Перейти до основного вмісту

«Єдине вікно» досi не прорублене

22 вересня, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Світовий банк оприлюднив щорічну доповідь «Бізнес у 2005 році: усунення перешкод для зростання», підготовлену банком і його інвестиційним підрозділом IFC. 145 країн світу оцінювали за такими показниками, як умови, необхідні для відкриття бізнесу, найму та звільнення співробітників, отримання кредиту тощо. Залежно від рівня сприяння бізнесу всі держави були класифіковані за п’ятьма групами, з яких перша надає найсприятливіші умови, а п’ята — найменш сприятливі.

Кращою двадцяткою з найдосконалішим законодавством в області підприємницької діяльності, за версією Світового банку, є Нова Зеландія, США, Сінгапур, Гонконг/Китай, Австралія, Норвегія, Велика Британія, Канада, Швеція, Японія, Швейцарія, Данія, Нідерланди, Фінляндія, Ірландія, Бельгія, Литва, Словаччина, Ботсвана і Таїланд. Найгірші умови для розвитку бізнесу в Індії, Єгипті, Індонезії, Малайзії, Еквадорі й низці африканських країн. Серед пострадянських держав найвище місце в рейтингу зайняла Литва — 17-те. Країни Балтії, Росія, Вірменія, Грузія, Казахстан і Киргизстан потрапили до другої групи. Україні похвалитися нічим: вона опинилася лише в четвертій групі разом із Білоруссю й Азербайджаном.

Невисокому рейтингу нашої країни без великих зусиль можна знайти пояснення: надто повільно вирішують найнасущніші проблеми бізнесу. Зайвим свідченням тому може слугувати чинний із 1 липня цього року Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців», на який покладали великі надії. Але найголовніший механізм нового порядку реєстрації — принцип «єдиного вікна», який ліквідує всі бар’єри для початківців підприємців, в обіцяний термін і не спрацював. Черги, чиновницька тяганина й інші незручності як були, так і залишилися (згадується безсмертне «хотіли як краще...»). У Держкомітеті України з питань регуляторної політики та підприємництва тепер кажуть, що не сподівалися на те, що закон запрацює з самого початку. Але хіба дев’ятимісячної відстрочки з його введенням було недостатньо, щоб підготуватися в усеозброєнні? Добре ще, що народ у нас традиційно терплячий і звичний до невиконання чиновниками своїх зобов’язань. Попри відсутність у пунктах реєстрації «привітного прийому», кількість охочих зареєструвати свій бізнес у цей період не зменшилась. За даними Держкомпідприємництва, протягом минулих (після 1 липня) 2,5 місяця зареєстровано 52,5 тисяч фізичних осіб і понад сiм тисяч юридичних осіб.

Чому ж «єдине вікно» поки що не діє так, як це визначене в законі? Відповідь на це запитання минулої п’ятниці пробували знайти працівники комітету та представники підприємницького загалу на спільних громадських консультаціях. Як вважає перший заступник глави Держкомпідприємництва Костянтин Ващенко, більшість скарг із регіонів пов’язані з тим, що на місцевому рівні ще не вдається знайти розуміння суті нового закону. На підтвердження цих слів директор департаменту реєстрації Олександр Єфремов навів такий приклад: надійшла скарга, що люди витратили даремно 15 днів, а виявилося, що питання можна вирішити протягом трьох хвилин. Важко не погодитися з Ващенком, що тут ще спрацювала звичка відкладати все на останній день. Заступник голови комітету також вважає, що підготовка нової категорії держслужбовців — державних реєстраторів не в усіх регіонах знаходиться на належному рівні. У зв’язку з цим майже половина з тисячі реєстраторів найближчим часом пройдуть переатестацію.

Лише впродовж останніх днів вдалося вирішити технічні питання, пов’язані з роботою комп’ютерних систем. Зі слів Єфремова, суть нового порядку реєстрації полягає в тому, щоб взаємодія єдиного реєстру фізичних і юридичних осіб і держреєстру платників податків (ним займається Державна податкова адміністрація України) відбувалася без втручання людей. Тільки днями ДПАУ закінчила доопрацювання своїх електронних форматів. «Україна невдовзі стане першою країною СНД, занесеною до Європейського реєстру бізнесу», — пообіцяв Олександр Єфремов. Можливо, тоді ми й переберемося набагато вище в щорічному рейтингу Світового банку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати