Літо в місті
Як провести його із задоволенням![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030805/4134-1-1.jpg)
Згідно з даними опитування, проведеного соціологічною службою Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, близько третини українців цього літа проведуть свою відпустку вдома через відсутність грошей на інший вид відпочинку. При цьому лише 5,1% опитаних зазначили, що залишаться вдома, оскільки їм подобається так відпочивати.
46,3% співвітчизників відпочиватимуть на морському курорті, в пансіонаті, санаторії чи в будинку відпочинку, 11,0% — в селі, 9% — на дачі, 7,9% — «дикуном» на морі, 7,1% — на туристичній базі в лісі чи біля річки, 5,5% — «дикуном» на річці, озері. 5% опитаних мають намір знайти на час відпустки підробіток. 10,4% — не мають літнього відпочинку, важко було відповісти 4,6% респондентів. За останні 10 років, згідно з наведеними агенцією Інтерфакс-Україна даними опитування, відпочили за кордоном 5,2% українців, відповідно, не відпочивали там — 94,5%. А на запитання: «Які кошти Ви можете собі дозволити витратити на себе чи на члена родини під час відпустки?» — було отримано такі відповіді: до 100 грн. — 33,9%, від 100 до 500 грн. — 30,9%, від 500 до 1000 грн. — 8,9%, від 1000 до 2000 грн. — 2,2%, понад 2000 грн. — 0,6%; важко було відповісти — 23,5%.
Як бачимо, вітчизняні та зарубіжні «моря-океани» частини своїх потенційних відвідувачів і цього року не дочекаються. Дане нашим громадянам конституційне право на відпочинок, звичайно, непорушне, але ось гарантувати українцям поєднання бажаного з можливим держава наразі ще не завжди може. Єдиний вихід на вимушеному «безриб’ї», як відомо, — задовольнятися малим. Щодо мешканців сільської місцевості, то у них, принаймні, є можливість дихати свіжим повітрям. А чи можна повноцінно відпочити в межах власного міста? Чим «відпускникові» зайнятися тут влітку? Поміркувати на цю тему «День» запропонував своїм експертам.
Віра БОЯРЕНКО, тележурналіст (УТ-1):
— Я відпочиваю переважно«на природі». Тому навіть не знаю, що можна робити в місті під час літньої відпустки. Хоча провести відпустку в Києві простіше. Адже тут є Дніпро, де сьогодні розбудувалися(99) гарні пляжі. А от у таких індустріальних містах, як Донецьк, Кривий Ріг — навіть важко сказати... Як люди там можуть відпочити? Якщо є гроші, то ще можна щось придумати. А так в місті немає чого робити під час відпустки.
Роман НИКИФОРУК, директор психоневрологічної лікарні:
— Проводити відпустку в місті — це просто. Я майже всі свої відпустки так і проводжу. Та ж Київщина — це прекрасний край з гарною природою. Можна поїхати на Десну чи Дніпро. У мене, наприклад, багато родичів біля Києва, тому можна поїхати до них. Тобто треба лише використовувати ті чудовi можливості, які тобі дають твоє місто та його околиці.
Микола СЛОБОДЯН, проректор Київського державного університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого:
— Людям, які не мають можливості поїхати на море протягом відпустки, треба максимально використовувати можливість відпочити на міських пляжах. Є також різні культурні місця (скажімо, літні театри), де відбуваються цікаві дійства. Хоча зараз їх проводиться все менше й менше. А ще в мене є таке побажання провідним телекомпаніям: не «засвічуватися» особливо вечорами, всілякими аморальними фільмами, «мордобоями», збоченнями. Вони дуже негативно впливають як на дорослих, так і на дітей та підлітків, які відпочивають у місті. Адже саме ці люди — основні споживачі телепродукту. Треба оздоровити наш ефір і очистити його від низькопробних фільмів. Це стосується як літніх періодів, коли люди відпочивають і багато часу проводять перед телеекранами, так й інших сезонів.
Дмитро ЧЕКАЛКІН, президент «Дорослого радіо «Шансон»:
— Насамперед, можна зайнятися фізичним самовдосконаленням: поплавати, подихати свіжим повітрям на березі якої- небудь водойми, пограти в теніс, баскетбол, футбол. Знайти «товаришів по нещастю», які також залишилися в місті, і провести з ними регулярні спортивні змагання. Можна перечитати улюблені книги. Можна більше читати періодики і, зокрема, газету «День». Шкода, що літо — не театральний сезон: враховуючи досить низькі ціни на квитки, можна було б ходити до театрів. Але є ще кінотеатри. Можна здійснювати тривалі пішохідні прогулянки: незнаними стежками міста і передмістя. В Україні міста, як правило, добре озеленені, з великою кількістю парків. Чому б не скористатися цим? А ще можна зайнятися освітою дітей і пограти з ними в якісь цікаві ігри.
Наталя ЛАВРІНЕНКО, старший науковий спiвробiтник Інституту соціології НАН України:
— Якщо уже так сталося, що відпустка проходить там, де живеш цілий рік, мабуть, можна порадити зайнятися якимись улюбленими справами, на які звичайно бракує часу протягом усього року. Наприклад, якщо любиш читати, треба піти й купити багато нових детективів, лягти на канапу і прочитати їх. Цією улюбленою справою може бути й спілкування з домашніми тваринами, на яке, як правило, також бракує часу. Головне — трошки любити себе і трошки більше собі дозволяти в час відпустки приємних занять, аніж ти дозволяєш собі в інший час. Відсутність коштів, я гадаю, — це часто лише відмовка для наших людей, бо так простіше пояснити нелюбов до самого себе. Треба сказати, що наш народ не вміє і не дозволяє собі відпочивати. Стереотип «я завжди працюю» — це той черговий стереотип, який кожен з нас приклеює до себе. Сказати про те, що я сьогодні цілий день доробляла якусь свою роботу — дописувала статтю, консервувала чи весь день провела на городі — це нормально. А ось зізнатися в тому, що цілий день пролежала на канапі, перечитуючи улюблену книжку, — це вважається в нашому суспільстві чимось непристойним. Все це, повторю, випливає з нашого невміння любити себе, хоч би трошки.
Чи є чим зайнятися в місті влітку? Безперечно. Щоправда, якщо курортні міста (Одеса, Ялта) вже пристосувалися до відпочивальників із різною товщиною гаманців, тобто з різним рівнем достатку, то в Києві й ряді інших великих міст, на жаль, надають або зовсім дешевий сервіс (морозиво і пиво на вулиці, на лавці), або дуже дорогий (елітні ресторації і подібне). Немає середини. Сервіс повинен бути диференційованим. Я гадаю, орієнтація сфери обслуговування на людей із різним рівнем достатку була б і прибутковою справою: адже дорогі ресторани завжди стоять напівпорожні…
Випуск газети №:
№134, (2003)Рубрика
Панорама «Дня»