Майже банкрут
США занепокоєні справою Михайла ХодорковськогоС ьогодні горезвісний нафтовий гігант ЮКОС може бути оголошений банкрутом. Шанси на «порятунок потопаючого» дуже незначні, хоча головний власник акцій компанії, який нині перебуває на лаві підсудних, Михайло Ходорковський ще вчора намагався завадити фактичному знищенню свого дітища.
За повідомленням «Файненшл Таймс», він погодився відмовитися від власної частки у володінні ЮКОСом, аби таким чином компанія змогла врегулювати старі податкові питання. Російський уряд, зокрема, поставив перед нафтогігантом умову — сплатити борг на суму в $3,4 млрд. (саме сьогодні спливає термін, відведений для погашення боргу). Для ЮКОСа така ціна виявилася непомірно високою, якщо взяти до уваги, що рахунки його власників були заморожені відтоді, як розпочався суд над Михайлом Ходорковським. Тепер залишається очікувати, чи погодиться уряд зробити виняток для ув’язненого бізнесмена, дозволивши йому вирішити податкові проблеми шляхом продажу своїх акцій. Саме на основі цього рішення можна буде зробити висновок, наскільки щирим був Володимир Путін, заявивши кілька тижнів тому, що Росія не зацікавлена в банкрутстві ЮКОСа. У тому, що таке рішення носитиме винятково політичний характер, немає жодних сумнівів. Цього, власне, не заперечують і в російському уряді. Заступник міністра фінансів Сергій Шаталов, зокрема, говорячи про можливість реструктуризації боргу, заявив, що це питання «швидше політичне». Про політичний характер усієї справи Ходорковського заявляли неодноразово. Подібних заяв, напевно, не робили лише російські можновладці.
Яскравий доказ «вибірковості» цієї справи — публікація в австрійські газеті «Der Standard», яка у своєму вчорашньому числі розповіла про неопублікований текст доповіді російської Рахункової палати, в якому йдеться про результати приватизації в Росії в 1993 — 2003 роках. Газета повідомляє, що за десять років держава була обдурена на нечувані суми. Найпікантнiша подробиця доповіді в тому, що 89 % порушень російського законодавства було здійснено державними чиновниками, і лише 11 самими підприємцями. Продовжуючи тему, газета наводить один із останніх жартів, спричинений бізнес-подіями в Росії. Запитання: чому податкові чиновники повідомляють про свої нові претензії до ЮКОСа лише вночі? Відповідь: тому що вдень вони займаються торгівлею своїх акцій ЮКОСа.
Судовий процес над Михайлом Ходорковським на Заході сприймається цілком однозначно — контрольована владою акція. На відносини західних країн із Москвою таке розуміння жодним чином не вплинуло. Поодинокі заяви окремих американських конгресменів про необхідність виключення російського керівництва із «вісімки» навряд чи варто сприймати всерйоз... Однак іноземний бізнес всерйоз занепокоєний розвитком ситуації в Росії і не в останню чергу через попередження власних урядів. Високопосадовий представник Державного департаменту США учора повідомив Сі-Ен-Ен, що американських бізнесменів й раніше попереджали про недосконалість російської законодавчої бази в інвестиційних питаннях, однак справа з ЮКОСом змусила Вашингтон висловити «екстразанепокоєння» своїм бізнесменам. На прохання журналіста прокоментувати заяву Путіна про незацікавленість у банкрутстві компанії, дипломат відповів, що вона мала характер «моментальності», тобто залежала від часу, а тому ніщо не може завадити російському президенту змінити свою думку. США, до речі, висловлюють своє занепокоєння не лише шляхом зливу інформації. Позавчора прес-секретар Держдепу Річард Баучер офіційно заявив, що складається враження, що в Росії не дотримуються юридичні норми, і своїм постійним натиском на ЮКОС влада відлякує іноземних інвесторів. Американський дипломат, щоправда, не став давати оцінку претензіям російської влади до ЮКОСа і його колишнього власника Михайла Ходорковського, зауваживши лише, що «ми увесь цей час були занепокоєні цією справою, і будемо уважно стежити за її розвитком».
Останні вчорашні повідомлення вказували на те, що ЮКОС — майже банкрут. В уряді Росії заперечували факт відправлення Михайлом Ходорковським листа про передачу акцій. За офційною інформацією, ЮКОС також не звертався з проханням про відстрочку виплати податкового боргу. Можливо, зміни внесе рішення «згори»... За словами фінансового директора ЮКОСа Брюса Мізамора, «у всій Росії є лише одна людина, яка несе за це відповідальність. Це — Володимир Путін. Він може зупинити це, якщо захоче».