Місцевій владі не вірять
Торговці запрошують арбітра з КиєваПредставники ініціативної групи глав територіальних виборчих комісій Дніпропетровської області звернулися до Президента України Віктора Ющенка з проханням розібратися в ситуації навколо Дніпропетровського центрального ринку «Озерка» і передусім відреагувати на бездіяльність місцевої влади. Як говориться в зверненні, у разі пасивності глави держави і небажання розв’язати «вузол суперечностей, які сплели навколо «Озерки» корумповані чиновники і бандити», ініціатори звернення загрожують акціями громадянської непокори. Така постановка питання означає, що ситуація навколо «Озерки» вийшла за межі лише приватизаційного конфлікту. Як підкреслив колишній глава ТВК виборчого округу №24 А. Брага, який зараз представляє інтереси працівників ринку, спостерігається «очевидний факт, що відбувається ненормальна ситуація, в яку влада не хоче втручатися і правильно реагувати».
Дійсно, війна за центральний ринок Дніпропетровська — «Озерку», що триває другий рік, нагадує трилер із перестрілками, підробленими документами, судовими розглядами. За цей час двічі встигли змінитися власники підприємства, директор ринку Григорій Єфименко майже рік провів у СІЗО, після чого був випущений без усяких вибачень. А замість пошуку і покарання винних місцева влада продовжувала пасивно спостерігати за новим витком конфлікту. Як уже повідомлялося в ніч із 19 на 20 квітня 2005 року ринок було захоплено озброєними людьми, яких зв’язують із російським бізнесменом Максимом Курочкіним. До речі, до нього у нової української влади свій рахунок: його оголошено у всеукраїнський розшук, проти нього порушено кримінальну справу. Хоча ні Генпрокуратура, ні МВС до російських колег ні з якими проханнями, що стосуються Курочкіна, не зверталися. А історія із захопленням ринку в черговий раз підтвердила, що українська міліція або не хоче, або боїться втручатися. Правоохоронці вже цілий тиждень не можуть звільнити ринок від озброєних людей. Більше того, на ринку постійно перебувають сотні міліціонерів, які охороняють загарбників від народу. І це незважаючи на те, що заступник начальника УВС області пан Горбалінський декілька разів звертався до начальника підрозділу примусового виконання ухвал Дніпропетровської облради Лазарєва з проханням допомогти з видворенням озброєних осіб із території «Озерки». У відповідь він почув, що на підготовку цієї «спецоперації» ОУВС області потрібен час для розрахунку сил і коштів. Незрозуміла й позиція губернатора. Юрій Єхануров на прес-конференції з приводу «Озерки» згадав, що це питання розглядалося в двадцяти судових процесах. Але «забув» сказати, що всі двадцять закінчилися на користь КП «Центральний ринок». Глава облдержадміністрації також відмовився від зустрічі з представниками КП, які неодноразово просили про аудієнцію, що дає їм підстави підозрювати Єханурова в потуранні замовникам захоплення ринку. «На словах обласна влада нейтрально ставиться до конфлікту, але своїми ж власними заявами вона повністю перекреслює декларовані принципи. Інакше не можна розцінювати промову губернатора Юрія Єханурова, який перед об’єктивами телекамер сказав, що КП «Центральний ринок» має у власності лише декілька квадратних метрів від загальної площі, а інше належить їхнім опонентам», — зазначив А. Брага.
Дніпропетровський комітет ветеранів помаранчевої революції вже надіслав Президентові послання, в якому критикує старі методи управління регіоном, які взяла на озброєння людина з команди Віктора Ющенка. Крім цього, група працівників Дніпропетровського колективного підприємства «Центральний ринок» звернулася до Генеральної прокуратури з вимогою притягти главу Дніпропетровської облдержадміністрації Юрія Єханурова до відповідальності. «Достовірно відомо, що в облдержадміністрації ніхто офіційно не займається розглядом ситуації з ринком «Озерка», мотивуючи це тим, що немає звернень щодо незаконності дій, які там відбуваються», — повідомив 26 травня на прес-конференції в Києві адвокат Святослав Олійник, який представляє інтереси працівників ринку. За словами юриста, є «чіткий причинний зв’язок, що губернатор Дніпропетровської області прийняв позицію однієї зі сторін у цьому конфлікті». Крім того, він повідомив, що вже направлено «3—4 позови матеріального характеру», як до облдержадміністації, так і до керівника обласного УВС, «який також дезінформує населення регіону про те, що там відбувається». Подано позови до міліції «про відшкодування збитків за фактом бездіяльності», які оцінюються в 300 тис. гривень.
Проте куди важливішими за матеріальні є збитки моральні: люди можуть розчаруватися в новій владі, яка декларувала дотримання законності, очищення виконавчих структур від неохайних політиків, чиновників-корупціонерів. І в цьому контексті бездіяльність керівника обладміністрації рикошетом б’є по главі держави, оскільки в місті не вірять у те, що Президент не знайомий із ситуацією в одній із найбільших областей України, яка здатна викликати соціальний конфлікт.
До речі, 23 травня 2005 року в Дніпропетровську відбулося позачергове засідання сесії міської ради, на якому було розглянуто ситуацію, яка склалася в місті в зв’язку з подіями на Центральному ринку «Озерка». Депутати міськради прийняли звернення до Генерального прокурора України, міністра внутрішніх справ і міністра юстиції України з проханням використати всі можливості згідно з чинним законодавством для негайного вирішення ситуації, що склалася в місті.