Перейти до основного вмісту

Помилку виправили маневром

До українських ракетників претензій від партнерів щодо «Морського старту» не надходило
20 липня, 00:00

Американським фахівцям вдалося перевести на розраховану орбіту супутник «Telstar-18», невдало запущений 29 червня українсько-російським ракетоносієм «Зеніт-3SL» у рамках міжнародної космічної програми «Морський старт». Невдача при запуску, як повідомили у ДКБ «Південне» (м. Дніпропетровськ), була пов’язана зі збоєм у двигунах третього ступеня (так званого розгінного блоку), створеного російськими партнерами. Попередні дані, отримані представниками консорціуму «Морський старт», свідчать, що двигуни верхнього ступеня ракетоносія відхилилися на 54 секунди раніше запланованого терміну. У результаті американський космічний апарат «Telstar-18» було виведено на орбіту з апогеєм 21605 км від заданої поверхні, що приблизно на 14 тисяч кілометрів нижче, ніж передбачалося спочатку самими балістиками. Виправити ситуацію, що склалася, можна було лише за допомогою двигунів самого космічного апарату, який у звичайній ситуації спочатку доставляють на перехідну орбіту ракетоносієм «Зеніт-3SL», а потім він, самостійно здійснивши маневр, займає своє місто на розрахованій геостаціонарній орбіті. Проблема полягала в тому, чи достатнім був запас пального у двигунів «Telstar- 18», необхідного не лише для маневру на орбіті, а й для періодичних включень двигунів, що дозволяють залишатися супутнику в космосі протягом багатьох років роботи.

Розрахунки, проведені напередодні фахівцями американської компанії «Loral Space & Communication», виглядали обнадійливо, а системи самого супутника, за даними наземної станції у м. Перо (Австралія), працювали цілком нормально. Переведення супутника, як повідомили у ДКБ «Південне», здійснене американцями, виправдало кращі очікування — внаслідок космічного маневру він вийшов на розраховану орбіту на висоті 36 тисяч кілометрів. Решта запасів пального дозволить космічному апарату «Telstar-18» виконувати свої функції протягом 13 років, що цілком відповідає планам замовників запуску.

Причини нештатної ситуації, що сталася на орбіті, а саме, передчасного відключення двигунів верхнього ступеня «Зеніту», зараз розслідує комісія, створена російською ракетно-космічною корпорацією «Енергія». Проте компанія «Морський старт» також створила групу, яка проведе власне незалежне розслідування. Варто зауважити, що росіянам уже доводилося серйозно аналізувати свою роботу навесні 2000 року, коли один із «Зенітів» з американським супутником на борту, незабаром після старту впав у Тихий океан. Проте у практиці підкорення космосу, зазначають у ДКБ «Південне», від прикрих невдач ніхто не гарантований. До самих українських ракетників, які виготовляють перші дві ступені ракетоносія «Зеніт-3SL», за їхніми запевненнями, претензій від партнерів по «Морському старту» не надходило.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати