Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Боротьба з «динозавром»

Бені БРIСКIН: «Соціалізму в Iзраїлі залишилося більше, ніж в Україні»
25 березня, 00:00
Колишній прем’єр Ізраїлю від партії «Лікуд» Біньямін Нетаньягу сьогодні займає посаду міністра фінансів. Він, як і раніше, залишається впливовим гравцем і дозволяє собі критикувати деякі аспекти політики прем’єра Шарона, зокрема, план ліквідації єврейських поселень. Головне завдання Нетаньягу — реформування ізраїльської економіки. Міністра фінансів Ізраїлю часто називають «ринковим фундаменталістом». Якщо проведені ним реформи виявляться успішними, не виключено, що Нетаньягу зможе знову стати прем’єр- міністром. Нещодавно в Києві побував радник міністра фінансів Ізраїлю Бені БРІСКІН. Про завдання сучасної ізраїльської економіки та перспективи співробітництва з Україною — у його інтерв’ю «Дню».

— Як ви оцінюєте нинішній рівень економічного співробітництва між Україною та Ізраїлем?

— Рівень українсько-ізраїльського співробітництва в економічній сфері непоганий, однак за всіма стандартами він явно недостатній. Особливо якщо врахувати, що в Ізраїлі проживає дуже багато вихідців iз України. Нам би хотілося, щоб активніше розвивалися взаємні інвестиції. Я вважаю, що в Україні вже існує достатня кількість серйозних бізнесменів, які можуть запропонувати Ізраїлю власні проекти. Ізраїль також міг би багато що запропонувати Україні, оскільки наша економічна ситуація змінюється на краще.

Перший рік роботи міністра фінансів Біньяміна Нетаньягу надав поштовху ізраїльській економіці. Згідно зі звітом держбанку, в Ізраїлі закінчився період стагнації, що тривав близько трьох років. З листопада минулого року почалося економічне зростання, тож тепер простіше залучити інвесторів. Ізраїль веде активну роботу з бізнесменами з Європи, Америки, але в жодному разі не можна залишати «за горизонтом» такі країни, як Україна, Росія. Що стосується України, то навіть на перший погляд, порівняно з тим, що було тут три роки тому, коли я востаннє був у Києві, є помітне просування. Бізнес сьогодні вже не може бути обмеженим тільки кордонами країни, світ стає глобальнішим. Якщо взаємний інвестиційний інтерес буде знайдено, доцільно організувати візит міністра фінансів Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу до України.

— Коли приблизно може відбутися цей візит?

— Поки що немає офіційного рішення. Можливо, наприкінці весни — на початку літа. Сам Нетаньягу сказав, що в Україну слід їхати не з порожнiми руками, потрібно мати конкретні пропозиції для української сторони.

— Біньямін Нетаньягу на одній із прес-конференцій назвав Ізраїль «останнім економічним динозавром». Що під цим висловом мав на увазі міністр? У чому полягає запропонований ним план перебудови ізраїльської економіки?

— В Ізраїлі соціалізму залишилося набагато більше, ніж в Україні або Росії. Ми маємо величезні державні монополії, які тримають у своїх руках енергетику, водопостачання, зв’язок. Є дуже багато великих державних корпорацій. Нетаньягу ж завжди любить цитувати Рональда Рейгана, який свого часу сказав, що «держава — це не вирішення проблем, а проблема в економіці», чим менше держава присутня в економіці, тим краще. Біньямін Нетаньягу мав на увазі, що Ізраїль — «останній динозавр» колишньої соціалістичної доби, в якому частка державних монополій в економіці така велика. Політика міністра — максимально обмежити державний вплив в економіці, дати їй вільно розвиватися. Недоброзичливці Нетаньягу дуже часто називають його «тетчеристом», на що він відповідає: «Для мене це комплімент. Рональд Рейган і Маргарет Тетчер — це маяки, на які я орієнтуюся у своїй економічній політиці».

— Чи не стане будівництво так званого «муру безпеки» головним тягарем для ізраїльського бюджету? Наскільки мур виправдає витрати на його будівництво?

— Існують оцінки, що цей проект може коштувати Ізраїлю $1,5 млрд. Було дуже багато суперечок на цю тему. Правий табір, до якого у принципі належить і Нетаньягу, спочатку був проти будівництва муру — і з бюджетних, і з ідеологічних міркувань. Адже це все одно, що збудувати кордон, не домовившись про нього. Крім того, йшлося про те, що мур не може запобігти ракетному обстрілу. «Герметично» відгородитися стіною також важко. З іншого боку, євреям притаманне дуже серйозне ставлення до людського життя. Його вважають найпершою і найголовнішою цінністю. Тому, коли прозвучав аргумент, що цей мур зможе врятувати хай не тисячі, а хоча б десятки людей, навіть однієї людини, — він спрацював. Ще один момент, також не менш важливий: населенню дуже важлива не тільки безпека, а й відчуття безпеки, коли ти бачиш, що ось стоять поліцейські, ось стоять солдати, ось стоїть мур. Це дуже важливий психологічний момент, який дає можливість почуватися спокійно, краще працювати тощо.

Минулого місяця був у Москві, розмовляв із російськими бізнесменами про можливість інвестицій в Ізраїль. Вони також вважають, що мур допоможе гарантувати безпеку, що їхній бізнес, інвестиції будуть захищенішими. Можливо, економічний ефект від зведення муру перекриє витрати на його будівництво.

— Наскільки великою є можливість розпуску кнесету Аріелем Шароном і проведення дострокових виборів в Ізраїлі вже на початку нинішнього літа? За повідомленнями ізраїльських ЗМІ, на це прем’єр піде, якщо нинішній склад парламенту не підтримає його ініціативу щодо ліквідації 17 єврейських поселень у секторі Газа. Яку позицію в цьому питанні займає Біньямін Нетаньягу?

— Політична система Ізраїлю, на жаль, недостатньо стабільна. За всю історію нашої держави, по-моєму, не було жодного випадку, щоб парламент «дожив» до кінця свого 4-річного терміну. Однак не думаю, що в цьому є велика імовірність дострокових виборів. По-перше, усім зрозуміло, що навряд чи до кінця року будуть втілені в життя суперечливі ідеї нашого прем’єр-міністра про односторонній вихід із Гази і демонтаж частини поселень. Крім того, не варто забувати і про вибори у США: Джорджу Бушу, який хоче переобратися на другий термін, напевно, не хотілося б, щоб на Близькому Сході ще більше зросло напруження, вистачає й Іраку. Тому американці всіляко натякають, що у принципі новий план Шарона, можливо, і непоганий, можливо, і розумний, але до президентських виборів у США втілювати його в життя не варто. До того ж це просто політично безрозсудно правлячій партії ініціювати вибори. Аріель Шарон не поспішає робити якісь різкі рухи. Він, як відомо, віртуоз політичних інтриг, він уміє «виживати» у скрутних ситуаціях.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати