Перейти до основного вмісту

Крим не віддає «батька народів»

Лівадійська селищна рада вирішила дати притулок скульптурі Зураба Церетелі…
31 березня, 00:00
ФОТО НАТАЛІ КРАВЧУК

Крим знову перехопив ініціативу встановлення пам’ятника главам держав антигітлерівської коаліції Йосипу Сталіну, Франкліну Рузвельту та Уїнстону Черчиллю на себе. Як повідомили нещодавно російські ЗМІ, автор монумента Зураб Церетелі у зв’язку з тим, що Крим відмовляється прийняти його витвір, вирішив подарувати монумент Волгограду. Однак у Криму вирішили попередити такий розвиток подій. Депутати Лівадійської селищної ради, яка входить до території Великої Ялти, на черговій сесії ухвалили рішення все ж встановити відхилений керівництвом автономії дарунок скульптора й виділити земельну ділянку під встановлення пам’ятника. За встановлення пам’ятника проголосували 18 депутатів, один виступив проти та двоє утрималися. Як відмічається в самому рішенні сесії, ініціатором встановлення пам’ятника є народний депутат України Леонід Грач, який направив відповідне звернення до селищної ради та брав участь у роботі сесії. У зверненні до лівадійських депутатів Леонід Грач стверджує, що встановлення пам’ятника в Лівадії є «нашим обов’язком перед пам’яттю багатьох мільйонів воїнів, які відстояли честь і незалежність, мирний розвиток людства, актом відновлення історичної правди та вдячності загиблим і живим учасникам великої перемоги». Виступаючи перед депутатами селищної ради, Леонід Грач визнав, що багато українських політиків вже висловлювалися проти встановлення пам’ятника, одним із персонажів якого є Сталін. Однак вони, на думку народного депутата, повинні поважати почуття кримчан. «Ми ж не волаємо, що треба знести самовільно встановлений меджлісом у центрі Сімферополя пам’ятник дисиденту Петру Григоренку. Ми поважаємо почуття ініціаторів його встановлення, нехай і вони поважають наші», — заявив Леонід Грач.

Разом із тим, сесія ще не визначила остаточно місце, де саме передбачається встановити пам’ятник, вказується тільки, що монумент Зураба Церетелі пропонується встановити в Лівадії до 9 травня 2005 року на території селищного скверу, який тепер називатиметься «Сквер імені Перемоги». Раніше пам’ятник «Великій трійці» пропонувалося встановити на території Лівадійського палацу-музею. Однак проти цього виступили не тільки кримськотатарські політики, а й Рада міністрів автономії. Крім того, процедура землевідведення на території палацу, який також є пам’ятником, складна й тривала. Сквер, про який йдеться в рішенні селищної ради, є власністю селищної громади, і рада має право розпоряджатися цією територією.

«Однак рішення сесії Лівадійської селищної ради є незаконним, — сказав «Дню» народний депутат України Рефат Чубаров. — Воно суперечить рішенням Кабінету Міністрів України та Держкомітету з будівництва й архітектури, якими визначено порядок ініціації та встановлення пам’ятників в Україні. Згідно з п. 1.2. цього рішення, пропозиції відносно спорудження (створення) пам’ятників (монументів) державного значення подаються до Кабінету Міністрів України Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями не пізніше ніж за півтора року до запланованої дати їх встановлення. Пропозиції подаються разом із проектом відповідного рішення до Кабінету Міністрів України, підготовленим відповідно до вимог Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів України». Тому, на думку Рефата Чубарова, прокуратура Криму просто зобов’язана опротестувати рішення сесії Лівадійської селищної ради.

Заступник Голови Верховної Ради Криму Ільмі Умеров сказав «Дню», що «Леонід Грач відноситься до тієї категорії людей, яким дуже потрібна дестабілізація в Криму, і він всіляко цього домагається. Абсолютно неправомірним є порівняння історичної ролі правозахисника Григорія Григоренка, який зробив величезний внесок у десталінізацію колишнього радянського суспільства, і самого Сталіна, тирана, винного в загибелі мільйонів людей. З другого боку, думка і почуття Леоніда Грача — це далеко не думка і почуття «всіх кримчан», і Леонід Грач не має права так узагальнювати. Я знаю, що в Криму є сотні тисяч прогресивних людей, які повністю усвідомлюють згубну роль Сталіна в історії СРСР, які самі в тій чи іншій мірі постраждали від сталінізму і подальших його режимів, і заперечуватимуть встановленню пам’ятника. З другого боку, сама комуністична партія колишнього Радянського Союзу дала реальну оцінку Сталіну та сталінізму, і нове впровадження сталінізму в наше життя, чим займається сьогодні Леонід Грач, — це його особиста самодіяльність, направлена на дестабілізацію Криму, яка не підкріпляється навіть рішеннями його партії. Я думаю, що ухваливши це незаконне рішення, здатне викликати міжнаціональний конфлікт, лівадійські депутати абсолютно необдумано пішли на поводі в екстремістськи налаштованого стосовно Криму народного депутата і мимоволі сприяли дестабілізації ситуації. Я особисто і ще багато тисяч людей будемо всіма способами протидіяти встановленню цього пам’ятника, в тому числі й фізично…»

Разом із тим, Верховна рада і Рада міністрів Криму готуються гідно зустріти 60-річчя Перемоги. В уряді автономії відбулося засідання організаційного комітету з підготовки та проведення святкування 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Як повідомила «Дню» прес-служба Ради міністрів Криму, глава кримського уряду Сергій Куніцин сказав, що святкові й пам’ятні заходи, присвячені 60-річчю Перемоги, включають не тільки вшановування ветеранів, а й надання їм матеріальної допомоги, поліпшення соціально-побутових умов їхнього життя. Зараз у республіці проживає 127,3 тис. ветеранів Великої Вітчизняної війни, з них 11,5 тис. інвалідів війни й 11,5 тис. учасників бойових дій. До плану заходів щодо святкування 60 річчя Перемоги внесено зміни,направлені на поліпшення соціальної захищеності та матеріального забезпечення ветеранів. Як і в попередні роки, в республіці пройдуть традиційні заходи — маївка в районі Ангарського перевалу, урочистий прийом у Раді міністрів АРК і парад 9 Травня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати