Перейти до основного вмісту

Другий день народження Івана Марчука

23 грудня, 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА / «День»

У вівторок столична Філармонія перетворилася на художню галерею одного з найвідоміших сучасних художників України Івана Марчука. Люди збиралися біля входу до приміщення за півгодини до початку презентації альбому-каталогу «Іван Марчук». Такий ажіотаж пояснювався ще й тим, що невдовзі на презентацію мав завітати кандидат у президенти України Віктор Ющенко. І на якийсь час стало дуже незручно за колег, коли вони, дружно забувши про Івана Марчука, кинулися зустрічати високого гостя. Проте цей епізод зайняв всього якусь мить у церемонії привітання майстра.

Ведучий вечора, тележурналіст Юрій Макаров, розпочинаючи офіційну частину, сказав: «Це свято Івана Марчука. Дозволю собі висловити думку, що це й наше свято. Я суто теоретично можу припустити, що комусь не подобаються роботи Івана Марчука. Але я не припускаю, що хтось міг би заперечити значення Івана Марчука в українській культурі. Іван Марчук — художник, який задовольняє як дуже досвідчених знавців, так і абсолютних профанів. Це виняток. Марчук має таку щасливу особливість подобатися всім, і це до певної міри спокуса. Він дуже легко міг би стати чимось на зразок українського Шилова чи Глазунова — купався б у грошах і славі. Натомість, як відомо, в старі радянські часи офіційна влада не дуже вітала пана Марчука. Тому що кожен його твір, кожне полотно випромінювало те, що тоді не могло вітатися, бо він був і є дуже-дуже українським художником. І коли та годівниця радянських часів закінчилася, Марчук не розгубився, не втратив себе і тим підтвердив, що є справжні цінності. І сьогоднішній вечір — ще одне підтвердження того, що справжні цінності існують у вигляді його творів, у вигляді його самого й у вигляді цієї книжки».

Привітав Івана Марчука й Віктор Ющенко, за підтримки якого було видано каталог. «Іван Степанович має дивну творчість. Я вже не один раз його запитував: «Іване Степановичу, ви передасте комусь техніку письма?» І сьогодні він мені відмовив. Ніхто в Україні і в світі не знає, як він робить свої шедеври. Але будь-яка знана родина прагне, щоб у її оселі була картина Івана Степановича. Він пройшов багато іспитів, і саме головне — що він сьогодні з нами. Я думаю, що ця громада, цей (наш? — Ред.) народ надзвичайно будуть вдячні за те, що є такий художник, як Іван Степанович Марчук».

«Сьогодні я себе почуваю, як на світ народився. У мене ніколи не було дня народження, й від сьогодні починається відлік цього часу. На мене дивиться стільки очей та камер, що я згадую перебування в Америці: там так ушановували хіба тільки президента. До цього дня я йшов сорок років творчої діяльності. Дуже важко говорити, коли тримаєш таку книжку й не знаєш, кому вона належить: вам, мені чи світові. Я дуже вдячний людям, які працювали над цією книгою», — сказав майстер.

Альбом-каталог складається з понад п’ятисот сторінок. Тут є бібліографія, перелік виставок та багато-багато ілюстрацій творів майстра. На презентації виступало ще дуже багато високих гостей. І, мабуть, найкращою новиною для Івана Марчука і його шанувальників стала звістка, що Київська міська адміністрація виділить приміщення для музею Майстра.

Хотілося б нагадати, що вперше ідею створення цього музею озвучили понад чотири роки тому на персональній виставці художника в Національному художньому музеї, яку організували за підтримки Євгена Марчука і Олександра Омельченка. По суті, це була перша, так би мовити, широкоформатна експозиція, що відкрила, особливо для молодого покоління, творчість Івана Марчука. Своєрідний «перший день народження».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати