Модна палітра
Що таке садова колористикаУ садовому мистецтві, як, проте, й у всьому, що нас оточує, існують модні напрями. Основним із них є колористика: коли перевагу віддають одному кольору або певному поєднанню кольорів, а рослини підбирають у відповідній гамі за кольором листя або квіток.
Загальновідомо, що кольори діляться на теплу та холодну гаму. До першої категорії зараховують червоний, оранжевий і жовтий. Використати в саду ці інтенсивні кольори потрібно вміло. Вони мають найкращий вигляд на великих ділянках, де їх пом’якшує зелень газонів.
На противагу теплим кольорам — стримані холодні: голубий, синій, фіолетовий. Вони діють заспокійливо і, домінуючи в саду, створюють атмосферу спокою та відпочинку.
Іноді перевагу віддають одному кольору (монохромні сади) або певному поєднанню кольорів. Так створюють білі, голубі, сині сади. Зупиняючись на якомусь одному кольорі, потрібно пам’ятати, що тут особливу роль відіграє поєднання рослин між собою за розміром, формою, характером листя. Найпростіше застосувати суміш однотипних рослин, але така композиція може виявитися плоскою та нецікавою. При цьому дуже велика різноманітність також не завжди добре. Для досягнення кращого ефекту потрібно взяти у великій кількості кілька екземплярів видів і сортів, які добре поєднуються між собою.
Монохромні сади надзвичайно ефектні. У знаменитому паризькому саду «Ситроєн» цей принцип використано під час створення окремих квітників. Приголомшений вигляд має «Сад чорних квітів» — сувора композиція з чорних тюльпанів, братків та азалії на тлі сірої бетонної стіни та гравію. Сортів із чорними квітами не так вже й багато, але для невеликої композиції їх цілком досить. Білий колір, навпаки, дуже поширений у природі, хоча він має безліч відтінків. Зібрати разом рослини з білими квітами досить просто. Майже завжди безпрограшні двобарвні сади, в яких сусідують синій із жовтим, білий із темно-червоним тощо.
Вибрати основний колір для всього саду або для окремого його куточка корисно з двох причин. По- перше, в саду з’являється певна продумана концепція та стрункіша посадочна схема, а по-друге, таким чином ви полегшите собі вибір рослин, оскільки він тепер обмежений певним кольором.
Якій колірній гамі віддати перевагу, підкажуть ваші власні симпатії. Адже кожен із нас має колір, який викликає особливу симпатію, і рослини, до яких небайдужий. Як інформацію до роздумів можна навести найбільш вдалі колірні поєднання рослин.
Рожевий і голубий — найлегше втілюване поєднання завдяки величезному вибору рослин. Кольори ніжні та радісні, хоч і простенькі. Синій, фіолетовий, рожевий — схема тримається на переході кольору і має дуже органічний вигляд. Їй не завадить легке вкраплення кремового та голубого.
Жовтий і червоний — найяскравіше і найвеселіше поєднання, що більше підходить для пейзажної садової ділянки, особливо гармонійне на фоні дерев’яної архітектури. Проте якщо підійти до справи творчо, то можна використати ці теплі кольори і в дуже стильному садовому просторі.