Чи настане в Україні час ефективного управління?
Можна, звичайно, припустити, що Рінат Ахметов зовсім не випадково майже синхронізував дату презентації свого Фонду «Ефективне управління» з іншою подією - подачею Президентом у парламент кандидатури Юлії Тимошенко на пост прем'єр-міністра країни. Проте факт лишається фактом: ще до голосування по цій кандидатурі видний функціонер (а за деякими оцінками - лідер вельми впливового крила) Партії регіонів простягнув майбутньому уряду та його главі руку для співпраці.
Фонд «Ефективне управління» є незалежною організацією і збирається співпрацювати з будь-яким урядом України, запевнив його єдиний засновник, оскільки, мовляв, його (Ахметова) основним завданням є фінансування, і він не збирається втручатися в діяльність фонду. Щоправда, директор фонду Наталя Ізосимова уточнила, що співпраця - «це вулиця з двостороннім рухом». «Ми готові надати уряду експертну підтримку», - сказала вона і запевнила, що будь-який продукт діяльності фонду матиме незалежний характер. Водночас, Ізосимова припустила, що в тому разі, якщо уряд відмовиться від співпраці, фонд усе одно не буде закрито, він продовжить роботу, надаючи свої послуги приватному сектору економіки.
Словом, дитя Ахметова народилося у час сум'яття, коли ніхто не має особливої впевненості в тому, чи виросте воно в ході перипетій, які чекають на країну в майбутньому, і чи буде взагалі кому-небудь потрібне. Проте, якщо судити з сяючого обличчя Ахметова, він щиро вірить у своє дітище. Більш того, здається, він уже встиг отримати для нього хороших хрещених. Це глава опікунської ради фонду Кім Кемпбелл, дев'ятнадцятий прем'єр-міністр Канади, члени цієї ради голова Banka Intesa Group у Центральній і Східній Європі Джорджі Шурані, екс-сенатор США, професор Інституту міжнародних відносин Вотсона при Браунівському університеті Лінкольн Чафі, директор і старший науковий співробітник EUR-IFRI П'єр Дефрень, екс-міністр фінансів України й екс-посол нашої країни у Великій Британії, генеральний директор Інституту фінансової політики Ігор Мітюков, керуючий директор і голова департаменту екологічної стратегії банківської корпорації Citigroup Трейсі МакКіббен.
Але першим серед опікунів потрібно, напевно, назвати Президента України Віктора Ющенка. Ахметов повідомив журналістам, що Президент знає про існування фонду й позитивно поставився до ідеї його створення. Більш того, перед показом на презентації запису виступу президента Ізраїлю Шимона Переса, який вітав створення фонду і пророчив йому успішне майбутнє, було повідомлено, що вона проведена відразу ж після зустрічі президентів України й Ізраїлю. Насмілимося припустити, що й організатор, і оператор цієї зйомки прибули до Тель-Авіва на президентському літаку...
Так що в середньострокової концепції економічного розвитку України, яку передбачається презентувати широкому загалу навесні майбутнього року, все ж мають бути перспективи. На підтвердження цього не можна не сказати, що серед гостей презентації був помічений також відомий бізнесмен і меценат Віктор Пінчук, а у списку виступаючих - директор і провідний економіст мережі Global Competitiveness Всесвітнього економічного форуму в Давосі Маргарита Дрзенієк Хануз. Доктор Дрзенієк, як зазначається у її біографічній довідці, координувала процес моделювання економічних сценаріїв для деяких проектів Давоського форуму і відповідає за підготовку економічної секції програми щорічних зустрічей його учасників. Словом, можна зробити припущення: а) про те, що Рінат Ахметов незабаром також представлятиме на цьому форумі Україну; і б) про співпрацю двох найвідоміших українських фінансистів...
Звісно, вельми політизованих українських журналістів, які не так уже й часто мають можливість ставити питання Рінату Леонідовичу, дещо більше за його фонд цікавили майбутні взаємовідносини лінією Ахметов-Луценко. Бізнесмен усіляко відхрещувався від політичного ухилу, акцентуючи на аполітичності події, але все ж був змушений відповідати. Робив він це з максимальною лояльністю до майбутнього уряду. Так, було заявлено, що Партія регіонів у разі обрання прем'єр- міністром Юлії Тимошенко з повагою ухвалить це рішення «помаранчевої» коаліції та перейде в опозицію. Ахметов зауважив, що за БЮТ на виборах проголосувало 31,5% виборців, і це, за його словами, «говорить про те, що безліч людей довіряє цьому політику». Народний депутат також сказав, що його цікавить не колір коаліції, а лише те, як працюватиме її уряд. «Якщо вона (коаліція. - Авт. ) настроєна на реформи, на економічне зростання - дай бог їм здоров'я. А якщо буде настроєна на те, щоб відібрати, поділити - то це буде не демократична, а комуністична коаліція 1917 року», - підкреслив Ахметов.
Словом, на душі в нього, схоже, неспокійно. Та і хто здатний зображати цілковиту безтурботність, коли вся країна ще пам'ятає «помаранчеві» лозунги та броньовики Луценка в офісі СКМ. А їй зараз, дійсно, потрібні не методи 1917-го року, а ефективне управління та проекти, які береться фінансувати відповідний фонд.