Декларація замість резолюції
Уряд планує перейти до загальнодержавного середньострокового бюджетного плануванняГромадська рада при Міністерстві фінансів минулого тижня першою дізналася, що в Україні відтепер замість бюджетної резолюції вводиться бюджетна декларація. Про це нововведення фінансовій громадськості розповідав заступник міністра фінансів Анатолій МЯРКОВСЬКИЙ. Чим же один документ буде відрізнятися від іншого?
За словами урядовця, основна відмінність у тому, що тепер, згідно із законом про Кабінет Міністрів і з метою якісного та вчасного виконання поставлених у цьому документі завдань та завчасної підготовки державного бюджету на наступний рік, декларація має бути схвалена урядом до 1 березня.
Як повідомила «Дню» прес- служба Мінфіну, буде змінено і формат документа. Бюджетна декларація складатиметься з п’яти чітко окреслених розділів, у кожному з яких поставлені одна або дві головні мети. Крім того, визначено, в чому саме їх пріоритет та окреслені засоби й заходи щодо їх реалізації.
Перший розділ описує завдання економічної політики. «Державний бюджет є не лише сухими цифрами і таблицями доходів та видатків, він також є індикатором взаємовідносин, наприклад, платників податків та реального сектора економіки. Саме тому в основу Бюджетної декларації покладені завдання економічної політики, оскільки без них неможливо сформувати повноцінний бюджет», — наголосив Мярковський і продовжив: — Головна мета економічної політики після періоду стабілізації, на який відведено кінець 2006- го і 2007 рік, розбудувати в 2008 році потужну та конкурентоспроможну економіку. І для цього потрібно докласти дуже багато зусиль».
За словами Мярковського, пріоритетними серед завдань економічної політики визначено інноваційний розвиток економіки, що має на меті започаткування і активну підтримку оновлення основних фондів і технологічних ліній по всіх галузях; покращення інвестиційного клімату — завдання, яке стосується і регуляторної політики, і захисту та залучення інвестицій; вироблення політики щодо приватизаційних процесів, і, зокрема, продажу земель державної власності, в тому числі сільськогосподарського призначення; забезпечення енергетичної безпеки держави; визначення порядків використання бюджетних коштів з метою побудови дієздатної системи зв’язків на горизонтальному і вертикальному рівнях між місцевими органами влади.
Другий розділ, за словами заступника міністра фінансів, визначає основні завдання бюджетної політики. «Головна мета бюджетної політики — це забезпечення збалансованості і стійкості бюджетної системи, — наголосив Мярковський. — Ми ставимо на меті забезпечити реальні показники бюджету». Одним із них є дефіцит бюджету. Уряд не планує збільшувати цей показник. Його триматимуть на рівні, визначеному в середньостроковому бюджетному прогнозі на 2008— 2010 роки, який затверджений урядом 15 вересня минулого року. Те ж стосується і рівня перерозподілу ВВП через зведений бюджет.
Бюджетна декларація визначатиме також основні орієнтири соціального розвитку. Планується в 2009 році досягти тотожності мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму. Для цього як у змінах до бюджету-2007, так і в бюджеті на 2008 рік, будуть передбачені відповідні кроки. Адже в бюджеті все має бути збалансованим і не можна робити різких стрибків у співвідношенні між рівнем мінімальної заробітної плати і прожитковим мінімумом.
У третьому розділі перелічені основні завдання податкової політики. Але, наголосив Мярковський, більш ґрунтовним та розширеним документом стосовно цього питання буде концепція податкової реформи, на яку і робиться посилання в Бюджетній декларації.
Четвертий розділ стосується реалізації державних цільових програм. Пріоритетними серед них є ті, що стосуються соціальної сфери. Робота в цьому напрямі вже йде. Зі слів Мярковського, зараз визначаються стандарти оплати праці у галузях бюджетної сфери. Крім того, важливим напрямком є забезпечення збалансованості Пенсійного фонду, оскільки без цього неможливо продовжувати реформування системи пенсійного забезпечення. В розділі окреслені також державні цільові програми з житлового будівництва, освіти, науки, медицини.
Крім того, підкреслив заступник міністра, зараз вивчаються пропозиції, які стосуються пріоритетних напрямків використання бюджетних коштів. В реальному секторі одним із головних напрямів визначено приведення державних програм підтримки у відповідність до вимог та принципів СОТ.
Регіональну політику та стимулювання регіонального розвитку висвітлює останній, п’ятий розділ Бюджетної декларації. Згідно з ним Мінфін також планує запропонувати зміни до Бюджетного кодексу.
Завчасне ухвалення Бюджетної декларації, підсумував свою розповідь Мярковський, дозволить уряду до 15 серпня підготувати і прийняти всі необхідні нормативні акти щодо бюджетної політики, погодити їх з Президентом, і, таким чином, офіційно підготувати проект державного бюджету на 2008 рік. Крім того, уряд планує в рамках загальнодержавного середньострокового бюджетного планування перейти також до планування на рівні головних розпорядників бюджетних коштів, чого раніше в Україні не було.