Перейти до основного вмісту

Базарний «квадрат»

Чи можна наповнити місцеві бюджети шляхом тиску на бізнес
15 лютого, 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Місцеві податки і збори нині наче на старті перед злетом. І, схоже, незабаром вони не поширюватимуться хіба що на дим та на дихання. Днями до обговорення місцевої податкової, або, вірніше, бюджетної перспективи (на запрошення парламентського комітету з питань фінансів та банківської діяльності) підключилася громадськість, а також зацікавлені особи — голови місцевиих рад.

На їхню думку, місцеві бюджети наповнюються сьогодні за рахунок таких джерел лише на 1,5%, тоді як, скажімо, у сусідній Польщі — на 38%. Держава про це знає і розуміє труднощі, з якими стикаються місцеві органи влади, запевняє автор відповідного законопроекту народний депутат Віталій Хомутинник. Втім, на його думку, муніципалітети в цьому питанні повної свободи усе ж не отримають. Проект пропонує радам спиратися на чітко визначений законодавцями перелік дозволених податків та зборів. Тож дійти згоди «одноголосно і з першого разу» не вдалося. Найгостріші баталії розгорнулися навколо так званого податку на спеціально відведене місце на ринку. Адже діючий нині ринковий збір сягає 60% від решти місцевих зборів і виливається майже в 300 мільйонів гривень по країні. Але навіть ці кошти, на думку Хомутинника, не справжні, а головне — далеко не повні. В ситемі адміністрування цього місцевого податку існує чимало хиб. Як наслідок —недоотримання коштів та безкінечні податкові перевірки. Нова практика адміністрування, за словами розробника, грунтуватиметься на схемі оподатковування так званого торгового місця (його площа — один квадратний метр) на торговельному майданчику. Корегувати грошову ставку в межах 0,25— 2,5% (за попередніми розрахунками вона в результаті становитеме від однієї до десяти гривень) дозволять органам місцевого самоврядування. До визначення ставки пропонують підійти справедливо і по-господарськи: враховуючи місце розміщення ринку, попит, частоту відвідування споживачами та заповнюваності місць торгівлі.

Однак такий механізм влаштовує далеко не всіх підприємців. Народний депутат, екс-голова Ради підприємців при Кабміні Ксенія Ляпіна називає нонсенсом навіть введеня терміну «торгове місце». Адже, купуючи торговельний патент, підприємець автоматично вже сплачує за місце. На її думку, вся проблема в тому, що запропоновані зміни початково базуться лише «на потребі зібрати кошти». Ляпіна взагалі бачить сенс у цій розмові лише за умови розгляду питання в напрямі зменшення податкового навантаження на підприємців. «Ми маємо зрозуміти: або підемо шляхом збільшення податкового навантаження і спробуємо зідрати з вівці третю шкуру, або ж зробимо розумний перерозподіл коштів, які надходять до державного та місцевих бюджетів. Третього не може бути», — говорить вона.

Згодний з думкою колеги й голова цього парламентського комітету Петро Порошенко. Однак закиди щодо неправомірності «квадратного місця» не підтримує. Він пояснює: «Не може сплачувати однакову плату за торгове місце власник кіоску та ювелірної крамниці». А твердження Ляпіної, що «наїзд на мільйонний загін малого бізнесу» призведе врешті-решт до зменшення надходжень до бюджетів, вважає безпідставним і нагадує присутнім, що саме сектор тіньової економіки містить значні фінансові ресурси, які можна і варто спрямувати на благоустрій міст.

Під час дискусії згадали також про комунальний податок. Хомутинник переконаний, що його збільшення не принесе нічого, крім додаткового фінансового тиску на Фонд праці. «Уникнути грошового збільшення податку можна, перенісши його грошову частку на вартість товару, що продається у місті», — пропонує виконавчий директор Асоціації міст України Василь Пітцик. За його словами, така система успішно працює в Канаді. Крім того, він радить скористатися досвідом Австрії з організації паркування (там відповідний дозвіл купується на день, тиждень чи місяць).

Принагідно треба зазначити, що проет закону пропонує встановлювати автоматичну апаратуру для збирання «стоянкового» податку. Цікаво, де ж влада на місцях візьме для цього кошти? Можливо, за рахунок кредиту? Варіант, але не для всіх випадків. У маленьких містах непорозумінь з паркуванням майже не виникає: проблема недостатньої території зовсім не діє. Не треба бути експертом, щоб зрозуміти: вкладені кошти повністю виправдають себе лише у великих містах.

Та якщо питання про три попередні податки знайшли розуміння більшості голів місцевих рад, присутніх на обговоренні, то пропозиція платити гроші за утримання собак та використання місцевої символіки викликала у них, в основному, здивування.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати