Кожному експонату — по міліціонеру?
Акти вандалізму в Донецьку поширюютьсяОдин із звичайних донецьких зимових світанків ознаменувався неординарною подією. Співробітницю підприємства, що займається озелененням міста, міліцейський патруль застав о четвертій години ранку за викопуванням посаджених нею троянд біля підніжжя пам’ятника Пушкіну. Як виявилося згодом, кілька кущів, покликаних повернути Донецьку звання «міста троянд», мали б прикрасити одну з дачних ділянок.
На жаль, подібні історії не рідкість. Приклади крадіжок, а часом вандалізму, в Донецьку стали вже досить поширеними. Проте не тільки в ньому. Якщо вірити «вандальній» статистиці, ця проблема в основному характерна для східного регіону України. До того ж існує і цікава закономірність: чим убогіше містечко або селище, тим ретельніше його бережуть мешканці, розтрощуючи в ньому, в крайньому разі, телефонні будки і старі кіоски.
У Донецьку гучні вандальні справи почалися з появою парку кованих фігур. Над ним працювали ковалі — справжні майстри своєї справи, які намагалися створити не абстрактні експонати, а речі, що мають практичне застосування (лавки, гойдалки, альтанки). Вже приблизно за місяць після відкриття від гордості парку — кованого півня натуральної величини — на постаменті залишилися тільки дві самотні лапи. Аналогічно вчинили і з кованим метеликом, з надлюдською силою зав’язавши вузлом його вусики.
Наведемо ще кілька фактів. Під час святкування Дня незалежності «люблячі» своє місто дончани буквально заблокували роботу міського фонтана, закидавши його пластиковими пляшками. Деякі і зовсім продемонстрували тотальну ненависть до всього живого, вирвавши з коренем висаджені на клумбах білі квіти. Не краще складається доля улюбленого місця відпочинку дончан — бульвару Пушкіна, на якому нещодавно було побудовано два дитячі майданчики європейського типу. Молоді люди взяли моду гойдатися на гойдалках, призначених для наймолодших. А крім того, за словами Донецького міського голови Олександра Лук’янченка, вони «підрізують огорожі дитячих атракціонів, капронові троси гойдалок, виводять з ладу багато експонатів...»
Примітно, що на цьому тлі мешканці донецька виступають ініціаторами багатьох екологічних заходів, зокрема, очищення річки Кальміус, Богодухівської балки (природний парк). «Ми не зможемо жити в нормальних умовах, поки не навчимося любити своє місто», — каже донецький мер. Він має рацію, але деякі городяни, схоже, над цим не замислюються.
КОМЕНТАРІ «Дня»
Тетяна ВИЛЮЖАНІНА, психолог, викладач Донецького інституту психології і підприємництва:
— Агресія і вандалізм — зворотна сторона соціального інфантилізму. Причиною цих явищ нерідко стає дефіцит духовності, пік якого спостерігається в підлітковому і юнацькому віці. Психологи називають цей період віком «бурі і натиску», коли особистість спрямовується до завтрашнього дня, не обтяжує себе нормами того життя, з якого хоче вирватися. Молодіжні гурти дуже агресивні і збудливі. Випадки протиправної поведінки підлітків і молоді мають переважно «внутрішню» мотивацію. Психологічні дослідження виявили деякі загальні особливості таких підлітків і юнаків, а саме: бездумність, прагнення до задоволення бажань, які виникають ситуаційно, без співвіднесення своїх вчинків з більш віддаленими перспективами; ставлення до інших людей як до засобу досягнення мети, низька самооцінка. Бідність внутрішнього світу і вузький кругозір породжують відчуття внутрішньої порожнечі, орієнтацію на зовнішні критерії оцінки (манера одягатися, розмовляти), на некритичне прийняття групових норм. А дефіцит і незрілість етичних еталонів зумовлюють зовні безглузду і часто жорстоку поведінку.
Сергій СЕРГЄЄВ, начальник відділу охорони громадського порядку Донецького міського управління УМВС України в Донецькій області:
— Слід відзначити, що в нашому місті нічого масово не руйнувалося. Спроби пошкодити дитячі майданчики і парки, звичайно, були, але всіх, хто був до них причетний, — затримано. Так, студенти одного з місцевих вузів намагалися псувати гойдалки на бульварі Пушкіна, а також красти мідні прикраси на дитячих майданчиках. Але ці випадки поодинокі. Щодо парку кованих фігур, то останні зносяться, оскільки там постійно гуляє багато людей. До того ж ми не можемо приставити до кожного експоната міліціонера. На обходах ми помічаємо деякі порушення, але ніхто не міг би з відповідальністю заявити, що в Донецьку масово руйнують пам’ятки культури і архітектури.