Французька заморська територія Нова Каледонія стане державою: що відомо

Після більш ніж десяти днів дискусій було ухвалено рішення, що французька заморська територія Нова Каледонія, яка знаходиться поблизу Австралії, стане новою державою у складі Франції.
Про це французький лідер Еммануель Макрон повідомив в Х, та йдеться на офіційному сайті уряду Франції.
Як зазначають, обрані представники Нової Каледонії та Франції досягли історичної угоди.
"Я хотів би подякувати державному міністру у справах заморських територій Мануелю Вальсу і учасникам переговорів, з якими я зустрінуся в Єлисейському палаці о 18:00. Зараз настав час для поваги, стабільності і об'єднання добрих намірів задля побудови спільного майбутнього", написав французький президент.
Як зазначили в уряді Франції, результатом Саміту щодо майбутнього Нової Каледонії став проєкт угоди, підписаний усіма сторонами в суботу.
Угода передбачає:
-
нову політичну організацію,
-
ще більший розподіл суверенітету,
-
економічну і соціальну перебудову архіпелагу.
Держава Нова Каледонія буде закріплена у Конституції Франції та визнана міжнародною спільнотою.
Новокаледонцям буде дозволено мати подвійне громадянство – французьке та новокаледонське.
Також основний закон, який буде прийнятий Конгресом Нової Каледонії 2026 року, закріпить здатність архіпелагу до самоорганізації, а населення, якого стосується ця угода, буде залучено до голосування.
Довідка
Нова Каледонія — заморське володіння Франції з особливим статусом. Знаходиться в південній частині Меланезії. Займає групу островів у південно-західній частині Тихого океану, що складається з великого острова Нова Каледонія (Гранд-Терр) та ряду дрібних островів: Луайоте, Белеп, Пен та ін.
Загальна площа 19 тис. км², площа виключної економічної зони 1,36 млн км. Межує на південному заході з економічною зоною Австралії, на півночі — з Вануату, на південному сході — з Фіджі.
Населення 271 407 осіб (2019, перепис). Адміністративний центр, найбільше місто й головний морський порт — Нумеа з населенням 100 237 осіб (2015).
Назву головному острову дав Джеймс Кук, який відкрив його для європейців. Гірський ландшафт нагадує Шотландію, яку в давнину називали Каледонією. Корінні жителі країни меланезійці називають Нову Каледонію Канаки.