Перейти до основного вмісту

Проблема житлового метра

Купити все складніше, платити все дорожче
11 січня, 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

В українському парламенті незабаром, очевидно, з’явиться закон про державну підтримку забезпечення громадян житлом і розвитку житлового будівництва. Як повідомив журналістам заступник голови цього комітету Олексій Кучеренко, цей закон, одним із авторів якого є почесний президент компанії «Київміськбуд» Володимир Поляченко, дозволить закріпити механізми придбання житла, також у ньому буде запропонований механізм так званого доступного житла. При цьому Кучеренко зазначив, що ці ініціативи «не відповідають на принципове запитання: чи готові ми ухвалити непопулярні рішення, що відносяться до прав неплатників».

Питання, дійсно, актуальне. За даними на 10 грудня, середні нарахування за житлово- комунальні послуги в Україні на одного власника особового рахунку з урахуванням споживання електроенергії (з розрахунку 100 кВт на год.) в листопаді 2006 року виросли на 71,2% порівняно з листопадом 2005 року — до 251,47 гривні, що становить 22,8% середньомісячної заробітної плати штатного працівника, зайнятого в економіці країни. Середня температура щодо житлової палати начебто й не така висока, але насправді житловий прес (у столиці він задіяний лише з грудня й статистикою поки не враховується) багатьом українцям виявився не під силу. Як повідомив Держкомстат на початку тижня, заборгованість населення з оплати житлово- комунальних послуг в листопаді 2006 року збільшилася на 10,8% і до 10 грудня досягла 6,8 мільярда гривень. Середній термін заборгованості за всі послуги становить 6,7 місяця.

На початку року невизначена ситуація виникла й на ринку нерухомості. У столиці відповідні операції припинені. Як повідомив виконавчий директор групи компаній «Планета Оболонь» Олексій Котенко, це пов’язано з тим, що нотаріуси не оформляють договори купівлі-продажу квартир в очікуванні роз’яснень із приводу введення податку на нерухомість для фізичних осіб. Зараз не зрозуміло, зокрема, хто проводитиме оцінку об’єктів нерухомості, вартість якої визначає суму відповідного податку. Котенко вважає, що такі роз’яснення будуть надані до кінця січня.

Поки ж оцінку об’єктів нерухомості, як і раніше, проводить Бюро технічної інвентаризації (БТІ). «За задумом, оцінку повинні проводити незалежні оцінювачі, але щоб врегулювати їхню діяльність, потрібно прийняти ще декілька нормативних актів», — сказав кореспонденту УНІАН експерт. На його думку, 1-процентний податок серйозно не вплине на вартість нерухомості, оскільки розповсюджується менше ніж на 30% житла (згідно з законом продаж нерухомості площею менше 100 кв. м проводиться з нульовою ставкою податку).

Котенко вважає, що цього року відбудеться уповільнення темпів зростання вартості нерухомості, характерне для початку року, що в результаті призведе до стагнації цін. Це пов’язано з тим, що «божевільне зростання цін вибило з ринку багатьох покупців і обсяг попиту скоротився». За даними експерта, протягом шести місяців минулого року темп зростання цін на нерухомість становив 8%. «Тобто покупцю, який хоче придбати квартиру в кредит, потрібно заплатити на 60— 70% більше», — пояснив він.

Керівник відділу маркетингу й PR будівельно-інвестиційної компанії «Київ Житло-Інвест» Володимир Германов вважає, що наприкінці минулого року пропозиція квартир на первинному ринку ще більше звузилася. Нарівні з компаніями «Київ Житло-Інвест» і «Київміськбуд», продаж припинений або перенесений на середину місяця ще на 46 об’єктах. Тому квартири в об’єктах, що продаються, істотно подорожчали (на деяких об’єктах, наприклад, у компанії ЮЗТС, ціни виросли на 200 у.е. за один кв. м). У грудні в Києві було важко купити навіть трикімнатну квартиру економ-класу, оскільки на них була найбільша середня ціна за квадратний метр. Цей факт Германов пояснює тим, що однокімнатні квартири залишилися лише в об’єктах з терміном здачі не раніше четвертого кварталу 2008 року. Те ж саме й з двокімнатними: вони є в об’єктах, які здаватимуться не раніше третього кварталу 2007 року. Щоправда, експерт прогнозує, що з січня одно- й двокімнатні квартири в об’єктах, які здаватимуться раніше, знов надійдуть у продаж, і цінові тенденції відновляться. Подібна ж ситуація й у бізнесі- класі. З тією лиш різницею, що двокімнатні квартири ще зустрічаються в об’єктах з терміном здачі в першій половині 2007 року.

У преміум-класі перелік об’єктів, що продаються, істотно не змінився, й Германов робить висновок, що більшість компаній зайняли позицію вичікування, формуючи цінову політику на 2007 рік. Проте він прогнозує, що ціни на житло 2007 року підвищаться не менш ніж на 3% (зокрема, на об’єктах компанії «Познякижитлобуд» очікується саме таке підвищення).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати