Соціал-демократична вертикаль
Депутати вимагають підвищення якості законотворчого процесуІ не дивно: на виборах 2002 року СДПУ(О) здобувала більш ніж 10 тисяч депутатських мандатів усіх рівнів. Як зазначив, відкриваючи нараду, Леонід Кравчук, партія має фракцію в Верховній Раді України, до складу якої входять 37 народних депутатів, членами СДПУ(О) є також 3 депутати Верховної Ради Криму, 4 голови обласних рад, 25 — районних, 113 депутатів обласних рад, 1107 — міських, 2067 — районних, 889 селищних та 6531 сільських рад. 34 члени партії є головами міст обласного значення або їх заступниками, 47 — головами міст районного значення, 120 — селищними і 1115 — сільськими головами. Тому, за словами Леоніда Кравчука, увага до умов роботи місцевого самоврядування «це наочне свідчення великої уваги керівництва партії до підвищення ефективності діяльності депутатського корпусу СДПУ(О), налагодження взаємодії депутатської вертикалі «від села до Верховної Ради». А Голова партії Віктор Медведчук у привітальному слові до учасників ялтинського форуму зазначив, що її рішення «сприятимуть подоланню певних проблем і прорахунків, зіграють значну роль в активізації партійної роботи, втіляться в реальні справи на теренах державотворення і допоможуть розвиватися Україні як цивілізованій і демократичній державі».
Форум депутатів від соціал-демократії, як відразу стали називати цю зустріч, був багатоплановим заходом — на пленарній його частині обговорено широке коло проблем діяльності місцевих рад, а другий день був присвячений поглибленому аналізу в секціях таких питань як законодавче забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, бюджетний процес, комунальна власність, земельні питання тощо. Наприклад, Луцький міський голова Антон Кривицький з Волині, голова Ужгородської районної ради Закарпатської області Наталія Сейковська наголошували на тому, що при новій системі формування бюджетів iз року в рік відбувається значне скорочення коштів, які можуть зібрати місцеві ради. І це призводить до того, що їх не вистачає для виконання повноважень. Тлумацький міський голова Снятинського району Івано-Франківської області Михайло Ковбас підкреслив, що це відбувається через те, що в законодавчому порядку досі не визначене коло платників податків у місцеві бюджети, що їм часто надаються необґрунтовані пільги, що країна досі не має низки дуже важливих законів, як наприклад, закону про дороги тощо. Голова Вознесенської районної ради з Миколаївщини Іван Бурдін говорив про проблеми завершення адміністративної реформи, зокрема про необхідність децентралізації державної влади та створення місцевими радами своїх виконавчих структур, як це передбачено європейською хартією про місцеве самоврядування. Стосовно проведення політичної реформи багато учасників форуму підкреслювали недоцільність проведення виборів за один рік, про те, що виборці України обережно ставляться до абсолютизації пропорційної системи виборів та не всюди схвалюють двопалатний парламент. Виступаючі говорили про те, що ось уже біля п’яти років Верховна Рада не приймає закону про комунальну власність, чим фактично позбавляє територіальну громаду права здійснювати управління власним майном на користь свого соціально-економічного і культурного розвитку.
У зверненні, яке прийняте учасниками форуму за підсумками дискусії, говориться, що саме «депутати місцевих рад, сільські, селищні та міські голови є першими посадовими особами держави, до яких люди йдуть iз своїми проблемами, звертаються по допомогу, саме вони першими мають виправдовуватися перед народом за всі негаразди». У своєму зверненні учасники наради записали, що вони «вимагають від верховної Ради оперативного і послідовного законодавчого забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, прийняття законів, які б сприяли розвитку в Україні народовладдя і демократії, реально забезпечували кожному громадянинові його невід’ємні права».
Однак основний висновок форуму полягає в тому, що для поліпшення законодавчого процесу, який зараз надзвичайно повільний і має багато «провалів», потрібне створення депутатської вертикалі від «села до Верховної Ради». Однак за Конституцією кожна рада автономна в своїй роботі, тому чи не суперечить це законодавству та реальній практиці місцевого самоврядування? Відповідаючи «Дню» на це запитання Леонід Кравчук сказав, що «ми говоримо про те, що загальної депутатської вертикалі як такої бути не може, бо ради всіх рівнів є незалежні і підпорядковуються тільки Конституції, бо Верховна Рада не управляє обласними, обласні районними і так далі. Ми говоримо лише про нашу депутатську вертикаль соціал-демократів для того, щоб ми могли спільно працювати, взаємодіяти, слухати один одного. Я відчув сьогодні пульс життя безпосередньо від людей, які там працюють, почув багато цікавого і зрозумів, що ми в Верховній Раді далеко не все знаємо, а тому дуже корисно налагоджувати таку взаємодію... Тільки таким шляхом закони можуть вдосконалюватися, частина їх буде змінюватися, законодавство ставатиме більш повне та з меншими прогалинами...»