Вранці – гроші, увечері – продовження податкової реформи

Чи хочете ви отримувати велику пенсію? Якщо так, тоді вимагайте від свого роботодавця легальної, а не тіньової — у конверті — зарплати. Такий рецепт прозвучав учора з вуст директора департаменту податкової та митної політики Мінфіну Петра Андрєєва. А роботодавцю вигідно «світити» фонд оплати?
Виступаючи якоюсь мірою «підбурювачем» трудових конфліктів, Мінфін, втім, далеко не впевнений у дієвості своїх закликів. Відповідаючи на запитання «Дня», Андрєєв відразу погодився з тим, що у найманих працівників є досить обмежена можливість впливати на рішення роботодавців (посилання на звертання з цього приводу до податкових органів, що стають дедалі частішими, виглядає дещо сумнівним). Водночас Мінфін розуміє, що за нинішнього податкового навантаження на фонд зарплати роботодавці ще не готові до того, щоб добровільно виводити зарплату з тіні. Звідси виникають деякі мінфінівські ідеї — частково (за словами Андрєєва, в межах 5%) перекласти це навантаження з роботодавця на працівника. Щоправда, спочатку треба загітувати останнього добровільно віддавати в Пенсійний фонд надбавку до своєї «білої» зарплати, отриману за рахунок скорочення нарахувань на зарплату (сьогодні вони 37,5%, а до кінця року, за задумом, можуть опуститися до 30%). У принципі, ідея дуже навіть непогана і підтримується корпусом роботодавців. Ось тільки треба ще подивитися, на що вона зрештою перетвориться після всіх «утрусок і усушок» у кабінетах держчиновників, для яких пенсія нараховується зовсім за іншою системою... Поки ж можна сказати лише те, що підготовлюваний закон про єдиний соціальний податок ще може змінити назву, а з ним, звичайно, і зміст. У будь-якому випадку, як передбачає Андрєєв, уряд піде на зниження соціальних податків не раніше ніж після того, як пересвідчиться у зростанні доходів бюджету від виходу зарплат із тіні. Поки ж картина ще не дуже ясна. Після зниження податку для фізичних осіб до 13% (Мінфін підкреслює, що це найнижча у Європі ставка), січневі надходження від цього податку зросли, але, можливо, за рахунок тринадцятих зарплат або інших новорічних бонусів працівникам. Лютий дасть більш точну оцінку.
Але головна «фішка» Мінфіну, спрямована на скорочення тіньового сектора, це законопроект «Про легалізацію доходів фізичних осіб, із яких не сплачені податки, збори (обов’язкові платежі) до бюджетів та державних цільових фондів». Довгоочікувану податкову амністію передбачається провести за один рік. При цьому всьому у кого, як кажуть, є засіки, буде запропоновано продекларувати такі доходи, перевести відповідні суми в один із українських банків і сплатити десятивідсотковий податок. Пояснюючи на прохання «Дня», чому законослухняний громадянин повинен платити 13%, а згаданий контингент — десять, Андрєєв пояснив, що на цю цифру Мінфін вийшов тільки тому, що в інших поданих до Верховної Ради аналогічних проектах ставка за амністію встановлюється ще нижче (від 0 до 8%). За попередніми сподiваннями Мінфіну в країну повинно повернутися 4 мільярди гривень.