У новий день із принципово новим судочинством

Намагання українців досягти сучасних, комфортних стандартів європейського життя, виявляється, не такі вже марні та далекі від реальності.
Звичайно, на перший погляд здається, що вирішення досить складних та болючих питань, як- то здійснення справедливого та незалежного судочинства, є поки що неможливим. Крім того, нарікання на недосконалість судової системи змушують замислитись над майбутнім.
Однак визнання України міжнародною спільнотою вимагало від неї дотримання взятих зобов’язань. Беручи курс на впровадження західного вектору економічної політики, прийнятим Законом України «Про третейські суди» від 11.05.2004 р., було закріплено принципово новий інститут незалежного третейського суддівства. Тим більше, що ця позиція вже не сприймалась на кшталт «ноу-хау», оскільки третейські суди функціонували і до цього часу, але їх діяльність не мала чіткого законодавчого підгрунтя.
Попит та довіра до третейського врегулювання суперечок простежується, насамперед, серед іноземних громадян, позаяк в інших країнах більшість справ розглядаються саме в третейських судах при міжнародно визнаних експертних установах — Торгово-промислових палатах. Це впливові та потужні організації світового рівня, що існують в Європі вже більше 400 років.
Третейське врегулювання спорів переважає над державним навіть у США. Як пише газета «Український дiловий тижневик» від 02.01.04: «Третейський суд у США має досить широкі повноваження. Є кілька причин, з яких у США вдаються до послуг третейських судів. Перша — економія коштів. Середній розмір витрат становитиме близько $3 тис., що дорівнює сумі, яку юрист візьме лише як попередній гонорар за згоду вести таку справу в звичайному суді. Друга — економія часу. У середньому третейський суд розглядає справу втричі швидше, ніж суд звичайний. Американська асоціація юристів повідомила, що близько 100 млн. американців не змогли б домогтися задоволення своїх вимог, якби не третейський суд, через високі витрати, тривалість і складнощі судової системи».
Модель такого зразка була нами запозичена з досвіду інших країн та втілена у життя. Тому сподіваємось, що і для українських громадян третейські суди при регіональних Торгово-промислових палатах стануть надійним способом захисту майнових та немайнових прав та інтересів юридичних і фізичних осіб.
Саме для реалізації завдань, покладених законодавством на Торгово-промислові палати, з організації взаємодії між суб’єктами підприємницької діяльності, сприяння розвитку торгових та інших чесних звичаїв у підприємницькій діяльності, за ініціативою учасників спору у 1997 році було створено Третейський суд при Київській торгово-промисловій палаті та перереєстровано за новим Законом у 2004 р.
Отримавши авторитет та міжнародне визнання ще за часів колишнього законодавства, яким не заборонялось розглядати спори з нерезидентами, уже впродовж 10 років Третейський суд при Київській торгово-промисловій палаті накопичує практику примирення сторін за короткі строки із збереженням для них найвигіднішого результату, що сприяє виточенню досконалості у його роботі.
Неоціненний досвід найвідоміших в Україні юристів-практиків та науковців, яких Третейський суд при Київській торгово-промисловій палаті рекомендує обирати арбітрами, дозволяє уникнути багатьох правових колізій та складнощів у бізнесі, завдяки чому він не припиняє свою роботу, не паралізує дієздатність інших комерційних операцій на час вирішення справи, а продовжує приносити прибутки.
Третейські судді не є посадовими особами і тому їхня незалежність позначається на об’єктивності винесеного рішення.
Зазвичай незвичним для сторін розгляду спору є невимушене, цивілізоване та толерантне відношення з боку працівників апарату третейського суду та корпусу суддів, що підносить проведення третейського судочинства на європейський рівень.
Через спрощений процес третейського судочинства за відсутності заперечень сторін мотивувальна частина рішення оголошується на першому засіданні третейського суду. Результатом, як правило, задоволені обидві сторони.
Договірний характер третейського судочинства є сучасним видом врегулювання спорів. Для передачі спору на розгляд до Третейського суду при Київській торгово-промисловій палаті необхідно на стадії укладення контрактів з оренди, купівлі-продажу, поставки, комісії, кредитування, страхування, підряду, тощо включити у нього третейське застереження, в якому зазначити назву суду. Третейську угоду можливо укласти навіть після виникнення непорозумінь з партнерами. Крім того, конфіденційність та швидкість третейського розгляду становить вагому перевагу перед державним судом.
Отже, третейське судочинство — це інструмент вирішення справ, якому невідома затяжна, важка пост-соціалістична хвороба — державна бюрократія.