Перейти до основного вмісту

Старіємо...

Народжуваність у країні не забезпечує навіть мінімального відтворення населення
13 липня, 00:00
8 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ — ХОЧ І МАЛІ, ТА ГРОШІ: ДІТЕЙ В УКРАЇНІ СТАЛО ТРОШКИ БІЛЬШЕ. ЗА ДОРОСЛИМИ ТЕПЕР — ВИХОВАТИ ЇХ ПРАВИЛЬНО, АБИ ОНУКІВ БУЛО ЩЕ БІЛЬШЕ / ФОТО ВОЛОДИМИРА ФАЛІНА

Є таке завдання для учнівських олімпіад із географії: уявити, що ви є президентом Китаю і мусите терміново зупинити демографічний вибух. Школярі-десятикласники тут же вигадують десятки й сотні способів, що треба заборонити, а що дозволити, кому виплачувати, кого штрафувати. Прикро тільки, що цим розумним дітям ніхто не пропонує вирішити проблему демографічної кризи всього світу. Як свідчить статистика, оприлюднена ООН до Всесвітнього дня народонаселення, європейці невпинно старішають. Не є винятком і Україна: серед майже 47 мільйонів українців нараховується понад 14 млн. пенсіонерів, а дієздатних людей — лиш на 4 мільйони більше. За рік населення України скорочується на триста тисяч. На офіційній презентації сучасної молодіжної та демографічної політики України не було представлено жодного більш-менш реального та ефективного способу зупинення кризи. Науковці кажуть, що демографічну кризу не вирішили тому, що досі не усвідомили її значущості та наслідків.

За даними перепису 2001 року молодь віком від 14 до 28 років складала тільки 11 % населення країни. Та біда не тільки в кількості: на сьогодні суттєво погіршилася більшість показників здоров'я цієї вікової групи. Все більше молоді, яка безальтернативно є майбутнім нації, хворіє на ВІЛ/СНІД, перериває небажані вагітності, споживає алкоголь і наркотики. «Особливо вразливими є молоді чоловіки, які палять тютюн і зловживають алкоголем, — говорить заступник голови Держкомстату України Наталія Власенко. — Половина усіх чоловіків віком 18—25 років палять, 25% з них можуть померти передчасно від пов'язаних із цим хвороб. Уже зараз кількість жінок перевищує кількість чоловіків на 3,6 мільйона осіб, хоча серед новонароджених більше хлопчиків».

Та шкідливі звички відбиваються не стільки на здоров'ї людини в цілому, скільки на репродуктивній функції. За даними офіційної статистики, близько половини дівчат віком 15—20 років мають хвороби, які з часом призводять до безпліддя. Через запізнілу діагностику, тривале лікування та несприятливі фінансові умови українські жінки вже зараз народжують дітей пізніше, ніж 5—10 років тому — у середньому час народження першої дитини припадає на 25 років, а не на неповні 24, як раніше.

Статистика на диво жахлива: уже понад 15 років народжуваність в Україні складає менше 2 дітей на одну жінку і, звісно, не забезпечує навіть мінімального відтворення населення. Золотий час відродження нації був у сучасній історії двічі — одразу після війни й у вісімдесятих, коли відбулося підвищення державних гарантій при народженні дитини. Однак другий «бум» відбувся доволі умовно: тоді наважилися на дитину ті, хто планував, але відкладав народження. По-справжньому бити на сполох у зв'язку з вимиранням країни не почали й досі — відповідальні особи лише розводять руками. У Міністерстві молоді, сім'ї та спорту жінкам радять покинути роботу й сидіти вдома з дітьми. Координатор молодіжного компоненту Фонду народонаселення ООН Володимир Шемаєв акцентує увагу на агітаційній і просвітницькій роботі серед молоді. Але, як показує практика, чи не єдине, чому офіційним службам вдалося навчити молодь — так це безпечно займатися сексом, і то не завжди. І в Міністерстві молоді та спорту, і в Держкомстаті, і в ООН погоджуються: щоб агітація була більш результативною, необхідна суттєва фінансова підтримка. Грошей у бюджеті на це, звичайно, немає.

Фінансове становище молодих родин справді не сприяє народженню дітей. Як показали результати опитування, достатнім рівень своїх доходів вважає лише третина молодих сімей. Ще 25 % опитаних відповіли, що вистачає на житло і харчі, а більш серйозні покупки вони не можуть собі дозволити. І лише 7 % людей до 30 років вважають рівень своїх доходів «більш ніж достатнім». Заробіток і материнство, заробіток і освіта для нового покоління залишаються замкненим колом: серед працездатних і працевлаштованих українців люди 15—30 років складають лише 37 %. Як наслідок, у середньому молоді люди в Україні змушені жити приблизно на $2 на день. Чи варто додавати, що при таких прибутках навіть 8 тисяч на перший рік життя немовляти — тільки краплина в морі?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати