ВIНК зроблять, але по-iншому
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040916/4165-5-2.jpg)
Учора в Києві через низьку явку (0,21%, тоді як статут вимагає 60%) не відбулися збори акціонерів ВАТ «Укрнафта», на яких планувалося вирішити питання про випуск додаткової емісії акцій. Зазвичай, а збори тут і до цього зривалися неодноразово, реакція суспільства і фінансового ринку на такий розвиток подій у найбільшій нафтовидобувній компанії України була, м’яко кажучи, неоднозначною, а якщо відверто — засуджуючою. Цього разу ринок одразу ж відреагував позитивно, чому, звісно, сприяв і указ Президента України, що з’явився напередодні, яким передбачено створення вертикально інтегрованої компанії не на базі «Укрнафти», а «Нафтогазу України»). Котирування акцій «Укрнафти» у ПФТС повернулося на позначку 71 гривня за акцію.
Нагадаємо фабулу подій, що мало не перекинули український фондовий ринок і, на думку експертів «Дня», зробили свій внесок навіть у розвал парламентської більшості. Указом від 16 липня Президент Л. Кучма розпорядився з метою створення ВІНК передати держчастки в нафтопереробних підприємствах «Укртатнафта (43,054%) і НПК «Галичина» (25%) до статутного фонду «Укрнафти», щоб зберегти в компанії статус-кво при цьому передбачалася додаткова емісія акцій зі збереженням за державою контрольного пакета (50% плюс одна акція).
Статутний фонд «Укрнафти» становить усього 13,5 мільйонів гривень, тоді як ринкова капіталізація компанії (за котируванням у ПФТС на 2 вересня) становить 3836,7 мільйона гривень. У цих умовах описана реорганізація могла торкнутися інтересів миноритарних акціонерів, в число яких, можливо, входять і деякі народні депутати. Біржа відразу ж відреагувала на цю загрозу різким падінням акцій «Укрнафти». Додамо, що нині контрольний пакет акцій «Укрнафти» в розмірі 50%+1 акція належить НАК «Нафтогаз України». 42% акцій компанії контролює група «ПриватБанку», якій практично належить і НПЗ «Нафтохімік Прикарпаття». Здавалося б, «Приват» без бою зі зборів «Укрнафти» не піде.
Але всіх примирив глава «Нафтогазу» Юрій Бойко. Напередодні зборів він запевнив, що ні вони, ні допемісія акцій не відбудуться. За його словами, таке рішення прийняв напередодні Президент країни Леонід Кучма. У той же день ідеологічну базу під створення ВІНК у складі «Нафтогазу України» підвів і прем’єр-міністр Віктор Янукович (більше за всіх, мабуть, зацікавлений у відновленні парламентської більшості). На думку прем’єра, створення вертикально інтегрованої нафтової компанії в Україні забезпечить виробничий ланцюжок від видобутку нафти до її переробки й роздрібного продажу нафтопродуктів. Це, впевнений прем’єр, є єдиною можливістю регулювати ціни на паливно- мастильні матеріали в країні. «Якщо хтось перешкоджатиме цьому рішенню, то такі спроби будуть спрямовані проти українського суспільства», — підкреслив прем’єр-міністр.
Заспокоюючи акціонерів, Ю. Бойко також повідомив, що пакети акцій ЗАТ «Укртатнафта» і ВАТ НПК «Галичина», передані Фондом держмайна, залишаться на балансі «Нафтогазу України». Бойко спрогнозував, що завдяки рішенню відмовитися від проведення додаткової емісії акцій курс акцій «Укрнафти» відновиться й почнеться їхнє зростання (як то кажуть, наче у воду дивився). Глава НАК при цьому підкреслив: якби допемісія проводилася, то це слід було б робити за ринковою вартістю акцій. Бойко також передбачив, що між НАК «Нафтогаз України» та групою «Приват», що контролює 42% акцій «Укрнафти», не виникне розбіжностей після рішення про створення ВІНК на базі «Нафтогазу України», а не «Укрнафти», як планувалося раніше. При проведенні бізнес- політики ми завжди враховуємо думку приватних акціонерів, і останнім часом практично не мали розбіжностей iз акціонерами «Укрнафти», сказав Бойко. «Я думаю, в цьому випадку в нас також не буде розбіжностей при формуванні бізнес-моделі нової ВІНК», — сказав він. І не помилився.
Як стало відомо «Дню», керівництво «Укрнафти» і, зокрема, голова правління компанії Ігор Палиця, по-державному підійшло до ситуації, що змінилася. Як сказали «Дню» в прес-службі, питання про те, на базі якої компанії, «Укрнафта» або «Нафтогаз України» створюватиметься ВІНК, другорядне. Головне, що Україна таку компанію дійсно створить. У цьому питанні, впевнені в прес-центрі, «Укрнафта» активно співпрацюватиме, оскільки за всіх умов саме вона є найбільшою в країні нафтовидобувною структурою.