Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iнспектори ООН «не побачили диму» від зброї

Саме тому Вашингтон ставить на війну проти Іраку
11 січня, 00:00

Майже два місяці міжнародні інспектори працюють в Іраку, проте відсутня будь- яка визначеність щодо майбутнього цієї країни. «Ми охоплюємо все більше й більше своїми перевірками, але поки димлячих стволів нами не знайдено», — наголосив керівник групи інспекторів Ганс Блікс після свого виступу на засіданні Ради Безпеки ООН. Іракська доповідь із 12 тисяч сторінок, за його словами, так само поки що залишає чимало запитань до Багдада. Сполучені Штати закликали інспекторів працювати ще наполегливіше, а Ірак — бути відкритішим. Доказів іракської вини все ще не знайдено, однак це не позбавляє світ від очікування війни в регіоні.

Сполучені Штати та Велика Британія вже несамотні у своїх намірах застосувати військову силу проти Іраку. До них приєдналися Канада та Австралія. В Оттаві відповідну заяву було зроблено позавчора, а вчора про готовність країни відправити елітні війська до Перської затоки повідомив австралійський прем’єр-міністр Джон Ховард. Від австралійців іншого не слід було очікувати. Інша справа з Канадою, яка досі критично висловлювалася щодо будь-яких односторонніх дій Вашингтона проти Багдада. Ніби для перестраховки канадський міністр оборони Джон Макколем зауважив, що Канада приєднається до антиіракської коаліції, якщо відповідний мандат буде схвалено Радою Безпеки ООН. Віднести останні тенденції до безперечних зовнішньополітичних успіхів Сполучених Штатів на іракському фронті навряд чи можна. По- перше, існування навіть і десяти країн готових відправити свої війська до Перського регіону — ще не свідчення широкої антиіракської коаліції. По-друге, керівники ані США, ані Британії поки не визнали, що атака проти Іраку обов’язково відбудеться. Президент Джордж Буш не має чіткого розкладу, який би визначав силове роззброєння Іраку. Про це повідомив у четвер речник Білого дому Арі Флейшер. Британський прем’єр Тоні Блер переконує Вашингтон відкласти війну з Іраком до осені. Про цю сенсаційну новину з посиланням на компетентне джерело повідомила газета «Дейлі Телеграф». Сам Блер заперечив подібне звернення, однак одразу ж обмовився, що 27 січня, коли міжнародні інспектори зроблять доповідь щодо наявності в Іраку зброї масового знищення, не слід розглядати як остаточний термін, за яким послідує удар по Багдаду. Існують думки, що дедалі більше соратників Тоні Блера із Лейбористської партії висловлюють сумніви щодо необхідності участі Британії у американській операції, нібито тому британський прем’єр- міністр і вирішив пом’якшити диспути у світі щодо війни з Іраком.

Тим часом преса перенасичена постійними повідомленнями про відправку нових американських військ до Перського регіону. На цьому тижні генерал Томмі Френкс, який у разі війни з Іраком буде безпосередньо командувати американськими військами, ознайомив Джорджа Буша з останніми планами і підготовкою. Йшлося, зокрема, про те, що до регіону Перської затоки на додачу до розташованих там 60 тисяч солдат невдовзі прибудуть ще 25 тисяч. Командування ВПС США розпочало перекидання кількох десятків бомбардувальників і винищувачів в район Перської затоки. У регіон направляються бомбардувальники B-1B, спроможні брати на борт 24 бомби, а також винищувачі F-15. Чи очікувати війну в Іраку найближчим часом? Ні, щонайменше до 27 січня, поки звідти не повернуться всі інспектори. Однак і 27 січня не може вважатися «дедлайном», оскільки вже зараз лунають припущення, що інспекційну місію буде подовжено, аби остаточно загнати в глухий кут Саддама Хусейна. Експерти, правда, висловлюють сумніви у доцільності такого перенесення для самих американців. Насамперед тому, що з наближенням літа наземним силам буде тяжче брати участь в військових операціях на території Іраку. Тоді дійсно доведеться відкласти справу до осені. Не виявляють особливого бажання щодо змін поки що і в Вашингтоні. «Проблема зі схованою зброєю полягає в тому, що ви не можете розгледіти диму від неї», — зіронізував над заявою інспекторів ООН речник американського президента.

Стан критиків можливої антиіракської військової операції сьогодні виглядає значно чисельнішим і впливовішим, ніж стан прибічників війни. Зокрема, за винятком Великої Британії, Західна Європа не сприймає самої ідеї війни проти Саддама. Делегація Європейського Союзу збирається невдовзі відбути в турне до кількох арабських країн, де намагатиметься розплутати іракське питання. Президент Єврокомісії Романо Проді учора наголосив, що війна проти Іраку — небажана. До речі, наприкінці місяця очікується візит до регіону й Президента Леоніда Кучми.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати