Лондонські оглядини
Список зовнішніх інвесторів вражаєУчора в лондонському Royal Lancaster Hotel завершився традиційний Український інвестиційний саміт, організований інститутом Адама Сміта. Як і очікувалося, цей третій щорічний економічний форум підтвердив свій високий статус і продемонстрував зростання інвестиційної привабливості та економічної зрілості України. Проте на ньому були присутні й «неофіти». Зокрема, форум став дебютним для російської Altimo.
Лондонські економічні форуми стають все більш активним інструментом залучення іноземних інвестицій до країни, а також майданчиком для спілкування бізнес-еліт. Про це свідчить їхня популярність як серед українських і зарубіжних бізнесменів, так і серед політиків вищого ешелону.
Представництво нашої країни на форумі цього року було більш ніж солідним: перший віце-прем'єр-міністр, міністр фінансів Микола Азаров, міністр економіки Володимир Макуха, міністр палива та енергетики Юрій Бойко, глава НАК «Нафтогаз України» Володимир Шелудченко, голова Фонду державного майна Валентина Семенюк. Учасниками форуму виступили як українські компанії, так і ряд іноземних інвесторів, які активно діють на українському ринку. Серед перших на заході відзначилися компанії «Інком», СКМ і МАУ. Список зовнішніх інвесторів також вражає. Серед них, наприклад, — Нарендра Чодхарі, головний виконавчий директор Mittal Steel (Кривий Ріг). Ця компанія, що посіла солідне місце на металургійному ринку України, зуміла віднайти баланс між власними інтересами та загальним бізнес- кліматом у країні. Варто зазначити, що її стан після купівлі «Криворіжсталі» не призвів до перекосів на ринку. Транспортний бізнес на саміті представив директор Boeing в Україні та Росії Сергій Кравченко. Boeing, у світлі зростання авіаперевезення в Україні та збільшення потреби в зарубіжних авіарейсах, розраховує на нашу країну, адже питання про надання Україні статусу транзитної держави знову порушується на найвищих рівнях.
Збільшення кількості споживачів інформаційних технологій відбилося на інвестиціях у зв'язок. На лондонському саміті, мабуть, наймасштабнішими представниками в цій сфері стали російська Altimo, представлена старшим віце-президентом Олегом Малісом, і норвезька компанія Telenor в особі Яна Едварда Тігесена, виконавчого віце-президента та голови відділення компанії у Центральній і Східній Європі. Altimo та Telenor є одними з ключових інвесторів українського ринку мобільного зв'язку, якi збираються продовжувати його активний розвиток.
Перший день саміту було присвячено інвестиційній прогнозованості українського ринку та макроекономічному стану України. Обговорювалися питання політичної стабільності нашої країни, перспективи вкладень на найрізноманітніших ринках — від нерухомості та банківського сектора до інформаційних технологій і рітейла. З доповідями на цю тему виступили міністр фінансів України Микола Азаров, голова Державного агентства з інвестицій та інновацій України Віктор Івченко, міністр транспорту та зв'язку України Микола Рудьковський.
Далі учасники саміту всебічно аналізували корпоративні правила гри на українському ринку, можливості виходу українських компаній на світові фондові ринки, а також структурний стан ринків вітчизняного капіталу. День пройшов під знаком взаємодії українського і міжнародного ринків капіталу. Про інвестиційний бум в Україні говорили великі українські й зарубіжні інвестиційні компанії: Concorde Capital, Dragon Capital, Euronext Stock Exchange. Про зацікавленість інвесторів у розвитку ринку капіталів, зокрема, свідчить присутність на саміті інвестиційної компанії Altimo. Ця компанія вперше брала участь в інвестиційному саміті, але стала одним iз найпомітнiших учасників заходу. Уперше компанія була представлена в Лондоні півтора року тому як новий гравець на ринку мобільного зв'язку. За такий короткий термін її активи зросли з $8 до $14 мільярдів, а в найближчі кілька років їхня очікувана вартість, за прогнозами Altimo, становитиме $17 мільярдів. Маліс розповів учасникам саміту про перспективність ринку мобільного зв'язку України — одного з найбільш перспективних і швидко зростаючих в Європі ринків у сфері телекомунікацій, який із кожним роком демонструє відмінну динаміку. Відзначимо, що зараз Altimo бере участь у роботі операторів мобільного зв'язку в Україні (в компанії «Київстар» їй належить 43,5%), у «Вимпелкомі», який працює під брендом «Білайн» (39,5%) і 30% у Golden Telecom (володіє найбільшим стільниковим оператором Киргизії Sky Mobile, а також є міноритарієм найбільшого турецького оператора Turkcell). Ці оператори продемонстрували минулого року сталі успіхи у своєму бізнесі. «Київстар» став найбільшим оператором в Україні та впевнено зберігає темп. У Altimo не сумніваються, що зростання «Київстара» триватиме і в поточному році. А згідно з даними незалежних досліджень ринкова вартість «Київстара» складає близько $10 мільярдів. «Білайн» вийшов на український ринок, набравши протягом минулого року майже два мільйони абонентів, і став, за даними аналітиків Iks-consulting, найбільш швидкорослим оператором у нашій країні, а капіталізація «Вимпелкома» на фондовій біржі в Нью-Йорку перевищила $17 мільярдів. Діяльність Golden Telecom, який продемонстрував вражаюче зростання, також була позитивно оцінена інвесторами, внаслідок чого капіталізація компанії на американській біржі NASDAQ зросла майже на 50%.
Altimo більшою мірою виявляє зацікавленість у євразійських ринках, що розвиваються, серед яких, на думку інвестора, Україна є одним із основних. Приріст прибутку від українських телекомунікацій для компанії склав приблизно 42% за минулий фінансовий рік. Сьогодні вона вже є одним із найбільших інвесторів українського ринку та прагне стати головним інвестором телекомунікації. Активи Altimo дійсно великі, при цьому команда не перевищує 50 осіб. Планується, що портфоліо компанії стрімко зростатиме, особливо в Азії. Минулого року офіси компанії були відкриті в Ханої та Джакарті, а штаб-квартира незабаром переїде до Лондону — одного зі світових центрів ділової активності. Одночасно корпорація проводить переговори з приводу стратегічного партнерства з найбільшими телекомунікаційними компаніями Європи.
Цього року український інвестиційний саміт відвідала рекордна кількість інвесторів — близько 600 учасників із 25 країн світу. Це, безсумнівно, демонструє зростаючий інтерес світового капіталу до української економіки, що стрімко розвивається з її вельми оптимістичними економічними прогнозами, значним зростанням в орієнтованих на споживача секторах і цілою низкою українських корпорацій, які вишикувалися в чергу за фінансами на міжнародних ринках капіталів.