Перейти до основного вмісту

«Гроші ходять за дитиною»

Отримати допомогу для новонародженого стало складніше
25 квітня, 00:00

На шляху нашого суспільства стоять численні бюрократичні пухлини. Одну з них виявлено в ході кампанії на захист прав сімей на отримання допомоги при народженні дитини, яку розпочала Федерація профспілок України. Щоб оцінити стан виплат і умови, за яких матерям надають визначену законодавством допомогу, представники ФПУ відвідали відділи адресної державної грошової допомоги сім’ям з дітьми і малозабезпеченим сім’ям у Київській області та Києві. Скрізь картина була однакова: дитячий плач, величезні черги, що тягнуться протягом двох місяців, і відповідні списки, де треба регулярно відмічатися, перш ніж людина зможе увійти до потрібного кабінету. Молоді мами від всього цього впадають ледве не у депресію. Відповідно нервують і діти...

Відома формула уряду «Гроші ходять за дитиною» явно не спрацьовує. Навпаки, батькам доводиться подолати чималі перешкоди бюрократичного характеру перш ніж вони отримають державну допомогу на новонароджених. Річ у тім, що з 1 січня цього року механізм призначення і виплати допомоги при народженні дитини і по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку істотно змінено для осіб, які вважаються застрахованими у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, тобто для найманих працівників. Раніше ці виплати призначалися роботодавцем-страхувальником або робочим органом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і видавалися за основним місцем роботи за рахунок коштів фонду. Тепер застрахованим ці види допомоги призначаються і виплачуються за рахунок коштів державного бюджету через органи праці і соціального захисту населення.

У першому кварталі допомогу з догляду за дитиною ще можна було отримати за місцем роботи. При цьому для підприємств і організацій ці кошти перераховували вже органи праці і соціального захисту населення. А з 1 квітня ця допомога виплачуватиметься виключно органами праці і соціального захисту за місцем проживання. При цьому роботодавці і Фонд соцстраху повинні були до 10 березня надати цим органам всі документи застрахованих осіб.

У переліку необхідних документів заява застрахованої особи до комісії з соціального страхування працедавця про призначення відповідного виду допомоги, довідка про суму отриманої застрахованою особою допомоги на 1 січня 2007 р. (у ній обов’язково має бути вказаний період, за який допомога сплачена), копія свідоцтва про народження дитини. Необхідні також довідка про народження дитини, видана органом реєстрації актів цивільного стану, копія або виписка з наказу про надання відпустки з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і копія наказу про роботу на умовах неповного робочого часу (за наявності), заява застрахованої особи до органів праці і соціального захисту населення за місцем проживання про перерахування відповідного виду допомоги на його особистий рахунок через установи уповноважених банків, а у разі його відсутності — на державне підприємство зв’язку за місцем проживання (реєстрації).

Жінки, що народили дітей в кінці 2006 року і не встигли звернутися за допомогою до роботодавця або Фонду соцстраху, як і ті, що народили цього року, повинні відразу звернутися до органу праці і соціального захисту населення за місцем проживання щодо призначення допомоги при народженні дитини і по догляду за нею і надати всі необхідні документи. Легко уявити те задоволення, яке отримає породілля, збираючи та подаючи всі ці папери.

Федерація профспілок України пропонувала залишити попередній порядок виплати цієї допомоги з наступним відшкодуванням коштів iз державного бюджету. ФПУ попереджала, що застрахованих осіб, які одержують допомогу з догляду за дитиною значно більше, ніж незастрахованих, яких і раніше обслуговували органи соцзахисту населення. Було зрозуміло, що таке значне збільшення навантаження на органи соціального захисту призведе до створення громіздкого і негнучкого порядку та до перешкод в отриманні сім’ями передбачених законодавством соціальних виплат, і може призвести до заборгованості по них. Але пропозиції ФПУ не були враховані. Тож не гроші ходять за дитиною, як дійсно хотілося б, а навпаки — матері поневіряються попід кабінетами, намагаючись отримати державну підтримку. Тим часом демографічні процеси в країні, всупереч нашим найкращим планам, як і раніше тривожать...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати