Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Союз суперників

04 жовтня, 00:00

Хто б не став новим прем'єр-міністром, йому необхідно буде навчитися зводити разом схід і захід.

Ще не встиг осісти пил, піднятий з українських списків виборців, а «Газпром» уже попередив, що новому уряду, хто б його не сформував, незабаром прийде час погасити неоплачені рахунки за газ. Донедавна він утримувався від подібних заяв, щоб ненароком не зашкодити проросійському прем'єр- міністру Віктору Януковичу. Але тепер «Газпрому» вже явно не до ніжностей.

Факт залишається фактом: виборці підтримали, нехай і вельми незначною більшістю, прозападні партії, очолювані Президентом країни Віктором Ющенком і лідером опозиції Юлією Тимошенко, колись союзниками по помаранчевій революції 2004 року. Однак чи зможуть Ющенко й Тимошенко отримати користь з електорального успіху — ще не факт.

Справа в тому, що обидва лідери люто ненавидять один одного. Крихкий союз, укладений ними 2004 року, протримався лишень кілька місяців, а потім протиріччя дійшли до того, що Президент звільнив Тимошенко з посади прем'єр-міністра. Тоді в союзі домінував Ющенко. Сьогодні ця роль разом із політичною ініціативою перейшла до Тимошенко, оскільки її Блок БЮТ набрав на виборах майже вдвічі більше голосів, ніж президентський блок Наша Україна.

Переговори про коаліцію, напевно, будуть дуже тонкими, однак обидві сторони напевно спробують якось ужитися один з одним. Можливе призначення технократичного прем'єра, який виконуватиме роль посередника. Але при цьому, що б Тимошенко з Ющенком не робили, доля країни повинна для них обох бути вищою за суто власне его. Тим більше, що в аспекті країни у них якраз багато спільного: обидва вважають, що Україна повинна вступити до Європейського Союзу, що вона повинна інтегруватися у світову економіку, знижувати залежність від Росії й дати можливість бідним нарівні з багатими збирати плоди зростаючого добробуту країни.

І все ж, зробити це їм буде дуже й дуже важко. Найбільшою фракцією парламенту залишається Партія регіонів Януковича, яка захищає думки східної, найбагатшої частини України й підтримується такими бізнесменами, як мільярдер Ринат Ахмєтов, найбагатша людина України. Новий уряд відкрито не сваритиметься з впливовим cходом. Природно, з олігархами в економіці доведеться домовлятися, оскільки сварка з ними може вилитися у дестабілізацію країни. Тимошенко, яка в минулому вже намагалася розгорнути популістський наступ проти великого бізнесу, доведеться наступити на горло своїй гордій пісні й услід за Ющенком піти на примирення з ними — хоча б тому, що олігархи хочуть глобальної інтеграції не менше, ніж сам уряд.

Як показують миттєво висунуті вимоги «Газпрому», з Росією домовлятися буде ще складніше. Москві не можна дозволяти мати право вето у рішеннях Києва, але щоб гарантувати свою незалежність, Україна повинна платити за рахунками. Хто б не став новим прем'єр-міністром, йому необхідно буде навчитися зводити разом схід і захід.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати