечної п’ятірки банків-лідерів не дадуть погіршитися житловій погоді в Україні. За умов світової фінансової кризи банки намагатимуться розширювати джерела фінансування на внутрішньому ринку країни через збільшення основного капіталу та випуск облігацій. У той же час материнський ресурс, отриманий банками з іноземним капіталом iз-за кордону, дозволить їм вистояти. Іншим банкам, у портфелі яких іпотечна частка незначна, доведеться, як уважають лідери ринку, переорієнтуватися на менш проблемну діяльність.
За даними УНIА, головними іпотечними гравцями за підсумками минулого року став «Укрсиббанк» iз ринковою часткою 18,2%, «Райффайзен Банк Аваль» — 14,4%, «Укрсоцбанк» — 13%. Найбільше житлових кредитів отримали в Київській області, Києві, Одесі, Дніпропетровську, Харкові. За прогнозами асоціації, 2008 року зростання ринку іпотеки становитиме 60%. Ставки у гривні впадуть на 0,5—1%.
За даними заступника голови правління «Укрсоцбанку» Ірини Князевої, на бажаючих отримати житлову позичку чекає ще одна зміна: «Зараз усі українські банки запроваджуватимуть на кредити строком понад сім років гнучку ставку. Якщо минулого року більшість банків видавали кредити під жорстку ставку, тобто її гарантував банк, то тепер ви (споживачі. — Авт. ) отримуватимете кредит за ставкою LIBOR плюс певний відсоток». Таким чином банки намагаються підстрахувати свої «процентні ризики». Адже для більшості з них головним фінансовим джерелом був і залишається міжнародний ринок.