Хронологія кримінальних промислів
Боротьба з розкрадачами нафтогазопродуктів триває![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041215/4229-5-3.jpg)
ВАТ «Укрнафта» не тільки видобуває нафту та газ, але й дбає про надійну охорону та збереження вуглеводнів. Зрозуміло, що нафтогазові свердловини, нафтогазопроводи та інші об’єкти ВАТ «Укрнафта» охороняються. Однак їхня чисельність та протяжність не дають спокою зловмисникам, які прагнуть відшукати в системі охорони найменші шпаринки, щоб зробити свою небезпечну для суспільства справу. Події листопада свідчать, що об’єкти нафтогазового комплексу товариства залишаються дуже привабливими для крадіїв. За період з 1 по 30 листопада 2004 року, як повідомляє прес- служба «Укрнафти», при патрулюванні нафтогазових об’єктів працівниками компанії «Нафтозахист» (філія «Нафтозахист-Схід») і за сприяння нафтовидобувників виявлено чимало спроб розбагатіти за рахунок держави.
Поблизу Василівського родовища нафтогазовидобувного управління «Полтаванафтогаз» (с. Василівка Роменського району Сумської області) виявлено автомобіль ГАЗ-53 без номерних знаків, в кузові якого була стандартна ємність приблизно на 4200 літрів, заповнена газовим конденсатом. І тут-таки, в районі проходження трубопроводів (приблизно в 200 метрах від затриманого автомобіля), було виявлено інструменти (лопату, щуп і гумовий шланг), за допомогою яких злодії заробляли собі на хліб з маслом. На місце пригоди було викликано міліцію. Та вже наступного дня в тому ж районі охоронці виявили так звану несанкціоновану врізку на шлейфі однієї зI свердловин із слідами протизаконного набору нафтопродуктів.
За тиждень було зроблено спробу крадіжки на нафтопроводі В.Бубни — Талалаївка в районі с. Матлахове Роменського району Сумської області. Там також було виявлено врізку й відразу ж повідомлено про це всім причетним до охорони власності організаціям.
Тим часом злочинні прояви здійснювалися наче за графіком. 11 листопада поблизу кранового вузла нафтопроводу Гнідинці— Прилуки управління «Чернігівнафтогаз» (Варвинський район) затримано автомобіль УАЗ. У ньому виявлено чотири ємності загальним об’ємом 1000 літрів, а також два гумові шланги, що могли приєднуватися до кранових вузлів. Усе це призначалося для викрадення нафти. Того ж дня виявлено врізку в районі с. Голубінка Прилуцького району на бензопроводі Гнідинці—Прилуки, що йде від Гнідинцівського газопереробного заводу. У цей же день від диспетчера «Охтирканафтогазу» надійшло повідомлення про те, що на нафтопроводі Анастасівка—Артюхівка—Талалаївка впав тиск у трубопроводі. Як виявилося, це сталося тому, що в районі с. Губське Роменського району на кранових вузлах зрізано ковпак i відкрито засувку, через яку нафта пішла на недіючий трубопровід. Крім того, на трубопроводі, що йде від газорозподільчого пункту до Анастасівки, виявлено ще дві врізки.
Спробу врізатися в трубопровід виявлено 19 листопада на бензопроводі Гнідинці—Прилуки в районі смт Ладан. «Умільці» із злочинними нахилами просвердлили в трубопроводі отвір діаметром 8 мм, а також зламали кран. Наступного тижня на конденсатозбірнику трубопроводу Сахалінка— Сидоричi (с. Кітченківка Краснокутського району Харківської обл.) затримано автомобіль ВАЗ-2106. У ньому виявлено діжку ємністю 200 літрів, в яку за допомогою гумового шлангу перекачувався газовий конденсат. І у той же день в районі трубопроводу НГВУ «Полтаванафтогаз» (с.Осняги Гадяцького району) затримано автомобіль 3IJI-131. У його кузові знайдено саморобну ємність приблизно на 8000 літрів, заповнену газовим конденсатом. Водій був добре споряджений для крадіжки. Крім мобільного телефону «Сіменс», у нього було виявлено радіостанцію «Кенвуд». За два дні — нові пригоди на трубопроводах. Врізки було зроблено між селами Веніславівка та Середняки Гадяцького району на Полтавщині, а також на трубопроводі в районі с. Пархомівка Краснокутського району Харківської області.
Наступного дня в районі с. Охіньки Прилуцького району Чернігівської області затримано бензовоз КРАЗ, який виїхав з польової дороги (район розташування об’єктів «Чернігівнафтогазу»). За документами, він мав перевозити нафту в м. Ромни, однак під час затримання рухався в напрямку м. Прилуки.
Підсумовуючи хронологію листопадових нафтогазових крадіжок, прес-служба «Укрнафти» наводить дані за видами порушень: врізок в нафтогазопроводи — 6, бензовозів з краденими нафтопродуктами — 3, затриманих крадіїв — 14. Хоч би як там було, це — сумна статистика. Але заспокоює те, що в результаті належного патрулювання об’єктів товариства такі факти порушень було виявлено. Слід зазначити, що, як правило, увесь тягар із захисту об’єктів нафтогазового комплексу товариства лягає на саму «Укрнафту» та її охоронну структуру.