По давнiй дружбі
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080212/425-7-3.jpg)
Вибори нового президента США матимуть серйозні наслідки для наших відносин з Європою — а також для здатності Заходу реалізовувати наші спільні цілі в усьому світі. США не самі виграли холодну війну: це зробило трансатлантичне співтовариство разом iз громадянами по той бік залізної завіси, які билися за свободу на всій території — від Варшави й Москви до Будапешта. Якщо я стану президентом США, одним з найголовніших пріоритетів для мене стане активізація трансатлантичного партнерства та духовної солідарності.
Наше майбутнє залежить від того, як ми спораємося з викликами XXI століття. Це боротьба з тероризмом і подолання інших небезпек, єдина енергетична політика, єдиний трансатлантичний ринок та інституціалізація нашої співпраці в таких сферах, як кліматичний захист, допомога іноземним державам і сприяння поширенню ідей демократії.
Американці підтримують зміцнення позицій ЄС — без цього неможливо буде адекватно відповісти на виклики нового часу. Крім того, ми виступаємо за дієздатне НАТО. Ми зможемо укріпити Альянс, якщо на майбутньому саміті в Бухаресті запросимо приєднатися до НАТО Хорватію, Албанію й Македонію. Одна з основних цілей Альянсу — гарантувати безпеку в Європі й відкрити двері для таких демократичних держав, як Україна й Грузія.
Ми повинні прагнути більш тісної співпраці, щоб інтегрувати незалежне Косово в євро-атлантичні інститути. Туреччину, яка вже тривалий час є надійним союзником НАТО, ми також повинні прийняти як повноцінного партнера.
G8 БЕЗ РОСIЇ, АЛЕ З IНДIЄЮ ТА БРАЗИЛIЄЮ
Захід має виробити єдину лінію поведінки щодо реваншистської Росії, керівництво якої, напевно, вважає за краще взяти старий курс на конфронтацію, ніж прилучитися до демократичного курсу на мир, який обрав для себе Захід. Ми повинні потурбуватися про те, щоб «Велика вісімка» знову стала клубом провідних демократичних держав з ринковою економікою: слід прийняти до G8 Індію й Бразилію й виключити звідти Росію.
Західні країни мають усвідомити, що солідарність НАТО непорушна від Балтійського до Чорного моря й що двері Альянсу завжди залишаються відкритими для всіх демократичних держави, які усвідомлюють свою відповідальність у справі захисту свободи. Для Москви залишається можливість справжнього партнерства, але тільки в разі, якщо вона виконуватиме свої зобов’язання перед міжнародним співтовариством і перед власними громадянами.
Європа й США мають збільшити значущість і скоординованість наших програм, щоб підтримати демократію й верховенство закону в країнах, де відчувається їхнiй брак. Такі програми важливі в Росії, а також у Білорусі, де диктатура продовжує практикувати загальне придушення. Але не менш важливо простягнути руку тим демократіям, які перебувають у стадії становлення, як Україна, Грузія та країни Балтії.
«ЛIГА ДЕМОКРАТIЙ»
Аби впоратися з викликами XXI століття, я підтримую ідею створення «Ліги демократій». Її метою буде не замінити ООН або інші міжнародні організації, а доповнити їх.
Вона може втрутитися там, де дії ООН виявляться провальними, наприклад, аби впоратися з такими катастрофами, як дарфурська, або надати допомогу у боротьбі з поширенням ВІЛ у країнах на південь від Сахари. Крім того, «Ліга демократій» зможе сприяти розробці концепцій у боротьбі з екологічними катастрофами, підтримувати нестійкі демократичні режими, чинити тиск на такі репресивні режими, як у Бірмі, й забезпечити демократіям, що переживають період становлення, безперешкодний доступ до ринку.
Якщо я стану президентом, я організую зустріч представників демократичних країн, щоб обговорити необхідні кроки для втілення в життя цього бачення реальності — за тим же принципом, як 60 років тому Америка взяла на себе створення НАТО.