Поза межами храмів
МОСКВА — КОНСТАНТИНОПОЛЬ
Наприкінці січня один із найвідоміших діячів Московської патріархії митрополит Калінінградський і Смоленський Кирило (як кажуть у Москві, «майбутній патріарх РПЦ») висловився щодо ряду важливих проблем церковного життя, серед них — відносин iз Константинополем і Ватиканом. («Портал»). Зокрема він сказав: «Ми ставимо під сумнів і оспорюємо право Константинополя на вселенську юрисдикцію в діаспорі, тобто в тих країнах, де традиційно існує православна церква». Оскільки, нагадав митрополит Кирило, саме РПЦ здійснювала місію в Китаї, Кореї, Японії, на Алеутських островах, іншими словами, проповідувала там православ’я і хрестила неофітів. Митрополит Кирило навіть порівняв амбіції Константинопольського патріарха з Папою Римським, який несе відповідальність за всю католицьку церкву.
Виступ митрополита Кирила фактично поставив під сумнів канонічний статус Всесвітнього (Константинопольського) патріарха, як «першого за честю» у православному світі і ще раз чітко підтвердив претензії на цю роль РПЦ. Одночасно митрополит Кирило ніби «анулював» канонічне визначення «помісної церкви» — церкви в межах однієї держави, якою й повинна бути РПЦ.
Проте в одному питанні Другий і Третій Рим порозумілися — йдеться про проблему незалежності українського православ’я. Митрополит Кирило повідомив, що після цілої серії переговорів щодо Київського патріархату (УПЦ КП), представники Вселенської церкви, нарешті, зрозуміли і «масштаб проблеми», і «природу ось цих розкольницьких явищ». Більше того, делегації Вселенського патріархату «було надано можливість ознайомитися з особистими справами (читай: «компроматом») архієреїв-розкольників, з їхнім життєвим шляхом», що остаточно «переконало» ієрархів Вселенської церкви у правоті Московської патріархії. Таким чином, переговорний процес з урегулювання православного конфлікту в Україні, на який багато хто так сподівався, зупинено. Безповоротно й остаточно?
РИМСЬКОМУ ПРЕСТОЛУ ДIСТАЛОСЯ ОКРЕМО
Як повідомляє «Время Новостей», митрополит Кирило, забувши, що він щойно прославляв місіонерську діяльність російської церкви за рубежем, вкотре звинуватив — не без витонченості — Ватикан у місіонерській діяльності в Росії: «…Не треба лізти в Росію, де Російська православна церква тисячу років несе свою відповідальність перед Богом, перед історією, перед своїм народом». Стосовно можливої зустрічі Московського патріарха і Римського папи митрополит сказав: «Патріарху не можна зустрічатися з папою у зв’язку з цим, бо якщо такі ієрархи зустрічаються, вони повинні поцілуватися, вони повинні руки один одному простягнути, а це буде хибна картина». На думку доповідача, таким чином можна «ввести в оману наш народ, — начебто все тут нормально».
ЧОРНИЙ СПИСОК
Щойно в Іраку оприлюднено документи, згідно з якими Саддам Хусейн давав хабарі 270-ти організаціям і високопоставленим діячам 46 країн світу в обмін на дієву підтримку свого режиму (Повідомлення «Daily Telegraph»); хабарі давалися у формі певних нафтових квот. У цьому списку два суб’єкти Росії — Ліберально-демократична партія Володимира Жириновського і Російська православна церква Московського патріархату. Заступник міністра нафти Іраку Абдул Сахіб Котоб заявив, що міністерство вживе всіх заходів «для повернення належних іракському народу фінансових коштів, отриманих іноземними компаніями і особами від продажу нафти». З цією метою міністерство має намір звернутися по допомогу до Інтерполу.
У Московській патріархії негайно спростували це твердження: «Солідарність нашої Церкви з народом Іраку, яка виявлялася у формі заяв церковного священноначалія і візитів наших делегацій до цієї країни, звісно, ніяк не пов’язана з якимись меркантильними інтересами». («Русская линия»)
СКIЛЬКИ КАТОЛИКIВ У СВIТI?
Щойно оприлюднено «Папський щорічник-2004» («Annuario Pontificio»), в якому наведено статистичні дані про стан Католицької церкви у 2002 році. Рік тому в світі нараховувалося 1,07 мільярда католиків — з 6,2 мільярдів жителів землі католики становлять 17,2%. Із них 50% проживають на американському континенті, 26,1% — в Європі, 12,8% — в Африці, 10,3% — в Азії. В обох Америках католики становлять 62,4% населення, в Європі — 40,5%, в Африці — 16,5%, в Азії — 3% усього населення континентів. («Zenit»).
Зауважимо, що кількість мусульман у світі дещо переважає кількість католиків, а серед двох мільярдів християн католики становлять половину. Для порівняння нагадаємо, що загальна кількість протестантів різного сповідання і церков — приблизно 600 мільйонів, православних — близько 250 мільйонів; решта християн представлені так званими монофізитами, несторіанцями та іншими нечисленними напрямами.
2004 РОКУ ВСI ХРИСТИЯНИ СВЯТКУВАТИМУТЬ ВЕЛИКДЕНЬ ОДНОЧАСНО — 11 КВIТНЯ
Востаннє католицький протестантський і православний Великодні збіглися 2001 року. Тоді ж Папа Римський запропонував, починаючи з першого року третього тисячоліття, святкувати Великдень одночасно, проте ця ідея не отримала свого розвитку. 1965 року з такою ж ініціативою виступив Другий Ватиканський собор, який запропонував християнам святкувати своє головне свято у другу неділю квітня. У найближчому майбутньому дні Великодня збігатимуться 2007, 2010, 2011, 2014, 2017 роках тощо. Зазначимо, що, згідно з Євангелієм, дата Воскресіння Христа — 9 квітня.
Голова католиків Росії архієпископ Кондрасевич назвав нинішній збіг пасхалій добрим знаком, «знаменням iз Неба — тут до гри долучилася астрономія. У нас часто говорять про католицький Великдень та Великдень православний, але це невірно, адже у нас тільки одне Христове Воскресіння, так само як і одне Різдво, а коли його святкувати, це питання календаря». (Інтерфакс).