Без вини та відповідальності
У Донецьку продовжують продавати трамадолДнями в Донецьку відбулося спеціальне засідання круглого столу з проблеми поширення трамадолу в Донецькій області. Засідання стало продовженням акції «Обридло!» («День» №107, 16 червня), яка набула розголосу на Донеччині та була спрямована проти вільного поширення наркомістких препаратів на території області. Тоді учасники акції зажадали від Міністерства охорони здоров’я вирішити цю проблему та внести трамадол, а також аналогічні йому препарати (трамалгін і трамал) до спеціального списку отруйних наркомістких речовин, за поширення яких передбачається кримінальна відповідальність. Більше того, учасники акції виступали за закриття всіх аптек, які торгують трамадолом без рецепта, а також за пошук і закриття нелегальних точок, які промишляють цим «бізнесом». Однак, незважаючи на всі обіцянки МОЗ і правоохоронців вирішити цю проблему, питання залишилося відкритим. Ще в червні цього року сесія донецької міської ради розглянула питання про вільний продаж у аптеках міста препарату трамадол, після чого прийняла звернення до уряду та Генерального прокурора. Відповідь Міністерства внутрішніх справ на це звернення було отримано лише два місяці потому, і, як випливає з тексту, проблему трамадолу не просто не вирішено, а вона ще й набрала за цей час нових обертів. Так, наприклад, у листі говориться, що «аналіз наркоситуації в країні та результати оперативно-розшукової діяльності органів внутрішніх справ указують на збільшення випадків безрецептурного відпуску трамадолу через аптечну мережу». Так, лише за 6 місяців поточного року правоохоронцями України задокументовано 327 фактів незаконного збуту трамадолу, з яких 17 — у Донецькому регіоні.
При цьому, як зазначають фахівці, сьогодні поширення трамадолу збільшилося ще й тому, що на нього «переключилися» дуже багато наркоторговців, які раніше торгували важкими наркотиками. У зв’язку з тим, що на сьогодні продаж трамадолу фактично ніяк не карається (максимальне покарання — штраф у розмірі від 51 до 180 грн.), а цей препарат є дуже популярним наркотиком, донбаські наркоторговці продають здебільшого саме його. Їм простіше заплатити штраф і знову продовжувати продаж, бо в більшості з них уже сформована і своя «клієнтура», і своя система постачання. Зараз трамадол продається навіть не так у аптеках, як у ряді нелегальних торгових точок — переходах, зупинках, павільйонах ігрових автоматів, нічних клубах... Приміром, за розповідями правоохоронців шахтарської столиці, навколо декількох клубів Донецька щовечора регулярно з’являються цілі купи так званих смужечок від трамадолу. Власне, у деяких із них продаж ведеться абсолютно відкрито, а притягти до відповідальності немає кого. У міліції просто немає підстав.
Як підкреслило в своєму листі МВС, сьогодні трамадол уже віднесено до категорії отруйних лікарських засобів, і його обіг, власне, повинен передбачати кримінальну відповідальність. Але, згідно зі статтею 321 Кримінального кодексу України, відповідальність настає лише після порушень правил обігу отруйних чи сильнодіючих речовин, а не лікарських засобів. Виходить, що через елементарну термінологічну розбіжність у правоохоронців просто немає можливості кваліфікувати незаконний продаж трамадолу як правопорушення. Саме на цій підставі в Донецькій області було навіть закрито декілька карних справ, що вже перебували у провадженні в міліції регіону.
Після того, як усі вищевикладені факти стали відомі, донецьке обласне відділення партії «Народний союз «Наша Україна» разом із духовним центром «Нове покоління» організували спеціальне обговорення цих проблем, за підсумками якого планувалося не лише надіслати офіційні запити у відповідні відомства, але й зажадати від МОЗу та МВС цілком конкретних кроків. Під час засідання учасники обговорили всі проблеми, які пов’язано з незаконним поширенням трамадолу в шахтарському регіоні та дійшли висновку, що для того, щоб вирішити цю проблему, необхідно лише внести цей препарат до списку наркомістких речовин — тоді відділ боротьби з незаконним обігом наркотиків автоматично отримає право зачиняти аптеки, які реалізують препарат без рецепта, а також ефективно боротися з підпільними пунктами продажу. З іншого боку, країні сьогодні необхідна більш досконала законодавча база, що дозволить правоохоронним органам притягати до кримінальної відповідальності торговців наркотиками.
Проте, відповідно до офіційного висновку МВС, вирішити проблему трамадолу лише за допомогою «репресивних заходів» сьогодні неможливо. У цьому питанні потрібна насамперед відповідна реакція з боку державних організацій. Зокрема, ще 20 квітня цього року на ім’я прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко було надіслане звернення з проханням включити трамадол до так званого списку № 1 таблиці 2 Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, після чого встановити відповідні міри контролю за його поширенням. МВС повідомляє, що на сьогодні ці пропозиції вже обробляються зацікавленими центральними органами виконавчої влади, однак поки що ніяких істотних змін у цьому питанні непомітно.
За підсумками круглого столу НСНУ заявила, що не має наміру зупинятися на півдороги і надалі збирається продовжувати досить активні дії, щоб уже в короткий термін цілком вирішити проблему незаконного поширення трамадолу в Донбасі.