Стратегія економічного розвитку: План Кінаха
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050122/410-5-2.jpg)
Голова Партії промисловців і підприємців України, президент УСПП Анатолій Кінах упевнений, що, крім ролі миротворця, який миритиме схід та захід України, новопризначеному прем’єру доведеться вирішувати ряд системних економічних проблем — спадок колишнього уряду. Завдяки реалізації останнім урядом низки популістських та кон’юнктурних соціально-економічних рішень у країні відбулася консервація системних економічних проблем, констатував А. Кінах на одному зі своїх останніх брифінгів. Вітчизняна економіка розвивалась на основі інерційної моделі, за рахунок сировинних та наближених до них галузей, зростання випуску промислової продукції формувалось значною мірою зовнішнім попитом, що прискорило темпи росту виробництва експортоорієнтованого сектора. Наслідок — збільшення темпів інфляції, підвищення цін на товари та енергоносії, погіршення соціальних стандартів якості життя, збільшення ставок на кредитні ресурси до 22—24% та несприятливий інвестиційний клімат, недосконалість податкового законодавства, затягування з реалізацією рішучих кроків щодо детінізації економіки, недосконалість механізмів регулювання цін і тарифів на окремих товарних ринках, зокрема на тих, де діють монопольні утворення, застаріла технологічна база промисловості та її повільне оновлення, відсутність переміщення доходів із низькотехнологічних сегментів у високотехнологічні тощо. Як наголосив А. Кінах, турбувати повинно й те, що усі недоліки економічної політики минулого уряду закладено у державний бюджет України на поточний 2005 рік — бюджет, за виконання якого відповідатиме новий уряд.
Чинний голова УСПП разом із командою своїх однодумців пропонує принципово іншу порівняно зі стратегією попереднього уряду модель економічного розвитку України під назвою План «Економічний прорив». Нова модель спирається на іншу ресурсну базу, ґрунтується на масштабній стратегії якісного росту й означає запровадження високоефективної інноваційної та соціалізованої політики. Саме цей критерій є найважливішим у оцінці ефективності економічної політики уряду та влади. Так званий План Кінаха має на меті забезпечити перехід від тактики споживання до стратегії прискореного розвитку, посилити захист українських інтересів на світовому ринку за рахунок побудови системи національного протекціонізму та підвищення конкурентоспроможності національної економіки, здатної успішно конкурувати в умовах глобалізації. Як зазначив Анатолій Кінах, програма вже здобула підтримку коаліції «Сила народу», тому він сподівається «на концентрацію навколо її виконання всіх учасників коаліції».
Чому програму підтримують фахівці й політики, прокоментував директор Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАНУ Юрій Пахомов. «Кінах зробив те, чого не зробив ніхто: розробив довгострокову економічну стратегію, відмовившись від упроваджуваного до цього часу принципу — жити від врожаю до врожаю, від бюджету до бюджету. У Плані Кінаха необхідність створення довгострокових проектів всебічно обґрунтована: бюджет повинен бути не тільки традиційно річним, але й бюджетом розвитку, гроші повинні бути не тільки «короткі», але й «довгі», науково-технічний потенціал України повинен не просто розвиватися, а знайти дотичні у принципах інноваційного розвитку з Російською Федерацією».
Інші громадські діячі, промисловці та підприємці відзначають, що автор виваженої та чіткої стратегії економічного розвитку України — Плану «Український прорив» — має багатий досвід державницької роботи, репутацію високопрофесійного й порядного управлінця та практика економіки. Він є рівновіддаленим від усіх промислово-фінансових груп, користується авторитетом у вітчизняних ділових колах та визнаний світовою бізнесовою, громадською спільнотою. Як зазначається у копіях листів, які має прес-служба А. Кінаха, лідер УСПП неодноразово довів своє уміння виступати своєрідним консолідуючим центром, що в нинішніх умовах нагнітання сепаратистських настроїв в Україні, штучного поділу країни по лінії Схід — Захід, гострої необхідності об’єднати Україну навколо вирішення складних соціально-економічних завдань є вкрай необхідною рисою.
Листи з проханням призначити на пост прем’єр-міністра України Анатолія Кінаха надійшли на ім’я новообраного глави держави від Конгресу національних громад України, Федерації роботодавців України та УСПП, Федерації громадських організацій сприяння охороні здоров’я, Асоціації підприємств чорної металургії, Асоціації вторинних металів, колективів та директорського корпусу промислових підприємств Харківщини та АР Крим, Миколаївщини та Тернопільщини, представників малого та середнього бізнесу, фінансово-банківських установ, ряду громадських організацій.