Чемпіонам у трамваї їздити не доведеться
В останній час, за даними Держкомспорту, Україну покинули 400 спеціалістів, які працювали у сфері спорту і досягли вищого рівня.
Один із недавніх прикладів — біатлоністка Олена Зубрилова, яку переманили білоруси і яку впродовж багатьох років ми могли гордо пред’явити світовій громадськості, задовольняючи кволі амбіції «зимової спортивної держави». Втім, розлука вийшла без смутку. Україна просто не захотіла платити адекватні статусу і категорії спортсменки гроші. Кошти знайшли навряд чи багатші білоруси. У різних джерелах фігурують цифри від $500 до 800, які платять одній із кращих біатлоністок світу щомiсячно, і, здається, зовсім про це не жалкують. Таких прикладів немало у всіх видах спорту, а причина все та ж — відсутність належної матеріальної бази і фінансової стимуляції спортсменів.
Шанс, що процес масової спортивної міграції вдасться зупинити, дає затверджений днями указ, озвучений на прес-конференції у Держкомспорті «Про стипендії Президента України для видатних спортсменів і тренерів України з Олімпійських видів спорту». Для олімпійців, що зайняли перше та друге місця, а також чемпіонів світу щомісячна стипендія буде становити 9 тисяч гривень. Для «бронзових» переможців Олімпіад і тих, що зайняли друге місце на чемпіонаті світу — 6 тисяч гривень, а чемпіони Європи відтепер будуть отримувати 4 тисячі. Аналогічні суми дістануться і особистим тренерам, що зростили медалістів. Усього на сьогоднішній день затверджено 100 стипендій, але в списках одержувачів фігурує лише 67 прізвищ. Просто саме стільки спортсменів відповідають високому статусу. Підвищать і персональні стипендії Президента молодим талановитим спортсменам — із 76 до 345 гривень.
Чемпіон світу з важкої атлетики Денис Готфрід підкреслив, що нове становище додає спортсменам громадянського статусу забезпечених людей: «Коли дитина спостерігає, як відомий спортсмен добирається на тренування на трамваї — це погано. Діти мають бачити, що завдяки спорту можна багато досягнути, зокрема і матеріальних благ. Це і показова реклама здорового способу життя». А чемпіон світу з вільної боротьби Ельбрус Тедєєв зазначив, що тепер у спортсменів залишається можливість цілеспрямовано готуватися до змагань і не думати про гроші.
Нове становище, окрім іншого, дозволить підвищити мотивацію і вибір пріоритетів у спортсменів. Не секрет, що набагато вигідніше виступати на комерційних стартах, де спортсмени борються за реальні призові, ніж на офіційних змаганнях, таких, як чемпіонат Європи, які не балують переможців великими гонорарами. Тепер дилема «куди їхати?» перед ними стояти не повинна.
Ще однією новиною став звіт про виконану роботу делегації Держкомспорту України на виставці спортивних товарів, яка проходила у Лас-Вегасі. 3500 компаній представили понад 400 категорій товарів для спорту вищих досягнень, масового спорту і реабілітації. Україна отримала можливість придбати за собівартістю гімнастичне обладнання, обладнання для веслування на каное та байдарках, легкоатлетичний інвентар. Абсолютно безвідплатно, у вигляді спонсорської допомоги, Асоціація виробників спортивних товарів готова віддати нашій країні різний спортивний інвентар. Причому практично новий. Цей жест доброї волі пояснюється затовареністю світового ринку. Асоціація також взялася безкоштовно доставити весь інвентар в Україну. У свою чергу Держкомспорт пообіцяв посприяти уникнути мита на таможні, керуючись законом «Про підтримку Олімпійського та паралімпійського спорту».
Залишається тільки жалкувати, що щедра Асоціація навряд чи зможе презентувати Україні басейн світового рівня для ефективнiшої підготовки спортсменів. Такий басейн — заповітна мрія Ніни Кожух, тренера олімпійської чемпіонки, рекордсменки світу Яни Клочкової. У черговий раз Ніна Федорівна підняла це питання, і в черговий раз воно залишається без відповіді.