Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ПРОГРЕС

14 квітня, 00:00

Мамонти з’являться через 50 років?

Група японських вчених має намір повернути до життя шерстистих мамонтів, використавши для цього генетичний матеріал, що зберігся у вічній мерзлоті. Сперматозоїдами, що належать одному з представників вимерлого понад 10 тисяч років тому виду, запліднять самицю слона, а потім її потомство схрещуватимуть. Такий процес, на думку вчених, приблизно через 50 років приведе до появи тварини, досить схожої на своїх прародителів. Успіх проекту з відтворення мамонта багато в чому залежить від того, чи знайдуть достатньо добре збережених останків. Вважається, що на території Сибіру у вічній мерзлоті поховані приблизно 10 мільйонів зниклих тварин. «Якщо «новий мамонт» буде створений, ми зможемо зрозуміти, чому ці тварини вимерли», — стверджує Казуфумі Гото, керівник проекту. Багато вчених, утім, ставляться до задуму з недовірою. По-перше, вважають вони, навряд чи вдасться виявити тканини, де ДНК не зруйнована або не фрагментована. По-друге, природний ареал проживання мамонта зник через потепління, і відтворювати «просто так» вимерлих тварин, яким буде ніде жити, здається неетичним.

Мухи на дистанційному управлінні

Дослідники з Єльського університету створили систему дистанційного управління нервовими клітинами лабораторних мух- дрозофіл. Стимулюючи лазером суворо визначені нейрони, вченим вдається примусити мух літати, бігати, тріпати крилами або ходити. Як повідомляється в статті дослідників, опублікованій у журналі Cell, експеримент було поставлено з метою визначити групи нейронів, які відповідають за різні поведінкові реакції. Зазвичай нервові клітини стимулюють електрикою, проте в цьому експерименті використання сфокусованого лазера дозволило добратися до тих нейронів, до яких неможливо приєднати навіть наймініатюрніші електроди. Один із учасників експерименту, Геро Мізенбок, повідомив, що, якщо вдасться повторити експеримент на мишах, стануть зрозумілі багато нейронних механізмів, що відповідають за поведінку людини. Зокрема, дослідники мають намір вивчити таким чином природу переїдання, агресивності та деяких розладів психіки. Що стосується експерименту на мухах, то вченим вдалося дуже точно встановити конкретні нервові клітини, що відповідають за певний тип поведінки. Це виразилося, наприклад, у тому, що за відповідної стимуляції лазером літати могли навіть обезголовлені мухи.

Ноутбуки на спирту

Компанія SANYO займеться випуском метанолових паливних елементів для ноутбуків IBM. Портативні комп’ютери зможуть тепер працювати без перезарядки понад 8 годин, але стануть при цьому більшими та важчими. Перші моделі планують випустити в 2006-2007 роках. Щоб перезарядити паливний елемент, досить змінити картридж із метиловим спиртом. Нове джерело енергії входитиме до складу «приставки», куди можна вмістити вже наявні моделі, тому в IBM не вбачають необхідності відмовлятися від «традиційних» акумуляторів. На думку фахівців SANYO, літій-іонні батареї, якими забезпечують зараз практично всі ноутбуки, використовують на межі можливостей. Робота з мультимедійними додатками та багато обчислювальних задач передбачають велике завантаження процесора й інтенсивну витрату енергії, тому багато виробників вже зайняті розробкою альтернативних джерел живлення. Переваги спільного проекту IBM і SANYO, за твердженням розробників, полягають у тому, що до конструкції самих комп’ютерів зміни вносити не знадобиться.

«Очевидець» усієї історії Землі

В американському місті Медісон, штат Вісконсин, на огляд публіки виставили найдавніший мінерал. Його вік — 4,4 мільярда років. Крихітний кристал цирконію, який можна роздивитися лише під мікроскопом, у геологічному музеї виставив місцевий університет. «Це — найстаріша річ на нашій планеті», — сказав директор медісонського музею геології Джо Скалан, де кристал було виставлено під поліцейською охороною. Розміри виставленого на загальний огляд кристала трохи більші за товщину людської волосини. Кристалічне «зерно» діаметром у дві людські волосини виявив у 1984 році в Австралії професор Симон Уайльд. Дослідження, здійснені через 17 років Джоном Веллі з Вісконсинського університету, привели його до несподіваного висновку: геологічну історію Землі слід переписати. Зокрема, стверджував вчений, поверхня Землі ніколи не була покрита розплавленими породами. Попри стриману реакцію наукової спільноти, результат Веллі показав, що вивчення кристала може суттєво позначитися на розвитку сучасної геології. Вважається, що вік Землі — 4,55 мільярда років. Згідно з твердженнями Уайльда, кристал цирконію всього на 150 мільйонів років молодший й, отже, був «очевидцем» майже всієї історії планети.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати