Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Крига скресла

25 жовтня, 00:00

В Одесі частково «розморозили» переговорний процес по Придністров’ю.

Після майже восьмимісячної перерви в переговорному процесі з питання мирного врегулювання придністровського конфлікту сторони повернулися на рівень консультацій. 17 — 18 жовтня 2006 р. в Одесі відбулися консультації з питання відновлення переговорного процесу. Нагадаємо, що після введення Україною нових правил перетину придністровської ділянки українсько-молдовського кордону для економічних агентів Придністров’я в березні 2006 р. адміністрація Тирасполя категорично відмовилася від участі в переговорному процесі до тих пір, доки новий митний режим не буде скасований.

Упродовж усього подальшого періоду представники сторін-гарантів, якими є Україна, Росія та ОБСЄ, а також спеціальні представники від Європейського Союзу та Сполучених Штатів, займалися «човниковою дипломатією» з метою повернути Молдову і Придністров’я за стіл переговорів. Поновлення переговорного процесу за участю Кишинева і Тирасполя з метою вироблення всеосяжної та стійкої моделі політичного врегулювання, а також швидка нормалізація умов зовнішньоекономічної діяльності Придністров’я були найважливішими завданнями в цьому регіоні. Україна, ОБСЄ та ЄС активно закликали до цього, підкреслюючи, що необхідно рухатися вперед і повернутися до моніторингу підприємств військово-промислового комплексу Придністров’я, остаточного виведення російських сил і вивозу озброєнь, а також до розробки заходів з реалізації плану В. Ющенка по демократизації регіону.

Проте адміністрація Придністров’я наполягала на тому, що відновлення переговорів можливе тільки після підписання так званого транзитного протоколу, яким Росія, Україна та спостерігачі гарантуватимуть, що в умовах ринкової економіки ніхто не перешкоджатиме переміщенню вантажів, а також забезпечуватимуть стійкі та передбачені умови здійснення зовнішньоекономічної діяльності придністровськими підприємствами.

Поступово зусилля посередників дали позитивні результати. Проведення консультаційної зустрічі стало можливим після того як адміністрація Тирасполя відмовилася від категоричної вимоги зняти митний режим за новими правилами і перейти до обговорення транзитного протоколу.

Як і раніше, делегації очолювали міністр реінтеграції Молдови В. Шова, міністр закордонних справ невизнаної Придністровської молдавської республіки В. Ліцкай, голова Місії ОБСЄ в Молдові посол Л. О’Нілл, спеціальний представник Російської Федерації посол В. Нестерушкін, спеціальний представник України посол А. Веселовський, спеціальний представник Євросоюзу в Молдові посол Якобовіц де Сегед і заступник помічника держсекретаря США з європейських та євразійських питань Д. Крамер. Усі засідання проходили в закритому режимі. Більш того, якщо в ході попередніх зустрічей сторони оголошували протокол для представників преси на завершальних прес-конференціях, то на цей раз результати консультацій були оголошені внутрішніми і такими, що не підлягають розголошуванню.

У той же час кожен учасник зустрічі виказав своє сприйняття минулого засідання. Так, посол Луїс О’Нілл заявив, що посередники у форматі «3 + 2», тобто Україна, Росія, ОБСЄ та ЄС і США, протягом першого дня вивчали і обговорювали ситуацію, яка склалася з моменту останніх переговорів, а другий день був присвячений обговоренню майбутніх кроків з відновлення робочого ходу переговорного процесу з представниками Молдови і Придністров’я. Він також висловив своє задоволення тим фактом, що сторони конфлікту продемонстрували свою готовність зустрітися в рамках консультацій. За словами О’Нілла, це великий прогрес у розблокуванні переговорів, який після довгої перерви повинен бути спочатку ретельно вивчений і лише після цього почне розвиватися.

Посол РФ Нестерушкiн відзначив, що, незважаючи на той факт, що молдовська і придністровська сторони зустрілися, вони, як і раніше, не хочуть визнавати або просто бачити проблемні питання і претензії одна до одної. На жаль, підкреслив російський представник, і цього разу не була знайдена «магічна формула», щоб повернути всіх учасників за стіл переговорів. Тому пошуки продовжуватимуться.

Міністр реінтеграції Молдови Шова у своєму виступі зробив акцент на тому, що в позиції Кишинева не буде ніяких змін, у тому числі й щодо питання митного режиму. Митні правила перетину кордону, які були введені в березні поточного року українською стороною, зберігатимуться в існуючому вигляді до повного політичного врегулювання придністровського конфлікту, зазначив він. Також не планується ніяких змін з 1 січня 2007 р., зокрема і в питанні стягування податків з економічних агентів Придністров’я молдовською владою.

Таким чином, аналізуючи відповіді учасників одеських консультацій, можна зробити такi висновки. По-перше, крига скресла, але тільки на поверхні: відбулася нова зустріч, на якій сторони домовилися лише щодо проведення подальших консультацій у форматі «5 + 2». У той же час не були визначені терміни поновлення переговорного процесу. По-друге, посередникам вдалося у повному складі обговорити ситуацію і переконати сторони конфлікту в неприйнятності status quo і необхідності продовжувати діалог. Але представники Молдови та Придністров’я не змогли говорити однією мовою. По-третє, все ще не намічено наступних крокiв у реанімації переговорного процесу, отже, посередники продовжуватимуть займатися «човниковою дипломатією», про що свідчать слова представника України Веселовського. «Сьогодні ми тут, завтра Крамер буде в Кишиневі, а через десять днів я поїду до Москви», — сказав він.

Шляхом тривалих і численних візитів та консультацій посередників переговорний процес був розморожений, хоча й не до кінця. Проте сам факт зустрічі у форматі «5 + 2» дає надію на вирішення ситуації. З іншого боку, посередники повинні виробити новий механізм проведення переговорів, замінивши його, наприклад, на політику «малих кроків», тобто займатися вивченням і виробленням рішень окремо з кожного спірного питання, а не розглядати все відразу під час одного засідання. Таким чином можна буде досягнути конкретики в дискусіях і не допустити нової кризи в переговорному процесі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати