Гроші, що пахнуть
Фіктивні підприємства залишаються головним пунктом відмивання брудних грошей. Один громадянин Німеччини вклав в Україні ні багато ні мало півмільйона доларів. Після цього він скромно відійшов від справ. Не спокусила його навіть можливість натішитися отриманим прибутком. Але співробітники департаменту з боротьби з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом (підрозділ ДПАУ), у такий альтруїзм іноземця не повірили і звернулися до німецьких правоохоронних органів. Бо, як відзначив перший заступник директора департаменту Валерій Путято, для податківців зовсім не байдуже, які гроші вливаються в легальний економічний обіг, — у цих випадках твердження, що гроші не пахнуть, явно несправедливе.
Випадок із німецьким інвестором по-своєму унікальний і на загальну тенденцію відтоку нелегального капіталу з України майже не впливає. Водночас це аж ніяк не поодинокий приклад того, як податкова співпрацює з міжнародними експертами: тільки минулого року вона надіслала до Інтерполу 277 запитів. У 2003 році, як стверджують борці з «відмиванням», найвідчутніший результат в Україні отримали у справі запобігання відтоку злочинних капіталів за кордон. Моніторинг операцій купівлі суб’єктами підприємницької діяльності на міжбанківському валютному ринку дозволив ДПАУ запобігти 93 випадкам протиправних дій та перешкодити виведенню з країни 1,2 млрд. грн. А загалом у 2003 році слідчі податкової міліції направили до судів 33 справи, пов’язані з легалізацією доходів, отриманих злочинним шляхом. Із них 17 суди розглянули.
Структура злочинів, пов’язаних із отриманням тіньових доходів, останнім часом не зазнала істотних змін: підпільне виготовлення та реалізація підакцизних товарів (тільки з початку року виявлено 180 підпільних цехів із виготовлення алкоголю), незаконне відшкодування ПДВ, реалізація заставного майна без санкції податкових органів, шахрайство з фінансовими ресурсами. При цьому головним «бичем» податківці, як і раніше, називають створення фіктивних підприємств — на цей вид злочинної діяльності припадає 22% усіх злочинів, спрямованих на відмивання «брудних» грошей. Зі слів В. Путято, як власники таких фірм здебільшого виступають підставні особи — зазвичай це студенти або малозабезпечені громадяни, тоді як справжні організатори залишаються «за кадром». Тому можна зрозуміти податківців, які з нетерпінням чекають створення в країні єдиної інформаційної системи, що міститиме дані про всіх суб’єктів підприємницької діяльності та фінансові операції, які вони проводять. А поки що, в очікуванні цього урочистого моменту, департамент займається вивченням найпоширеніших схем отримання та відмивання брудних грошей і готує їх так звані типології...