Коаліція: «можливо, й дочекаємося»...
Хтось живе від вересня до травня, хтось — від виборів до виборів, а ініціатори «помаранчевої» коаліції, схоже, від однієї заяви до іншої. Пересічних громадян такі дії навіть змушують сумніватися у створенні єдиної «помаранчевої» команди у Верховній Раді. Детальніше про суспільні настрої та враження від подій цього тижня — в рубриці «Що хорошого? Що поганого?».
Олена РАДЗИВІЛЛ , заступник головного редактора видавництва «Генеза»:
— Завершився навчальний рік. У нашій родині кілька поколінь — учителі. Моя мама — класний керівник із 50-літнім стажем (вона, справді, закінчила Київський державний університет 1956 року й працює досі). Тому роки відміряються в нас саме від вересня до травня. Щотравня в батьків повна квартира півоній. Тому кінець травня — початок червня, пора іспитів, для мене мають запах півоній: у темних він — свій, у рожевих — свій. Так само, як вересень пахне айстрами. Моя донька закінчила шостий клас. Насправді шостих класів в Україні зараз дуже мало — це саме той рік, коли діти пішли в 12-річну школу, але багато з них — у 7 років. Тому нам дозволили трохи скоротити процес. Отже, моя власна дитина не встигає навчатися за підручниками, які я ж і готую. Утім, маю свій зиск — перевіряю на ній тексти підручників, принаймні тих, які редагую. Користь подвійна — й дитина почувається важливою ланкою підручникотворення, й для мене знімаються безліч питань щодо змісту й манери викладу, доступності матеріалу — тобто тих проблем, які досі активно обговорюються в пресі й «широкою громадськістю», на загал тих закидів, які робляться авторам і видавцям щодо сучасних підручників. Отже, працюємо. Минулої п’ятниці в 79 ліцеї м. Києва, де навчається донька, проводили свято «За честь школи». Для батьків це означало проведення уроків у класах, де навчаються їхні діти. Мені випав перший урок. Вирішила проаналізувати, як почуваються наші діти з нашими ж підручниками (з «генезівських» вони мали підручник з історії стародавнього світу Бандровського й підручник з біології Мусієнка). Я поставила учням два запитання: яким вони бачать ідеальний підручник і як вони оцінюють за 12-бальною шкалою ті підручники, за якими навчалися цього року. Було надзвичайно приємно, що підручник Бандровського, який звично ось уже десятий рік поспіль немилосердно критикують усі, хто тільки може, отримав у них 10 балів. А щодо ідеального підручника... Треба, вочевидь, частіше проводити подібні опитування. Вийшло надзвичайно цікаве й жваве обговорення. Пропонувалися й відкидалися версії електронного підручника (в різних видах). Проте уточнили: паперовий підручник усе-таки повинен існувати; і цікавинок-страшилок там повинно бути більше, й правил менше. Один радикально налаштований хлопчина висунув побажання, щоб ідеальний підручник добре... горів! Отакі думки наприкінці навчального року!
Василь ШЕПЕТЮК , політолог, кандидат філософських наук, доцент Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка:
— Для нас, українців, приємною новиною стало те, що молодіжна збірна України з футболу вийшла до півфіналу чемпіонату Європи-2006. Вигравши в останньому матчі групового турніру в команди Данії з рахунком 2:1, підопічні Олексія Михайличенка стали переможцями групи «В». Iз поганих новин — повідомлення про різке підвищення цін на комунальні послуги та електроенергію. Не просто говорити й про те, що ще не сформована парламентська коаліція, й у Верховній Раді досі немає більшості. Ми всі чекаємо, але, як кажуть, цей процес не має кінця-краю. Навіть є сумніви, чи буде вона взагалі. Турбує й ситуація навколо російсько-українських відносин: депутати Державної Думи РФ спрямували уряду федерації запит щодо можливості включення Криму до складу Росії. Не може не тривожити й мовне питання: обласні та місцеві ради на півдні та сході країни одна за одною приймають рішення про надання російській мові статусу регіональної. Але ж у нас немає поки що навіть правових важелів, бо не діє Конституційний Суд. Тому це рішення — скоріше політичне, ніж лінгвістичне. Взагалі, мені здається, в тих регіонах російській мові нічого не загрожує. І такі дії — всього-на-всього реклама певній політичній силі.
Віра БУРДЯК , професор кафедри політології Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича:
— Нам офіційно представили нового губернатора Чернівецької облдержадміністрації. Президент України Віктор Ющенко звільнив із цієї посади професора, доктора фізико- математичних наук Миколу Ткача й призначив на цю посаду свого екс-представника в Автономній Республіці Крим Володимира Куліша. Люди шоковані такими змінами, але поки що якоїсь більшої реакції немає. Всіх вразили й події, що відбуваються в Криму: протести проти перебування контингенту військових фахівців США на території Феодосії. Однак реакції неоднозначні. Також усі перебувають в очікуванні, коли ж, нарешті, буде прийняте якесь рішення щодо коаліції. Це найбільше турбує, бо зараз уся країна живе в невизначеному стані. Очевидно, найближчими днями вже щось матимемо, адже обіцяли вирішити це питання наприкінці травня — на початку червня. Можливо, й дочекаємося...