Чи не потурбувати недбалих?
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20071017/4177-4-2.jpg)
Учора, коли країна пов’язала на свої прапори траурні стрічки, кількість загиблих унаслідок вибуху газу в Дніпропетровську сягнула 17 осіб. У лікарнях міста — 16 потерпілих. Під завалами, як сказав віце-прем’єр Андрій Клюєв журналістам, може перебувати ще вісім-дев’ять осіб, однак надії на їхній порятунок практично не лишилося. Рятівникам доводиться працювати в дуже складних умовах: над їхніми головами нависають залізобетонні плити, які можуть упасти в будь-яку мить. На чесному слові тримається фасадна стіна будівлі, а також дах. Тому розбирання завалів доводиться раз у раз зупиняти...
Цього ж дня отримала підтвердження висловлена вчора «Днем» думка про системний характер техногенних аварій, що відбуваються в країні, та про необхідність мати підкріплену бюджетними асигнуваннями програму запобігання таким лихам — ще дві особи загинули внаслідок вибуху газового казана в теплогенераторній жеку в селі Супрунівка на Полтавщині. Причина вибуху встановлюється фахівцями.
Тим часом слідство у справі вибуху в Дніпропетровську триває. Генеральний прокурор України Олександр Медведько не виключає, що коло підозрюваних у службовій недбалості буде розширено. За його словами, порушено крамінальну справу за статтею про службову недбалість, затримано головного інженера ВАТ «Дніпрогаз» і його першого заступника, вживаються заходи для компенсації збитків потерпілим, для чого описано майно «Дніпрогазу» (8,5 мільйона гривень).
Клюєв тим часом повідомив, що правоохоронним органам вдалося встановити причину вибуху: на газорозподільному пункті відмовили клапани, і до квартир почав подаватися газ підвищеного тиску. Всю провину за аварію віце-прем’єр поклав на компанію «Дніпрогаз», у керівництві якої, за його словами, працювали «цілковито некомпетентні люди». В результаті газове обладнання, яке належить перевіряти хоча б раз на два місяці, не перевірялося два роки.
Вчора ми докорили Держміськпромнагляду за те, що він або не контролював технічний стан газорозподільного обладнання, або ж робив це неефективно. Тепер Кабмін передав йому функції технічного розслідування обставин і причин виникнення аварій, пов’язаних із використанням газу в побуті... Та треба зазначити, що цільові перевірки підприємств газової сфери це відомство почало оперативно, ще 13 жовтня.
Державний нагляд за технологічно небезпечною газовою сферою здійснюється неналежним чином. До такого висновку дійшла і номінант №1 на посаду прем’єр-міністра Юлія Тимошенко, яка, не відкладаючи, прибула в рідне місто. Вчора вона запропонувала Президенту в зв’язку з трагедією в Дніпропетровську скликати Раду національної безпеки й оборони. На її думку, причиною аварії стало те, що системи поставок газу й електроенергії передано в Україні у приватну власність (чи не свідчить цей висновок про те, що Україною знову сновигає привид реприватизації?). Лідер БЮТ також негативно поставилася до пропозиції щодо передачі державних газорозподільних мереж у концесію регіональних підприємств з газопостачання і газифікації, які їх експлуатують. «Я ставлюся до цього надто негативно саме тому, що концесія — це ще гірше, ніж приватизація», — заявила Тимошенко, коментуючи повідомлення заступника секретаря РНБО Юрія Продана, що цитувалося нами вчора. За її словами, власнику можна поставити умови і в разі їхнього невиконання притягнути до відповідальності. А ось концесія — «це коли ніколи ніхто не відповідає, ніхто не знає, що в яку хвилину робити, ніхто не знає, хто реальний власник». Тимошенко заявила, що винні в трагедії мають понести кримінальну відповідальність, а власність має бути повернена державі.
Правда, з власниками «Дніпрогазу» в Дніпропетровську намагаються розібратися. За словами Клюєва, власником компанії є відомий російський бізнесмен Віктор Вексельберг. І хоч українське керівництво не вступало з ним у переговори, віце-прем’єр доручив міністерству юстиції України пред’явити позов «Дніпрогазу» на стягнення збитків. На його акції накладено арешт.
Та й іншим обл- і міськгазам життя тепер медом не здасться. Голова Мінпаливенерго Юрій Бойко доручив проаналізувати виконання цими акціонерними товариствами умов договорів про користування газовими мережами, що передбачають відрахування коштів на розвиток і модернізацію газової інфраструктури. Міністр також ініціював процес позбавлення права користування газовими мережами облгазів, що не виконують умови договорів і відмовляються їх підписувати (в цьому, зокрема, звинувачується й «Дніпрогаз»). Керівникам облгазів доручено протягом тижня провести комплексну перевірку газорозподільних пунктів, що перебувають на їхньому балансі.
«Недбалі власники» поки що не виявляють милосердя до потерпілих з їхньої вини людей. Тягар солідарності та доброчинності доводиться нести простим громадянам, яких просять надати допомогу потерпілим (приклад цього показав Президент Віктор Ющенко і його секретаріат, а також народний депутат і великий бізнесмен Рінат Ахметов). Для звичайних громадян це подвійна ноша — понад 100 мільйонів гривень уже виділено з бюджету. Але мер Дніпропетровська Іван Куличенко каже, що на купівлю квартир для потерпілих грошей потрібно майже вдвічі більше. Клюєв запевняє, що уряд у разі необхідності «грошей додасть»...
Але чи допоможе це потерпілим, а також іншим потенційним покупцям житла у Дніпропетровську? Не встиг уряд заявити про виділення допомоги на придбання квартир, як вони тут буквально за одну ніч різко подорожчали. Розсерджений міністр надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич звинуватив у цьому безчесних ділків і погрозив місцевим ріелторам масштабною податковою перевіркою. Можливо, в місті для потерпілих буде збудовано окремий будинок. Питання в тому, коли? Шуфрич заявив, що будівельні фірми беруться спорудити його «щонайбільше за півтора роки, щонайменше — за 10—14 місяців». Але колишніх мешканців зруйнованого будинку перспектива пожити в гуртожитках не радує. Вони сильно побоюються того, що після розчищення завалів і похоронів загиблих про них швидко забудуть не лише у Києві, але і в самому Дніпропетровську.