Харчування «в чистому вигляді»
Органічне землеробство підтримують у нас тільки ентузіастиБлагодійний інформаційно-видавничий центр «Зелене досьє» презентував новий проект, підсумковою роботою якого стало створення фільму «Там, де закінчується місто»: автор Тетяна Топчій, режисер — Алла Пасікова. В ньому розповідається про досвід угорських та українських землеробів, які практикують в своїх господарствах органічне землеробство та тваринництво. Фільм було зроблено за фінансової підтримки Офісу радника з питань сільського господарства Посольства Нідерландів в Україні.
Органічне землеробство базується на відмові від пестицидів і мінеральних добрив, використовує сумісництво різних видів рослин, природний контроль над шкідниками та заміну хімічних добрив на органічні. Особлива увага при такому підході приділяється грунту: його верхній шар є найціннішим ресурсом для сільського господарства. Органічним методом (без використання гормонів та антибіотиків) виробляється молочна й м’ясна продукція. Порушення цих правил веде до втрати сертифікату на розповсюдження свого товару, як екологічно чистого та такого, який має суто органічне походження.
В Україні розвиток цього напрямку господарювання «в чистому вигляді» підтримують поки лише ентузіасти, хоча переваги в ньому безперечні: гальмує недосконалість нашого законодавства та відсутність у ньому положень про екологічно чисту, органічну продукцію В Європі ж — двадцять тисяч фермерських господарств такого типу. Як зазначив Микола ШИКУЛА, професор кафедри ґрунтознавства й охорони ґрунтів, директор НВЦ «Унава», доктор сільськогосподарських наук, академік української екологічної академії наук, продати її, як таку, ні за кордон (де вирощена на органіці продукція, як правило, коштує в середньому на 30% дорожче від звичайної), ні на вітчизняному ринку неможливо. І не завжди етикетка «екологічно чисте» на товарі говорить про відповідність форми змістові. Зараз розробкою вітчизняних сертифікатів для такої продукції займається декілька приватних фірм. Лише дві лабораторії мають екологічний сертифікат. Однак присутній на прес-клубі Василь АНТОНЕЦЬ, директор Державного Іллінецького аграрного технікуму повідомив, що їхню продукцію iз задоволенням беруть на експорт. Тут уже давно проводять дослідження з органічного землеробства
Найдавніше органічне господарство розташоване в Шишацькому районі Полтавської області. Починалось воно 26 років тому з експериментального відділення ідеї біологічного землеробства доктора сільськогосподарських наук Миколи Шикули. Зараз, за твердженнями багатьох спеціалістів, в Україні склалась сприятлива ситуація для органічного фермерства «за правилами». Воно дозволить відновити славетні українські чорноземи, які сьогодні потерпають від ерозії (10% ґрунтів треба лікувати), й постачати дійсно чисту продукцію на наші ринки й в магазині. Використання штучних добрив та хімікатів в Україні призвело до зменшення білку в пшениці до 10—16%, в органічно вирощеній пшениці його кiлькiсть доходить до 30%.
Дослідження з органічного землеробства проводяться також в Національному аграрному університеті, в Інституті агроекології та біотехнології УААН, Вінницькому державному аграрному університеті.
Віце-президент Інституту споживача Наталія Бородачова відзначила, що права споживачів є також незахищеними. Часто на наші ринки потрапляє продукція з ГМО (генетично модифікованими організмами), практично без жодних маркувань про це.
Зараз передові позиції у світі з органічного господарювання утримує Австралія, 9% з цієї продукції купує елітне населення Америки. Проте, наприклад Швейцарія, з більшою охотою купила б таку продукцію у нас, що значно зменшило б її транспортні витрати. З успіхом практикують органічне ведення господарства Непал, Ефіопія та Перу. У Східній Європі це — Угорщина (почала впроваджувати метод ще з середини 80-х років), Чехія, Польща.
Вітчизняні ж землевласники сподіваються на позитивні зрушення в нашому законодавстві для того, щоб зайняти вигідні позиції щодо продажу своєї екологічно чистої продукції на світовому ринку. Можливо, вони знайдуть для себе корисну інформацію у фільмі Тетяни Топчій та Алли Пасікової, який незабаром транслюватиметься по телебаченню.